Najčešća pitanja i odgovori o koronarnoj bolesti srca

Što je to koronaropata? Da li svi dobiju infarkt miokarda? Koji su najčešći faktori rizika? Koje druge ozbiljne bolesti dolaze sa sličnim simptomima?

Što je to koronaropata?

To je bolesnik čija bolest zahvaća jednu ili više koronarnih arterija ili njihovih ogranaka dovodeći do oslabljene opskrbljenosti pripadnog (opskrbnog ) srčanog mišića.

Da li svi dobiju infarkt miokarda?

Što više faktora rizika pojedinac ima, veći je i rizik  pojave angine i infarkta.

Koji su najčešći faktori rizika?
To su: pušenje, povišen kolesterol, visoki krvni tlak, pretilost, fizička neaktivnost, stresni način života, obiteljska sklonost, šećerna bolest…

U kojim godinama rizik raste?

Raste kod muške populacije iza 45. god., a u žena nakon 55. god.

Koji rizici se smatraju potencijalno dodatnim?

Uzimanje estrogenske terapije povećava zgrušavanje krvi, tj sklonost stvaranju plakova, uzimanje NSAR (nesteroidnih antireumatika) koji se uzimaju u većim količinama i dulje vrijeme, istovremeno smanjuju povoljan efekt acetilsalicilne kiseline.

Da li aterosklerotsko suženje krvne žile jedino dovodi do blokade protoka krvi, a tome i kisika, za opskrbno područje srčanog mišića?

Može i plak koji se otkine s nekog mjesta začepiti arteriju i time iznenadno uzrokovati ishemiju i jaku bol.
U nekim stanjima jakog stresa oslobadjaju se hormoni kao adrenalin koji stežu arterije,istovremeno dizu tlak i frekvenciju, time može nastati  blokada protoka s istim rezultatom kao prije. Gotovo uvijek je uključena i ateroskleroza, ali iznimno krvne žile mogu biti intaktne.
Ovakav spazam mogu uzrokovati hladna voda, kokain, jaka emotivna uzbudjenost itd…

Koji su simptomi?

Angina i njeni ekvivalenti:

  • Prsna bol,tupa,oštra,probadanje,nelagoda,pritisak sa sirenjem u lopaticu,rame,ruku,vrat,čeljust,želudac,uz mućnine,povraćanja,nedostatak zraka,gušenje,kašalj,štucanje…

Ako bol ne popusti na nitrogicerin nakon 5 min, potrebno je odmah ići u hitni interni prijem.
Dispnea je ekvivalentna angini, kao i ove druge,prethodno navedene senzacije, mogu značiti akutno koronarno zbivanje.

Koje druge ozbiljne bolesti dolaze sa sličnim simptomima?

Ako se bol pojačava u minutama,povremeno popusta pa se vraća, najvjerojatnije je akutno koronarno zbivanje ali ako raste u sekundama moglo bi se raditi o drugom ozbiljnom problemu- aneurizmi aorte. Perforacija ulkusa duodenuma, perforacija cholecyste i neke druge bolesti gastrotrakta mogu imati burnu kliničku sliku sličnu koronarnom zbivanju.

Da li može biti infarkt miokarda bez simptoma?

Rijetko,ali postoje “tihi” infarkti”, a to je najčešće kod dijabetičara, ili kod drugih bolesti s polineuropatijama.

Da li se treba javiti u hitnu ako nismo sigurni?

Da i uvijek, jer javljanje na vrijeme spašava život.

Šta napraviti odmah?

Dok čekate hitnu: mirovati, uzeti Andol 100, spricnuti pod jezik Ngl, i nemojte sami voziti!

Što ce mi raditi u hitnoj internoj?

Napraviti EKG praćenje, kontrolni laboratorijski parametri, pratiti krvni tlak, disanje, opskrbu kisikom, smanjiti bol, a ukoliko je jasno da se radi o infarktu odmah ce pokusati rekanalizaciju začepljene krvne žile da sprijeće oštećenja na srčanom mišiću- tj. slijedi perkutana transkateterska angioplastika koja je odlična metoda rekanalizacije začepljene koronarne krvne žile. Potrebno ju je sto prije izvesti u roku od par sati po začepljenju jer mišićno tkivo odumire i sto je dulje bez opskrbe teže ce se oporaviti. Ovo se izvodi ukoliko je ikako moguće.  Ako je slučaj da se radi o takvim promjenama na srčanim krvnim žilama da je potrebno napraviti  bypass graftom krvne žile uzete s drugog mjesta i prespojiti na krvne žile srca tako da se omogući opskrba krvlju ugroženog miokarda, to je ozbiljan kirurški zahvat ali spašava ugrožen srčani mišić.

Kad se ide doma?

Sve ovisi kako je bio zbrinut pacijent s akutnim koronarnim zbivanjem: da li je zakasnio pa je prebolio infarkt kod kojeg katetarizacija i rekanalizacija nije imala smisla, ili je došao na vrijeme i napravljena je rekanalizacija i ugradjen mu je stent, ili je pak podvrgnut kirurškom zahvatu i dobio je premosnice. Rehabilitacija je najkraća kod onih koji su napravili katetarizaciju,dobili stent i spasili ugroženi miokard, oni koji su zakasnili i preboljeli infarkt,oporavak ovisi o veličini i lokalizaciji infarkta, a  koji su imali kirurški zahvat sotvaranjem prsišta i ugradnjom premosnica oporavak je zahtijevan i malo dulji, ali uspješno je sačuvao miokard. Tako da se u konačnici ide doma:
Nakon  provjere opskrbljenosti mišića krvlju,ukoliko je zadovoljavajuće bolesnik može doma!

Kako se dalje ponašati i spriječiti ponovni napredak bolesti?

Promijeniti stil života je ključna stvar prehrana s malo masnoća, pretežno kuhano bijelo meso, povrće, voće, antioksidansi u obliku voća,vitamina, antiagregacijski i trombolitički lijekovi,umjerena svakodnevna tjelesna aktivnost, regulacija tlaka, ritma, tjelesne težine,te regulacija istovremenih bolesti: dijabetesa, bubrežne insuficijencije,adenoma nadbubrega,bolesti štitnjače itd..
Svakako treba izbaciti pušenje, alkohol, reducirati kavu te redovito uzimati preporučene lijekove. Posebno se treba čuvati stresa, govoriti o svojim problemima s psihologom i psihijatrom, vježbati tjelovježbe,meditaciju opuštanje,pozitivan stav prema životu. Kontrolirati tjelesnu masu.

Redovito uzimati terapiju

Obavezni lijekovi: 

  • Treba sprijecitiplakove u krvi – uzimati acetilsalicilnu kiselinu i kogrel
  • Spriječiti visok kolesterol – dijeta i uzimati statine
  • Smanjti srčani rad- uzimati betablokatore, 
  • regulirati tlak,diuretici, AC inhibitori, 
  • regulirati aritmije -antiaritmici

Treba napomenuti da se u bolnici redovito provodi primarna rehabilitacija, a potom u toplicama sekundarna, a kasnije cijeli život bolesnik mora provoditi tercijarnu rehabilitaciju, tj. voditi strogo računa o svim navedenim mjerama.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Glavobolja

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]

Česti padovi

Nestabilan hod

Nesiguran hod, koji se često u neurologiji naziva ataksijom, stanje je koje karakterizira nedostatak koordinacije pokreta mišića, što dovodi do nestabilnosti u hodu. Klinički se može manifestirati kao teturajući hod, poteškoće u održavanju ravnoteže ili često posrtanje. Nestabilan hod može nastati zbog različitih uzroka, od neuroloških poremećaja do problema mišićno-koštanog sustava, i može značajno utjecati […]

Bol

Osteoporoza

Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakterizira smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, s posljedičnom krhkosti i povećanim rizikom za prijelome. Osteoporoza uglavnom zahvaća žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. U praksi razlikujemo primarnu od sekundarne osteoporoze. Primarna osteoporoza se javlja zbog ubrzanog gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze i […]

Asthenozoospermia

Kriptozoospermija i astenozoospermija

Hemangiom

Spinalni tumori – 3. dio

Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Mjehur

Je li opasan nalaz UZV abdomena?

Iz iste kategorije

Kardiologija

Nove strategije boljeg upravljanja arterijskom hipertenzijom – 2. dio  

Promjena loših životnih navika je mjera u prevenciji, ali i liječenju AH. Zdrave životne navike uključuju redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje optimalne tjelesne težine, zdrave prehrambene navike (redukcija soli u prehrani, alkoholnih pića, veći unos voća i povrća). Svakom bolesniku sa dijagnosticiranom AH treba uključiti odgovarajuću medikamentoznu terapiju u odgovarajućoj dozi s ciljem optimalne kontrole arterijskog […]

Kardiologija

Doza lijeka – molim Vaše mišljenje

Kardiologija

Nove strategije boljeg upravljanja arterijskom hipertenzijom – 1. dio  

Arterijska hipertenzija (AH) najčešći je i jedan od najznačajnijih promjenjivih kardiovaskularnih (KV) čimbenika rizika. AH je odgovorna za 20% smrtnosti u svijetu. Zadnjih 50-tak godina AH je vodeći čimbenik rizika prijevremene smrtnosti u svijetu uzrokovane kardiovaskularnim i cerebrovaskularnim bolestima. Jedan od uzroka visoke smrtnosti osoba koje boluju od AH leži u tome što 2/3 hipertenzivnih […]

Kardiologija

Smjernice za bolesnike u dijagnostici i liječenju šećerne bolesti tip 2 i pridružene srčanožilne bolesti

Bolesnici koji boluju od šećerne bolesti imaju veći rizik nastanka srčanožilnih bolesti (SŽB), bilo da se radi o aterosklerotskoj bolesti ili zatajenju srca. Također su u većem riziku nastanka kronične bubrežne bolesti (KBB) koja povećava srčanožilni (SŽ) rizik. Stoga je od ključne važnosti bolesnicima koji boluju od šećerne bolesti (ŠB) tip 2 ustanoviti postojanje SŽB […]

Kardiologija

Upravljanje akutnim koronarni sindromom – 10 glavnih preporuka Europskog kardiološkog društva

Akutni koronarni sindrom je hitno stanje nagle ishemije srčanog mišića (miokarda) koje ugrožava život bolesnika, a nastaje kao posljedica naglog smanjenja ili prekida protoka krvi u koronarnoj arteriji. Europsko kardiološko društvo istaknulo je deset ključnih načela upravljanja akutnim koronarnim sindromom (AKS) u sklopu smjernica dijagnostike i liječenja AKS: 1) Ovim terminom su obuhvaćena tri entiteta: […]

Kardiologija

Bol u grudima koje nije povezano s plućima – molim Vaš savjet

Kardiologija

Sport i prirođene srčane greške

Tjelesna aktivnost bi trebala biti dio svakodnevnog života svih osoba. Ona donosi mnoge tjelesne i emocionalne koristi, smanjuje rizik nastanka kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti, ali i smanjuje anksioznost, depresiju. Redovita tjelesna aktivnost za 35% smanjuje rizik kardiovaskularnog mortaliteta i za 33% ukupnog mortaliteta. Smjernice Europskog kardiološkog društva (EKD) preporučuju minimalno 150 minuta tjedno umjerenu tjelesnu […]

Kardiologija

Smjernice Europskog kardiološkog društva za bolesnike: Prevencija srčanožilnih bolesti – 2. dio

5. Odrasle osobe svih dobi trebale bi najmanje 150-300 minuta u tjednu primjenjivati umjerenu tjelesnu aktivnost ili 75-150 minuta u tjednu primjenjivati tjelesnu aktivnost visokog intenziteta. Ukoliko ne možete ove ciljeve postići, budite aktivni koliko možete, jer je bilo koja aktivnost bolja od neaktivnosti. 6. Temelj prevencije srčanožilnih bolesti su zdrave prehrambene navike: usvojite mediteranski […]