Gljivične upale – Candidiasis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Razlikujemo nekoliko vrsta gljivica, no najčešći uzročnik kandidijaze je Candida albicans. Drugi pripadnici su Candida glabrata, Candida tropicalis i Candida parapsilosis, one također spadaju u ljudske patogene.

Zanimljivo je da Candida glabrata genetski bliža pekarskom kvascu nego s Candidom albicans ili Candidom parapsilosis.

Candida je uvjetno patogena gljivica jer se u 20 do 25% žena nalazi u rodnici kao saprofit. Značajno češće se nalazi u rektumu i ustima. Saprofiti su organizmi koji izlučenim enzimima razgrađuju mrtvu organsku tvar. Osim gljivica saprofitima pripadaju i neke vrste bakterija. Kod biljaka poznati saprofiti su orhideje.

Od svih upala rodnice (vaginitis, kolpitis), gljivične upale su česte i čine 25 do 35% vaginitisa. U 80 do 90 %slučajeva upalu izaziva Candida albicans. Ta gljivica se u ljudskom organizmu nalazi u obliku spora i micelija. Ostale gljivične vaginitise u 5 do 20% slučajeva uzrokuje Candida glabrata i Candida tropicalis.

Kandidijaza se ne smatra klasičnom spolno prenosivom bolesti, premda 10% partnera ima paralelno simptome upale. Kod muškaraca je to gljivični balanitis.

Balanitis označava pojavu upalnih promjena na glaviću (glansu) penisa. Ako je riječ o muškarcima koji nisu obrezani, te promjene se mogu proširiti i na kožicu penisa (prepucija) pa tada govorimo o balanoposthitisu, a one također mogu biti prisutne samo na tome dijelu pa je tada riječ o izoliranom posthitisu. Termin balanitis se koristi i u žena i u tom slučaju označava upalne promjene na klitorisu.

Kiselost rodnice i drugi normalno prisutni mikroorganizmi održavaju broj kandide na sluznici rodnice malenim. Izvor infekcije najčešće je vlastita kandida, koja živi u rodnici i prilikom promjena lokalnih uvjeta, kao što je narušena ravnoteža laktobacila, tj. smanjena kiselost rodnice dovodi do razmnažanja kandide i razvoja upale. Smanjenje kiselosti rodnice obično uzrokuje menstruacija, trudnoća, šećerna bolest, hormonska kontracepcija s estrogenom, kortikosteroidi i neki antibiotici, ali i prisutnost sperme koja je alkalna (lužnata). Ostali razlozi koji remete normalnu ravnotežu i pogoduju infekciji su i pretjerana konzumacija alkohola, nošenje uske odjeće te pranje spolovila neodgovarajućim sredstvima. Rast gljivica je povezan i s promjenom razine estrogena. Zato je najjači iza menstruacije i u trudnoći te kod žena koje uzimaju visoke doze hormonske kontracepcije. U trudnoći je to najčešći uzročnik upale rodnice. U tim uvjetima i nakon liječenja dolazi u 20 do 80% pacijentica do recidiva.

Kandidijaza se rijetko razvija u pretpubertetu i postmenopauzi. U tim situacijama gljivični vulvovaginitis (upala vanjskog spolovila i rodnice) je tvrdokoran i često se opetovano javlja.

Broj gljivica, tj. spora, hifa i pseudohifa nije uvijek u skladu s jačinom upale. Katkad i mali broj uzročnika izaziva osjetljivost i jaku upalu.

Učestalost infekcije uzrokovanih vrstama kandida značajno je poraslo u posljednja tri desetljeća uglavnom zbog porasta epidemije AIDS-a, sve starijeg stanovništva, velikog broja pacijenata s oslabljenim imunitetom.

Gljivice ne napadaju samo genitalni trakt već mogu uzrokovati bolesti kože – dermatomikoze. Izazivaju svrbež i crvenilo kože. Mogu uzrokovati upale na noktima i okolnom tkivu – onihomikoze.

Gljivice nastanjuju i probavni sustav. Poznata je oralna kandidijaza, kandidijaza jednjaka i crijevna kandidijaza. Gljivice mogu prodrijeti u krvni optok uzrokujući sistemsku infekciju i širenje po cijelom tijelu. Ugrožene su imunološki kompromitirane osobe (AIDS, kemoterapija, citostatici) kirurški pacijenti i hospitalizirani pacijenti na jedinicama intenzivne skrbi (s centralnim venskim kateterom). Ako dođe do širenja infekcije na organe i ne dolazi do poboljšanja stanja nakon terapije može nastupiti i smrt.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Neredovite menstruacije

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?