Erektivna disfunkcija
Poštovani,
Imao sam hronični prostatitis 22 god imam, jer sam imao 2 streptokoke, ureaplasmu.. I naravno nisam mogao imati potenciju.. izliječio sam to čajevima i vitaminima.. od tad je prošlo više od godinu dana. E sad zanima me da li imam erektivnu disf ili nemam. Jutarnje potencije ponekad imam nekad nemam, imam i problem u stojećem položaju jednostavno nmg da navučem kondom jer imam osjećaj da će panuti.. ali dok sjedim ili ležim penis je prekrut i sve ide kako treba. Imam devojku već 5 mjeseci, i par puta se desilo da penis nije krut.. jednom kad sam pio tablete protiv alergije. Svi nalazi su okej. Pušač sam i pijem alkohol svaki dan ili svaki drugi po par piva minimum.. Naprimjer desilo mi se 10 dana da sam pio alkohol, i taj dan sam od ujutro pio alkohol cijeli dan i uveče imao odnos i to dva puta i ako sam bio potpuno pijan. I sa djevojkom većinom kad je kod mene imamo seks 3 puta npr za 3 sata.. Ali npr il zbog kondoma ne znam, kao da mi u toku seksa padne jedno 1-3cm.. Da li je to normalno? Pijem čaj od koprive i cink. a i kad nisam imao prostatitis hronični, desilo mi se na gubljenju nevinosti gde sam bio pijan da nisam mogao..I da da dodam da mi penis nije krut nikada kad stojim kao kad sjedim, možda je to normalno. I u toku predigre nije mi potencija 100% dok djevojka ne krene oralno il mehanički, već je 80%. Da li imam problema sa prostatom i dalje i da li imam problem sa impotencijom HVALA, u toku mastrubarcije nemam problema, ali desi se npr jednom u 2-3 mjeseca da je penis mekan. Hvala.
30.6.2020
Odgovara
prim. dr. sc. Ante Reljić dr. med., spec. urologije, subspec. urolitijaze i urološke onkologijePoštovani,
Prostata nije seksualni organ i nema izravne veze s potencijom. Tako niti dijagnoza kroničnog prostatitisa ne dovodi nužno do impotencije! Sekret prostate služi plodnosti, a ne seksualnom nagonu ili erekcijskoj funkciji. Ukoliko niste teži kronični bolesnik koji dulje vrijeme uzima razne lijekove odgovor je NE! Nemate erekcijsku disfunkciju, a sve što opisujete su uobičajene varijante normalnih pojava.
Zaista ne nalazim elemenata za zabrinutost, a tehnička pitanja korištenja kondoma izlaze iz okvira medicinske struke i prakse.
Pozdrav!
Vaše pitanje je odgovoreno.