Socijalni anksiozni poremećaj, panični poremećaj

Pozdrav !!

Zanima me par sitnica oko psihološkog savjetovanja. Već s istim imam iskustva, idem na KBT već duže vrijeme. Prvi moj pregled kod psihijatrice je bio 14.9.2015., na prijedlog mog obiteljskog liječnika, jer mu je supruga ta ista psihijatrica pa se s njom konzultirao o tome da li mi je uopće potrebna KBT za moj problem koji imam već duže vrijeme.

Studentica sam medicine od 2011. godine (tada sam upisala prvu godinu) nakon jednogodišnje pauze iza završenog općeg smijera srednje medicinske škole. Sada sam još uvijek na drugoj godini. Prvu sam bila pala i onda nakon toga upisala drugu. No, svo vrijeme mi na fax-u ne ide, neuspješna sam, i skroz slabo polažen ispite, a s druge strane stalno učim i ulažem u taj fax, kako financijski tako i svojim trudom. No, jednostavno ne ide, ako i nešto položim to bude nakon dugo vremena, a stvarno bih volila jednog dana biti doktorica.

I tako sam odlučila otići kod doktorice. U početku nisam bila baš otvorena prema njoj i trebalo mi je dosta seansi da se barnem malo opustim s doktoricom. Trudila se oko mene i stvarno je pokazala inicijativu i pokazala se kao dobra doktorica, a i osoba. To potvrđuje i činjenica, jer sam se raspitivala o doktorici kod prijateljice koja ima dugo iskustvo s psihijatrima i s tim odjelom. No, jednostavno s moje strane nešto nije bilo ok. Tako da što se tiče doktorice kao terapeuta, sve je ful-dobro, mlada je (možda nekih 35-40 godina), požrtvovana i trudi se oko mene i stvarno je dobra. Seansa traje oko sat vremena, ponekad su trajale i 10-15 min duže, ali to je zato jer je doktorica cekala da nešto napravim.

Uvod u KBT je bio 27.10. 2015., zadnja (13.) seansa je bila 12.5. i zadnja verificirana dijagnoza po povijesti bolesti prema MKB-u je F40.1; F41.9; 41.0 elementi. To je što se tiče nalaza što je kod mene. Na žalost karton nemam kod sebe pa ne znam da li je doktorica još što kasnije uočila i nadopisala u njega.

U međuvremenu sam bila od strane doktorice upućena na pregled kod psihologa. Sama doktorica je rekla da mi je nalaz dobar. Prepisala mi je i antidepresive (sertralin 100,0,0 mg). Pijem ga svo vrijeme, a prije ispita (najveći problem su mi usmena ispitivanja, a pismena malo manje) popijem i normabel od 2 mg jer mi smanji anksioznost.

Ono što nisam sigurna je bi’ li trebala možda prestati ići na te KBT seanse ili možda promjeniti doktoricu? Postoji još jedna doktorica na odjelu koja se bavi KBT-om, pa sam u razmišljanju da je možda neko riješenje da se prebacim kod nje. Već dugo idem na terapiju, a ne vidim nikakvog poboljšanja. Čak je i doktorica na posljednjoj seansi rekla da ide dosta sporo.
Cak sam u razmisljanju da pitam doktoricu da mi privatno drži seanse, ali nisam sigurna da li je to ok.
S mog gledišta, mislim da u posljednje vrijeme imamo prevelike pauze između seansi i da je to ono što mi nikako ne ide u prilog. Vrijeme prolazi i gubim ga, a nemam ga baš previše na raspolaganju jer je kraj godine vrlo blizu, a ja ove godine nisam upisala ni jednu ocijenu.

Napisat ću vam dosadašnjih nekoliko seansi u 2016. godini:
3.02 – 8. seansa;
22.02. – 9. seansa;
24.03. – 10. seansa;
18.04. – 11. seansa;
28.04. – 12. seansa;
12. 05. – 13. seansa
… i sada čekam da me pozovu na sljedeću, koja izgleda neće biti u skorašnje vrijeme jer mi je doktorica rekla da je do 5.07. na godišnjem.
Rekla sam joj da sam slobodna samo 1.-15.7. i 1.-15.8. jer u međuvremenu imam rokove pa nikako ne mogu pa je rekla da će me administrator nazvati i reci mi kad ima slobodan termin.

Ispravite me ako imam pogrešan dojam o tim rasporedima seansi.

Zaboravila sam napomeniti da idem na uputnicu.

I naravno zanima me vaše mišljenje o svem tome.
Hvala Vam lijepa unaprijed

Srdačan pozdrav

13.7.2016

Odgovara

izv. prof. prim. dr. sc. Tihana Jendričko dr. med., specijalist psihijatrije

Poštovana, 

 

slažem se da je kod Vas važna psihoterapija u liječenju tegoba koje imate. Prema ovome kako ste opisali, imate doktoricu koja se zaista trudi oko vas. I ona vjerojatno pokušava napraviti najbolje što može i koliko često može obzirom na svoj raspored i obaveze koje ima. 

O promjeni liječnika ili da li biste pokušali ići privatno, najbolje da Vi odlučite. Ako Vam se čini da rezultati nisu zadovoljavajući, uz sav iskreni trud, možete pokušati s nečim drugim. Možete uostalom i o tome razgovarati sa svojom doktoricom. 

 

Srdačan pozdrav i sretno!

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Esketamin u liječenju depresije otporne na liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovo istraživanje pokazuje kako je esketamin u kombinaciji s inhibitorom ponovne pohrane serotonina (SSRI) i noradrenalina (SNRI) za depresiju otpornu na liječenje (TRD) bio je povezan sa značajno nižim stopama nekoliko štetnih ishoda u odnosu na esketamin uz selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina (SSRI). Prethodna istraživanja pokazala su da je esketamin u kombinaciji s bilo […]

Psihijatrija

Panični napadaj i tablete za smirenje?

Psihijatrija

Pretjerana pospanost – ozbiljan zdravstveni problem

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovoobjavljeni stav Američke akademije za medicinu spavanja (AASM) ističe pospanost kao ključni simptom poremećaja spavanja i budnosti te niza psihijatrijskih i neuroloških poremećaja stoga se smatra kako je procjena i liječenje pospanosti kod pacijenata od velike važnosti. Izjava je objavljena u Journal of Clinical Sleep Medicine. Pretjerana pospanost ima dalekosežne učinke na zdravlje. Ona predstavlja […]

Psihijatrija

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStudije o dugoročnim učincima in utero izloženosti SIPSS-u na pojavu poremećaja autističnog spektra i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti dale su proturječne rezultate. Dok neki sugeriraju umjereno povećan rizik za ove poremećaje, drugi nakon kontrole težine majčinog psihičkog poremećaja i genetske predispozicije nisu pokazali takvu povezanost. Što se tiče inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina kao što su […]

Psihijatrija

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZa žene koje boluju od depresije, anksioznosti, bipolarnog afektivnog poremećaja ili drugih psihijatrijskih poremećaja ili imaju rizik za razvoj depresije, briga o mentalnom zdravlju tijekom trudnoće i nakon poroda predstavlja važno pitanje. Najnovija istraživanja sugeriraju da rizici od recidiva bolesti, suicidalnog ponašanja i nepovoljnih opstetričkih ishoda zbog neliječene majčine depresije često nadmašuju relativno niske teratogene […]

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Psihijatrija

Utjecaj nesanice na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSve više literature ukazuje kako poremećaji spavanja utječu na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja. Iako se nesanica dugo smatrala simptomom depresije, čini se da ona utječe na tijek i odgovor na liječenje samog depresivnog poremećaja. Očekivalo bi se da će poremećaj spavanja nestati uz odgovarajuću terapiju antidepresivima zajedno s drugim simptomima depresivnog poremećaja. Iako se […]

Psihijatrija

Zašto se panični i depresivni poremećaji vraćaju?