Kašalj, gripa

Poštovani, (nadam se da sam na pravom mjestu)
U zadnjih 15 dana imam čudan kašalj koji se javlja povremeno. Prvo sam imala prehladu gdje me je bolilo i grlo. To je prošlo, ali je ostao kašalj, ono što je neobično jeste da se kašalj noću nikako ne javlja, javi se ujutro i preko dana, ako su pušači u mojoj blizini i kad osjetim duhanski dim jače kašljem.
27.09.19. sam radila rtg pluća i srca, gdje je snimak pokazao da je sve u redu (snimak sam radila zbog bola na lijevoj strani grudi i vratu), ustanovljeno je da je bol od kičme.
Radila sam tada i kompletnu krvnu sliku, također je u redu.
Moje pitanje glasi, da li trebam opet slikati pluća zbog ovog kašlja, prije 6 dana mi je moja doktorica slušala pluća, nije mi rekla da išta neobično čuje.Zadnjih noći se oznojim noću, ali to pripisujem PMS-u.
Da li mi savjetujete ponovo snimak pluća?
Žena sam, 28 godina, nepušač, 56 kg.

21.10.2019

Odgovara

Mirjana Žagar-Petrović dr.med.

Poštovana,

mišljenja sam ako je krvna slika uredna i Vaša liječnica ne čuje ništa na plućima da nije potrebno ponovo slikati pluća. Ponekad nakon virusne infekcije gornjih dišnih puteva zaostane kašalj uslijed ogoljele sluznice kojoj je potrebno neko vrijeme da se oporavi. Ponekad se dugotrajan kašalj javlja uslijed upale sinusa kao komplikacija spomenute infekcije. Tada je potrebna antibiotska terapija. Ako je kašalj suh, podražajan u salvama praćen nagonom na povraćanjem tada je također potrebna antibiotska terapija. Važan je dovoljan unos tekućine, obilno ispiranje sluznice nosa i ždrijela fiziološkom otopinom, izbjegavanje zadimljenih i toplih zagušljivih prostorija te boravak na svježem zraku. Ako osjećate slijevanje niz stražnju stijenku ždrijela, tada se radi o sinusitisu. Nadam se da sam Vam pomogla. Lijep pozdrav.

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Infekcije

Antibiotici – brzi spas ili potencijalna prijetnja?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Antimikrobni lijekovi ključni su za liječenje infekcija uzrokovanih mikroorganizmima. Prema djelovanju, dijele se na: Njihova ispravna uporaba spašava milijune života. Međutim, nepravilna upotreba stvara ozbiljan problem – antimikrobnu rezistenciju (AMR). Povijest antibiotika Prvi antibiotik, penicilin, otkrio je Alexander Fleming 1928. godine, što je označilo početak masovne proizvodnje i kliničke primjene. Tijekom 20. stoljeća, otkriće drugih […]

Arterijska hipertenzija

Nove strategije boljeg upravljanja arterijskom hipertenzijom – 2. dio  

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Promjena loših životnih navika je mjera u prevenciji, ali i liječenju AH. Zdrave životne navike uključuju redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje optimalne tjelesne težine, zdrave prehrambene navike (redukcija soli u prehrani, alkoholnih pića, veći unos voća i povrća). Svakom bolesniku sa dijagnosticiranom AH treba uključiti odgovarajuću medikamentoznu terapiju u odgovarajućoj dozi s ciljem optimalne kontrole arterijskog […]

Aorta

Antitrombocitna terapija u bolestima aorte i perifernih arterija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Antitrombocitna terapija je neophodna u cilju sprječavanja velikih kardiovaskularnih događaja kod bolesnika s perifernom vaskularnom bolešću. Prilikom uvođenja antitrombocitne terapije potrebno je kod svakog bolesnika procijeniti tromboembolijski rizik i rizik od krvarenja, a tijekom uzimanja antitrombocitne terapije bolesnika treba redovito kontrolirati i po potrebi korigirati terapiju. ANTITROMBOTSKA TERAPIJA U BOLESTIMA KAROTIDNIH ARTERIJA, VERTEBRALNIH ARTERIJA I […]

Visoki krvni tlak

Koliko treba vremena za puni učinak lijeka?

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Od 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Nakon preboljenja korone ne osjećam se dobro, što da radim?

Epidemiologija

Molim Vas komentar nalaza

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Cijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Redovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade