Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija i virusa.
Brojni radovi pokazali su kako metaboliti koje proizvode laktobacili stimuliraju imunosni sustav u proizvodnji citokina (protuupalne tvari) i antimikrobnih peptida. Epitelne stanice rodnice imaju u svom sastavu glikogen koji je osnovna hrana za rast laktobacila, a sami laktobacili sprječavaju invazivne bakterije i viruse (invazivne patogene) u prijanjanju na vaginalnu i cervikalnu sluznicu. Djeluju kao obrana i tako odbacuju patogene (kompetitivni mehanizam).
Narušeni mikrobiom, odnosno povišen pH rodnice povećavaju rizik za infekciju Humanim papiloma virusom (HPV). Zbog narušenog mikrobioma dolazi do smanjenog imunosnog odgovora sluznice. Na taj način je onemogućena neutralizacije samog virusa i drugih patogena. U takvim slučajevima dolazi do olakšanog priljubljivanja HPV-a na sluznicu vrata maternice i invazije virusa u stranice na vratu maternice gdje se dešavaju diobe stanca (transformacijska zona). U toj zoni produkcija stanica je velika i samim tim su stanice osjetljive na djelovanje onkogena virusa. Virusni onkogeni se involviraju u genom stanice cerviksa i uništavaju ih. Tako nastaju cervikalne intraepitelne lezije (CIN). Genotipovi HPV-a 16 i 18 su onkogenog karaktera te dovode od raka vrata maternice.
Laktobacili aktiviraju i stimuliraju imunosni sustav. Imunosni sustav lučenjem raznih metabolita (različiti polisaharidi) sprječava umnažanje stanica malignih tumora.
Znanstveni radovi pokazali su da postoji važna veza između povećanja unosa probiotika i smanjenja progresije raka. Autori navode da probiotici djeluju izravno na stanice raka maternice.
Nedavne studije pokazale su da probiotici kao što su Lactobacillus casei i Lactobacillus rhamnosus imaju antikancerogenu ulogu i sudjeluju u sazrijevanju NK stanica. NK stanice (natural killer cell) ili prirodne stanice ubojice prepoznaju i uklanjaju zaražene ili abnormalne stanice, kao što su virusom zaražene stanice i stanice raka. Kineski znanstvenici govore o sve važnijoj ulozi zdrave mikrobiote u liječenju raka vrata maternice, Stoga treba obratiti pozornost u obnavljanju i održavanju normalne vaginalne flore kao alternativne terapije pri liječenju raka vrata maternice.
30.3.2024