Disanje i želudac
Pozdrav,
imam 23 godine, u zadnje vrijeme imam osjećaj kao da teško udišem i kao da malo trebam hvatati zraka. 24.4.2020 sam završila u Vinogradskoj jer što sam god pojela želudac mi se odizao i većinom bi povraćala. Napravili su mi kompletnu krvnu sliku, mokraću vadili, ekg, rtg pluća i srca i nalazi su svi u redu, osim što se vidjelo da imam skoliozu. Sada me zanima od čega bi mi to moglo biti pošto nemam redovitu stolicu u zadnje vrijeme i kad imam više manje je proljev. U želudcu uvijek imam neki pritisak kad pojedem. Može li to biti na psihičkoj bazi što se tiče disanja?
Lijepi pozdrav
28.4.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Poštovana,
Životno razdoblje kroz koje upravo prolazite možda za vas ima značajniji stresni učinak zbog čega se vaše psihičko stanje može manifestirati nekim od tjelesnih simptoma. U tom pogledu smetnje disanja i poremećaj probave su vrlo visoko na ljestvici psihosomatskih tegoba. Pokušajte si sami pomoći ukoliko vam je moguće uključiti u životnu svakodnevicu vrijeme koje ćete posvetiti samo sebi, usvojite neku od tehnika opuštanja (dosta toga možete naći na internetu), hodajte, bavite se nečim što vas veseli i opušta, prebacite brigu za svoje zdravlje na neku drugu aktivnost ili hobi. U ljekarni možete dobiti savjet vezano uz neki biljni pripravak za opuštanje, a vaš vam liječnik može propisati i neki anksioliktik koji će vam pomoći u prijelaznom razdoblju dok ne steknete više samopouzdanja.
Što se tiče skolioze, važno je što ranije postaviti dijagnozu. Naime, kod skoliotičnog lošeg držanja zahvaćena je muskulatura, kada je korektivnim vježbama moguće utjecati na ispravljanje i postizanje pravilne posture (držanja), dok je kod skolioze kao deformacije proces ispravljanja složeniji i dugotrajniji zbog zahvaćenosti koštanih struktura pa se tada često preporučuje kombinacija vježbanja i nošenje specijalnih steznika, a kao zadnji korak i operativni zahvat. Veliku ulogu u ispravljanju deformacija kralježnice, pa tako i skolioze, posebice u slučaju skoliotičnog lošeg držanja kao lakšeg oblika deformacije, ima primjena medicinskevkineziterapije, koja je u doslovnom prijevodu liječenje pokretom. Dakle, cilj kineziterapije je primjenom pokreta i raznih tjelesnih vježbi omogućiti poboljšano funkcioniranje tijela, odnosno prevenirati ili rehabilitirati oboljenja i oštećenja lokomotornog sustava. Na početku tretmana veoma je važno kvalitetno opustiti muskulaturu, što se može postići raznim tehnikama manualne terapije, masažom ili pak miofascijalnim opuštanjem pomoću rollera. Opušteni su mišići prokrvljeniji i smanjene napetosti čime se pripremaju za napore u glavnom dijelu treninga. Nadalje, potrebno je provoditi razne vježbe disanja čime će se olakšati pravilno izvođenje raznih zahtjevnijih vježbi, kao i vježbe ravnoteže. Duljina procesa ovisi o stupnju složenosti, no uz stručno vodstvo iskusnog kineziterapeuta, te uz preduvjet motiviranosti same osobe, tijekom određenog razdoblja problematika će se poboljšati, a posljedično i ukloniti, a nakon toga se preporučuje održavanje postignutog uz daljnju primjenu specifičnih vježbi i općenito bavljenje nekim od oblika rekreativnih tjelesnih aktivnosti.
Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.