Impetigo contagiosa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Tijekom ljetnih mjeseci u dermatovenerološke ordinacije često dolaze bolesnici koji navode da su primijetili žute krastice koje im se šire po licu. Često su vrlo uplašeni jer im nije jasno o čemu se radi. Ovdje se najčešće radi o kožnoj bolesti koja se naziva Impetigo (lat. impetus-nasrtaj, zalet, zbog brzog širenja promjena po površini kože) koja nastaje najčešće u djece, ali i u odraslih osoba.

Tijekom ljetnih mjeseci u dermatovenerološke ordinacije često dolaze bolesnici koji navode da su primjetili žute krastice koje im se šire po licu. Često su vrlo uplašeni jer im nije jasno o čemu se radi, da li je to zarazno, da li je nekakav tumor i sl.  Ovdje se najčešće radi o kožnoj bolesti koja se naziva Impetigo (lat. impetus-nasrtaj, zalet, zbog brzog širenja promjena po površini kože) koja nastaje najčešće u djece, ali i u odraslih osoba.
To  je zarazna kožna bolest  koja se javlja učestalije u toplo doba godine i u uvjetima nižeg higijensko-socijalnog standarda.  Bolest  se ubraja u piodermije ( bakterijske kožne bolesti) jer ju uzrokuju  bakterije: streptokok grupe A ili stafilokok.
Bolest ne predstavlja neko opasno po život stanje, ali može biti vrlo ružna ako zahvati veće površine kože tijela ili lica. Može nastati  bilo gdje na koži, ali se najčešće viđa na licu, pogotovo u djece. Diranjem ili grebanjem promjene se raznose po koži, i prenose na druge osobe u okolini. Impetigo se može bro proširiti u  skupinama kao što su vrtići ili škole, te na  ukućane  uporabom zajedničkih ručnika, predmeta, odjeće i sl.
Bolesnici najčešće  početak impetiga opisuju kao prištić koji ne prolazi, iz kojih izlazi tekućina i nastaju kraste  žućkaste ili smećkaste boje koje se šire po koži i ne prolaze. Promjene su često kružnog oblika       (poput novčića koji se širi) najčešće na nosu ili  uokolo usana. Uz ovo stanje ne nastaje povišena temperatura, tresavica  i slabost. Ova najčešća površinska infekcija kože može  biti u obliku mjehura ili ne, a kada se izliječi ne ostavlja ožiljke.
Bolest se dijagnosticira kliničkim pregledom, uzimanjem obriska kože promjene i antibiograma i laboratorijskim pretragama.
Impetigo se liječi lokalno i sistemski. U lokalnoj terapiji je vrlo važno skinuti krastice  mehanički ( oblozima od ulja) nakon čega se oboljelo mjesto maže antibiotskom masti dva do tri puta dnevno, sedam do deset dana.
Rijetko je potrebna  terapija sistemskim  antibioticima koja se najčešće daje ako je bolest zahvatila veće površine kože,  imunološki oslabljelim osobama, dijabetičarima i dr.
O samom načinu liječenja odlučiti će liječnik, pa ukoliko primjetite  krastice na koži koje prolaze i  šire se javite se liječniku kako bi se bolest liječila navrijeme.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute