Nelagoda u glavi
Poštovani,
imam 22 godine (visok 198 cm,težine 88kg).Zadnjih dvadesetak dana imam osjećaj “teške” glave tokom cijelog dana sa intervalima u kojim se osjećam kao da sam blizu nesvjestice.Kad se prvi put pojavilo nadao sam se da će spontano proći no nije tako da sam počeo samostalno raditi vježbe u kućnoj atmosferi što je i rezultiralo boljitkom.Prestao sam vježbati zbog novogodišnjih praznika i stanje se opet vratilo na prvobitno.Jako me ometa pri svakodnevnim radnjama a pogotovo pri učenju (student sam medicine) što mislim da bi i mogao biti uzrok nelagode jer učim u neodgovarajućim položajima a i na dodir prvih nekoliko vratnih kralježaka osjećam bol i kao neke kuglice (2).Također prije ovog nekoliko mjeseci sam imao čudan osjećaj u glavi prije nego zaspim koji sam “neutralisao” stalnim mijenjanjem položaja i pomjeranjem dok ne utonem u san.*Upravo večeras mi se desila jedna neugodna situacija zbog koje sam odlučio da tražim stručni savjet gdje sam bio u izlasku i muzika je bila jako glasna što nisam mogao podnijeti i brzo sam izašao iz kluba jer sam osjetio pomenutu težinu i osjećaj nesvjestice.*
Unaprijed hvala
8.1.2018
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Najčešći uzroci nesvjestice s vrtoglavicom upućuju na poremećaj perifernog vestibularnog sustava i mogu se očitovati kao: dobroćudna položajna vrtoglavica, Meniereova bolest, vestibularni neuronitis, labirintitis. Rjeđe je uzrok centralni vestibularni poremećaj (najčešće migrena), neki poremećaj s općenitijim učinkom na moždanu funkciju, psihijatrijski poremećaj ili poremećaj koji ometa vidni ili proprioceptivni unos podataka.
Najčešći uzroci nesvjestice bez vrtoglavice nisu tako jasno razgraničeni, ali obično nisu povezani s uhom i najčešće su multifaktorijalni ili idiopatski. Neneurološki poremećaji s općenitijim učinkom na moždanu funkciju, najčešće bez vrtoglavice, mogu biti posljedica hipotenzije, hipoksemije, anemije ili hipoglikemije. Kad su jako izraženi, neki od ovih poremećaja se očituju sinkopom. Osim toga, neke hormonske promjene (npr. kod bolesti štitnjače) mogu uzrokovati nesvjesticu. Ponekad, nesvjestica i vrtoglavica mogu biti psihogenog porijekla. Bolesnici s paničnim poremećajem, hiperventilacijskim sindromom, anksioznošću ili depresijom se mogu žaliti na nesvjesticu.
Nastavite provoditi vježbe medicinske gimnastike, pijte dovoljno tekućine i redovito provodite neku aerobnu aktivnost. To će svakako pomoći ukoliko naginjete nižem krvnom tlaku. Provjerite krvnu sliku kako biste isključili anemiju. Pored učenja, nemojte zanemariti i druge aspekte života koji vam mogu donijeti zadovoljstvo, radost i trenutke opuštanja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.