Počela sam piti kontracepcijske tablete 1. dan menstruacije, no krvarenje se povuklo. Što trebam sada činiti?

Poštovani, ovaj sam mjesec počela piti Yaz kontracepcijske pilule i trebala sam ih započeti piti na prvi dan menstruacije, što sam i učinila. Naime, prvi dan mi je uvijek prilično slab što se tiče krvarenja i kad sam ih počela piti, menstruacija je sljedeći dan u potpunosti nestala. Sada sam na četvrtom danu te je i dalje nema. Zanima me je li to uobičajeno i trebam li nastaviti piti tablete te pričekati novu menstruaciju te što je sa zaštitom, trebam li koristiti dodatne metode kontracepcije ovaj mjesec? Zahvaljujem Vam unaprijed na pomoći.

3.1.2023

Odgovara

Lovorka Vidović Gajger, dr. med. spec. ginekologije i opstetricije, subspec. fetalne medicine i opstetricije

Poštovana,

počeli ste uzimati tablete oralne hormonske kontracepcije po uputama i ispravno ste postupili. Vaše nedoumice proizlaze iz početničke nesigurnosti. Očito je da su tablete već počele djelovati i samo ih nastavite uzimati. Njihov glavni zadatak je spriječiti ovulaciju, a samim tim i trudnoću. Ukoliko ste u strahu, sada za početak, uzmite mehaničku kontracepciju (mada nije potrebno) čisto da se relaksirate.

Imate pitanje vezano uz vaše zdravlje? Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Pitajte liječnika