
Rehabilitacija nakon ozljede meniska
Fizioterapiju s individualno prilagođenim programom vježbanja bilo bi poželjno započeti čak i prije operacije. Potrebna je redovita tjelovježba za vraćanje pokretljivosti i snage koljenskog zgloba.
Nakon operacije se prvo kreće s vježbama za poboljšanje raspona pokreta, a zatim se vježbe jačanja mišića postupno dodaju rehabilitacijskom planu.
U početku je cilj minimizirati oticanje operiranog ili ozlijeđenog zgloba, a zatim vratiti punu pokretljivost i dobru kontrolu mišića.
Cilj rehabilitacije je vraćanje snage mišića kvadricepsa (velikog mišića na natkoljenici) na simetričnu razinu s drugom zdravom stranom. Uz to nam je bitna i dobra funkcija koljenskog zgloba koja je relevantna za bolesnika što jasno ovisi o dobi i aktivisti prije ozljede.
Nakon šivanja meniska, preporučuju se štake kao potpora i hodanje s djelomičnim opterećenjem na zglob s potpuno ispruženim koljenom tijekom prvih šest tjedana, gdje je fleksija koljena ograničena na 90-100 stupnjeva. To se postiže s ortozom koja ograničava fleksiju (savijanje) u koljenskom zglobu, a osobito je bitna kada je oštećenje locirano u stražnjem rogu meniska.
U mnogim slučajevima rehabilitacija se može provesti kod kuće, iako se može ići i u posebne ustanove koje se time bave ili na fizikalne terapije. Vrijeme rehabilitacije nakon operacije šivanja meniska je oko 3 do 6 mjeseci. Meniscektomija zahtijeva manje vremena za cijeljenje, otprilike 3 do 6 tjedana.
Za 85% do 90% bolesnika koji se operiraju zbog pucanja meniska, kratkoročni rezultati su dobri do izvrsni. Ali dugoročno, ljudi koji imaju veliku ozljedu meniska koja se ne može zašiti mogu biti izloženi većem riziku od dobivanja artritisa koljena.
Vrijeme oporavka koljena ovisi o brojnim čimbenicima, uključujući koliko je ozbiljno puknuće meniska i je li se obavila operacija.
Ukoliko je u pitanju konzervativno liječenje, dakle nije bila operacija, i ozljeda je bila jednostavnija tada je vrijeme zacjeljivanja 4 do 6 tjedana, tijekom kojih će bolesnik rasteretiti koljeno i raditi fizikalnu terapiju.
Ove vježbe mogu uključivati podizanje nogu za jačanje mišića kvadricepsa, zatezanje stražnjice, djelomične čučnjeve i istezanje tetive koljena.
Prognoza.
Šivanje meniska se pokazala kao dobra metoda liječenja s općenito dobrim rezultatima, gdje je rizik od kasnije artroze koljena manji u usporedbi s resekcijom meniska. Prognoza uvelike ovisi o vrsti ozljede, uključujući prisutnost drugih ozljeda u zglobu kao ligamenti i mišići.
Bolovanje se obično preporučuje u trajanju do 1 do 3 mjeseca pri čemu se kraće razdoblje preporučuje za bolesnike s zanimanjem koje ne opterećuje koljena, a dulje za bolesnike s fizički zahtjevnim zanimanjem. Bolesnici s resekcijom meniska često se mogu vratiti na staru razinu aktivnosti već nakon otprilike 3-6 tjedana dok kod bolesnika s operacijom u vidu šivanja ozlijeđenog meniska je potrebno dulje vrijeme oporavka od najmanje 3-6 mjeseci.
Rupture meniska su vrlo česte ozljede koljena. Uz pravilnu dijagnozu, liječenje i rehabilitaciju, bolesnici se često vraćaju na svoju funkciju prije ozljede.
5.5.2025