Važnost zdravlja usta i zubi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kao što se pjesnički može reći da su oči zrcalo duše, tako se može kazati da je oralno zdravlje pokazatelj cjelokupnog zdravstvenog stanja. Nije bez razloga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naglasak.

Kao što se pjesnički može reći da su oči zrcalo duše, tako se može kazati da je oralno zdravlje pokazatelj cjelokupnog zdravstvenog stanja.
Nije bez razloga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naglasak stavljen na oralno i reproduktivno zdravlje. To je dokaz njihove važnosti za cjelokupnu zajednicu.
U svom svakodnevnom radu obiteljski liječnik se koristi nečim tako jednostavnim a tako korisnim postupkom – pregledom usne šupljine i ždrijela.
Kao što nam je nečiji pogled indikativan za opće zdravstveno stanje, još više detalja o procesima koji se zbivaju u nečijem organizmu,  govori pogled u usta.
Oralno zdravlje ili bolest može biti uzrok ili posljedica drugih bolesti.
Liječniku lako izmiču problemi zagriza ili nesimetričnog opterećenja temporomandibularnih zglobova, pa liječi glavobolju. Psihičke tegobe i bolesti s druge strane, stvaraju probleme žvačnog aparata te stvaraju začarani krug.
Lijekovi mogu pomoći u rješavanju na primjer caklinske erozije na način da liječimo želučani refluks. S druge strane mnogi lijekovi djeluju i na usnu šupljinu pa dolazi do problema sa sluznicom ili do klimanja pa i ispadanja zubi. Alergija na neke lijekove se može pokazati samo na sluznici usne šupljine.
Mnoge bolesti se odražavaju na način da uzrokuju poremećaje u ustima. S druge strane svjesni smo o mnoštvu bolesti kojima je uzrok problem u usnoj šupljini.
Insuficijentno zubalo je uzrok lošeg žvakanja i loše probave, pa posredno i oslabljenog zdravlja. Upale u ovom području moguća su žarišta.
Mogućnost žvakanja i navika žvakanja hrane je sve veći problem. Usmjerenost na hranu koja se ne mora žvakati znači obilno unošenje rafiniranih ugljikohidrata i masnoća, a premalo balastnih tvari.
Pitanje oralnog zdravlja je izuzetno veliko za dijabetičare. Bez kvalitetne prehrane nema ni dobrog liječenja dijabetesa, a s druge strane dijabetes stvara probleme u usnoj šupljini. Kako dijabetičaru savjetovati da jede integralne žitarice, povrće termički minimalno obrađeno, voće sa što manje šećera, ako on to ne može gristi?
Naravno da je lakše progutati bananu, grožđe, zrelu breskvu ili sočnu naranču nego zelenu jabuku, bademe  ili primjerice rogač, koje ipak moramo više žvakati.
Svi ćemo se sjetiti važnosti redovite kontrole HbA1c, očne pozadine,  funkcije bubrega, pregleda stopala i drugih pokazatelja zdravstvenog stanja dijabetičara.
S druge strane još je važnije održavanje zdravlja usta i zubi baš zbog  njegovog utjecaja na mogućnost adekvatne dijetetske prehrane.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Srčana kaheksija

Kaheksija u bolesnika sa srčanim popuštanjem (srčana kaheksija)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kaheksija je sindrom nenamjernog gubitka 5% ili više tjelesne težine unatrag godine dana uz prisutne sljedeće kliničko-laboratorijske faktore (barem tri moraju biti prisutna): snižen indeks tjelesne mase, umor, smanjena mišićna snaga, gubitak apetita, poremećaj biomarkera u krvi (snižen hemoglobin i serumski albumin, povišen interleukin 6 i C-reaktivni protein). Ona se može javiti u mnogim kroničnim […]

Začeće

Koliko vremenski djeluje tableta za hitnu kontracepciju?

Koža

Sve dobrobiti unosa kolagena u obliku dodatka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Kolagen je strukturni protein koji se nalazi u različitim vezivnim tkivima u tijelu poput kože, tetiva, hrskavice i kostiju i čini gotovo 30% ukupnih proteina. Kolagen se prirodno nalazi u hrani kao što je želatina, mesna juha odnosno temeljac od kostiju, pileća i svinjska kožica, govedina, riba i vezivna tkiva životinja. Za sintezu kolagena u […]

Mokraćni mjehur

Smetnje mokrenja – dvojna terapija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Postoje tzv. kombinirani lijekovi za smetnje mokrenja koji se koriste u muškaraca starije životne dobi. Takav primjer je i kombinacija tamsulosina i solifenacina koja objedinjuje dvije aktivne supstance u djelotvornim koncentracijama i to u jednoj tableti. Cilj ovog kombiniranog lijeka je smanjiti opstruktivne, ali istodobno i iritativne tegobe mokrenja koje se često istodobno javljanju u […]

Trudnoća

Trudnoća i snižene vrijednosti AMH

Rak prostate

Rana dijagnostika raka prostate – nacionalni program

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Temeljem preporuka EU od početka veljače 2024. pokrenut je, na inicijativu Ministarstva zdravstva i Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo te stručnog povjerenstva Nacionalni program rane detekcije raka prostate. Program je pokrenut obzirom da je rak prostate treći uzrok smrtnosti od malignih bolesti u muškoj populaciji i time predstavlja javno-zdravstveni problem koji zahtijeva sustavni pristup. Posebni […]