Dugotrajan kašalj

Poštovani,

krajem desetog mj. mi se sestra razboljela, nije imala povišenu temperaturu, no šmrcala je, kihala i kašljala suhi kašalj. Nedugo nakon toga, otprilike 2 tjedna nakon, ja sam također počela kašljati suhi kašalj (spavamo u istom krevetu). Taj suhi kašalj je trajao oko mjesec dana, vadile smo krv te su nalazi bili u redu, doktor je rekao da nema naznaka virusne ili bakterijske infekcije, što je čudno po meni, obzirom da imamo iste simptome a vrijeme inkubacije je otprilike 2 tjedna. Nakon toga sam kupila lijek za iskasljavanje, pila čajeve te sve do sada (kraj 1. mj.) i dalje kašljemo produktivni kašalj te periodički i suhi (rijeđe). Pušimo oko 10-ak cigareta dnevno, ovlaživale smo prostor, a majka nam je alergična na ambroziju. Doktor tvrdi da će proći “samo od sebe”, no to i dalje traje, prije sam šmrcala i kihala te me boljelo grlo pri gutanju i imala sam osjećaj stranog tkiva u grlu. Molim vas za odgovor kako ga zaustaviti te koji je mogući uzrok ovog kombinirano suhog – produktivnog kašlja (zelena i prozirna sluz). Lijep pozdrav i svako dobro!

27.1.2020

Odgovara

Mirjana Žagar-Petrović dr.med.

Poštovana,

kod obje se radilo o virusnoj infekciji gornjih dišnih puteva, koja najčešće prolazi spontano nakon 10-14 dana, katkada i tri tjedna.

Moguće da je dugotrajniji kašalj posljedica pušenja, uslijed čega se sluznica dišnih puteva teže obnavlja. Nadalje, moguće da je kašalj posljedica upale sinusa koja se javlja kao komplikacija predhodne virusne infekcije, pogotovo ako osjećate slijevanje niz stražnju stijenku ždrijela i kašalj je intenzivniji ujutro i u ležećem položaju. U tom slučaju, potrebno je provesti antibiotsku terapiju. Pokušajte primjenom sprejeva za nos na bazi kortikosteroida i ispiranje nosa hipertoničnom otopinom morske soli. Lijep pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Nakon preboljenja korone ne osjećam se dobro, što da radim?

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Od 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

Molim Vas komentar nalaza

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Cijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Redovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade