Strah od zaraze
Poštovani,
početkom 10. mj. sam imala svoj prvi spolni odnos, sa osobom koja je promiskuitetna. Nakon 2 tjedna od odnosa urin mi je počeo davati miris po amonijaku, bolno sam mokrila, te se često vidila noću. Nakon toga sam počela kašljati suhi kašalj koji jos uvijek traje, imala sam blagu grlobolju. Jednom sam imala dijareju. Sada mi je kašalj produktivan, pojavila mi se bubuljica na spolovilu. Jedan dan mi je tlak jako pao te sam se skoro onesvijestila. Sve me to navodi na najgoru dijagnozu, molim vas, kolika je šansa?
4.2.2020
Odgovara
Mirjana Žagar-Petrović dr.med.Poštovana,
teško je odgovoriti kolika Vam je šansa za najgoru dijagnozu, ali ako osoba boluje ili kliconoša neke spolno prenosive bolesti, tada je vjerojatnost zaražavanja veća.
Iako imam dojam da tegobe bolnog i učestalog mokrenja ukazuju na upalu mokraćnih puteva, što je često nakon prvog spolnog odnosa i zove se cistitis medenog mjeseca, koji treba liječiti jer ste mlada osoba. Moguće da Vam je prenesen herpes ili HPV virus. To također morate liječiti kod ginekologa ili venerologa. Na kraju napravite kompletnu krvnu sliku i biokemiju te se testirajte na spolno prenosive bolesti. Ubuduće koristite zaštitu i izbjegavajte visoko rizične spolne odnose.
Lijep pozdrav.
Vaše pitanje je odgovoreno.