Somatoformna autonomna reakcija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Ovaj poremećaj dio je skupine somatoformnih poremećaja, a njegovo je glavno obilježje da bolesnik iznosi određene tjelesne simptome u uvjerenju da su oni izazvani tjelesnim poremećajima.

Ovaj poremećaj dio je skupine somatoformnih poremećaja, a njegovo je glavno obilježje da bolesnik iznosi određene tjelesne simptome u uvjerenju da su oni izazvani tjelesnim poremećajima. Te se pritužbe uglavnom odnose na one tjelesne sustave ili organe koji su autonomno inervirani, kao što su npr. kardiovaskularni, dišni ili probavni sustav.

Simptomi koji se javljaju obično se dijele u dvije skupine: prvu skupine čine različite i brojne pritužbe koje imaju podlogu u objektivnim smetnjama (npr. znojenje, drhtanje, lupanje srca, itd.) i potaknuti su autonomnim sustavom, dok drugu skupinu simptoma čine nespecifični i subjektivni simptomi (osjećaj nadutosti, probadanja, bolova, žarenja, itd.), što bolesnik povezuje s određenim tjelesnim organom ili sustavom.

Općenito se može reći da su najčešći oni poremećaji koji uključuju simptome od strane srca i kardiovaskularnog sustava (srčana neuroza, neurocirkulatorna astenija, Da Costaov sindrom), gornjeg gastrointestinalnog trakta (želučana neuroza, psihogena aerofagija, štucavica, dispepsija, pilorospazam), donjeg gastrointestinalnog trakta (psihogena flatulencija, sindrom iritabilnog crijeva, sindrom dijareje), respiratornog sustava (psihogeni oblici kašlja i hiperventilacije), urogenitalnog sustava (psihogeno povećanje učestalosti mokrenja i dizurija) te drugi. 

Da bismo postavili dijagnozu ovog poremećaja moraju biti prisutni simptomi koji su posljedica aktivacije autonomnog živčanog sustava (znojenje, drhtanje, lupanje srca), kao i subjektivni simptomi koje bolesnik pripisuje određenom organu ili sustavu. Pri tome je važna bolesnikova zabrinutost i fokusiranost na to da ima ozbiljan poremećaj određenog organa ili sustava (u što ga ne mogu razuvjeriti pretrage ili objašnjenja liječnika), a što uključuje i nepostojanje medicinskih dokaza o eventualnom tjelesnom poremećaju.

Iako obično kod takvih bolesnika u anamnezi postoje podaci o postojanju nekog stresnog događaja ili životnih problema koji se mogu povezati s pojavom ovog poremećaja, ipak kod određenog broja bolesnika takvi događaji nisu prisutni.

Važno je istaknuti da su ponekad prisutni i određeni tjelesni poremećaji, no njihova prisutnost ne može objasniti uzrok simptoma niti bolesnikovu zabrinutost njima. Kao što je već navedeno, ponekad se simptomi mogu javiti kao posljedica nekih teških ili potresnih životnih događaja, no iako je to često očito, bolesnik ne može prihvatiti psihološku podlogu svojih smetnji. Tek nakon nekog vremena bolesnik može djelomično steći uvid u pravi uzrok svojih smetnji, pa to može predstavljati izvor frustracija za liječnika i bolesnika.

Diferencijalno dijagnostički potrebno je isključiti generalizirani anksiozni poremećaj kod kojeg su također prisutni tjelesni simptomi koji se javljaju radi aktivacije autonomnog sustava. Kod somatizacijskog poremećaja također mogu biti prisutni autonomni simptomi, no oni su izraženi u manjem intenzitetu i prolazni su.

Kao i kod ostalih somatoformnih poremećaja, i u slučaju ovog poremećaja, često je prisutna nesvjesna potreba bolesnika za privlačenjem pažnje, pa oni vrlo često iskazuju nezadovoljstvo angažmanom liječnika i učinjenim pretragama, smatrajući kako je potrebna daljnja obrada.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Psihijatrija

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZa žene koje boluju od depresije, anksioznosti, bipolarnog afektivnog poremećaja ili drugih psihijatrijskih poremećaja ili imaju rizik za razvoj depresije, briga o mentalnom zdravlju tijekom trudnoće i nakon poroda predstavlja važno pitanje. Najnovija istraživanja sugeriraju da rizici od recidiva bolesti, suicidalnog ponašanja i nepovoljnih opstetričkih ishoda zbog neliječene majčine depresije često nadmašuju relativno niske teratogene […]

Psihijatrija

Bipolarni afektivni poremećaj 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFarmakološki tretmani Samo je pet lijekova — kariprazin, lumateperon, lurasidon, kombinacija olanzapina i fluoksetina i kvetiapin — odobreno za liječenje akutne faze bipolarnog poremećaja. Korištenje antipsihotika i antikonvulziva — od kojih oba pomažu stabilizirati raspoloženje — raste, ali litij ostaje prvi izbor za ovo stanje, unatoč svojoj starosti i nepotpunom razumijevanju njegovog djelovanja. Usprkos tome, […]

Psihijatrija

Istraživanje bipolarnog afektivnog poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Psihijatrija

Panični napadaj i tablete za smirenje?

Psihijatrija

Zašto se panični i depresivni poremećaji vraćaju?

Psihijatrija

Utjecaj nesanice na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSve više literature ukazuje kako poremećaji spavanja utječu na tijek i liječenje psihijatrijskih poremećaja. Iako se nesanica dugo smatrala simptomom depresije, čini se da ona utječe na tijek i odgovor na liječenje samog depresivnog poremećaja. Očekivalo bi se da će poremećaj spavanja nestati uz odgovarajuću terapiju antidepresivima zajedno s drugim simptomima depresivnog poremećaja. Iako se […]

Psihijatrija

Rizici za razvoj psihijatrijski poremećaja kod osoba s insomnijom

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteO rizicima od razvoja psihijatrijskih poremećaja kod osoba s poremećajima spavanja manje se vodi računa nego o poremećajima spavanja povezanim s psihijatrijskim poremećajima. Ipak, postoje dokazi da su poremećaji spavanja povezani s povećanim rizikom od razvoja psihijatrijskih poremećaja. Vezano uz rizik od razvoja velikog depresivnog poremećaja, osobe s insomnijom, kao i osobe s hipersomnijom imaju […]

Psihijatrija

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta6. Alkoholizam Uporaba alkohola može dovesti do dvije vrste problema: ovisnost i zlouporaba. Ovisnost je karakterizirana prilagodbom koja se javlja s ponovljenom konzumacijom alkohola što rezultira tolerancijom na učinke alkohola i simptomima ustezanja koji se javljaju nakon prekida konzumacije. Kod zlouporabe se problemi javljaju u životu zbog štetnih posljedica koje proizlaze iz od izravnih učinaka […]