Dostupnost cjepiva protiv bolesti koje uzrokuju značajno pobolijevanje i smrtnost djece jedan je od najvećih uspjeha moderne medicine. Unatoč znanstveno dokazanim benefitima cijepljenja, i dalje se među roditeljima javlja strah i skepsa prema cijepljenju. Jedan od mogućih uzroka anksioznosti roditelja i djece je bol koja se javlja tijekom postupka i nakon cijepljenja.
Jesu li injekcije bolne?
Većina cjepiva u dječjoj dobi primjenjuje se intramuskularnim injekcijama. Injekcije cjepiva su uobičajeni uzrok jatrogene boli (bol uzrokovana od strane medicinskog osoblja) koju djeca doživljavaju. Dio svakog postupka cijepljenja trebao bi biti strukturirani pristup koji ima za cilj smanjenje straha i boli kod djeteta. Postoje brojne tehnike (farmakološke, fizikalne i psihološke) za koje je dokazano za umanjuju bol, ali njihova primjena često izostaje. Jedan od mogućih razloga je što se bol kod cijepljenja od strane medicinskog osoblja često doživljava kao nešto neizbježno, kratkotrajno i ne osobito značajno. Zasigurno je dio problema i veliki broj pacijenata u pedijatrijskim ambulantama i nedostatak vremena za individualizirani pristup pacijentu i roditeljima tijekom cijepljenja.
Dojenje tijekom i/ili neposredno nakon postupka cijepljenja
Usvajanje dojenja kao tehnike za smanjenje bolnosti i nelagode tijekom cijepljenja preporuča se u brojnim studijama. To je jednostavan postupak koji smanjuje strah djeteta i prema objektivnim parametrima (promjene fizikalnih funkcija) ublažava bol. Dojenje djeluje putem nekoliko mehanizama: ono djetetu pruža utjehu kroz fizičku blizinu majke i stvara distrakciju od bolnog podražaja. Također se smatra da stimulacija orotaktilnih i mehanoreceptora u ustima tijekom sisanja smanjuje doživljaj boli. Prisutnost tekućine slatkog okusa u ustima djeluje na sličan način. Da bi dojenje bilo učinkovita metoda analgezije, potrebno je umiriti dijete i postići dobar hvat i sisanje na dojci prije samog cijepljenja. To nije uvijek lako, osobito u realnom kontekstu naših ambulanti s pritiskom svakodnevno velikog broja pacijenata. Dijete je ponekad previše uplakano ili pospano da bi prihvatilo dojku, a izazov može biti i uskladiti ovaj postupak s osiguranjem sigurnosti djeteta kod primjene intramuskularne injekcije.
Primjena topičkih anestetika prije cijepljenja
Topički anestetici privremeno blokiraju prenošenje bolnih impulsa putem živčanih završetaka u koži. Najčešće primjenjivan topički anestetik u objavljenim studijama je EMLA krema (mješavina lokalnih anestetika, 2.5%-tnog prilokaina i 2.5%-tnog lidokaina). Krema djeluje kroz intaktnu kožu, na dubini do 5 mm. Glavna prepreka uvođenju topičkih anestetika kao redovitog postupka kod cijepljenja je trošak lijeka i vrijeme koje je potrebno da bi djelovao. Kremu treba primijeniti 20 do 60 min prije zahvata, najbolje s okluzivnim zavojem.Ta činjenica može značajno utjecati na organizaciju i dinamiku rada u pedijatrijskoj ambulanti, ali je ponekad moguće postići da roditelji kremu na pravilan način primjene kod kuće, prije dolaska na pregled.
Primjena slatkih otopina na usta prije cijepljenja
Otopina saharoze (šećera) u koncentracijama većim od 20% (20-75%-tne otopine saharoze) djeluje na smanjenje bolnog odgovora prilikom manjih intervencija kod novorođenčadi i dojenčadi (npr. uzimanje uzorka krvi iz pete za metabolički probir, venepunkcija, intramuskularne injekcije). Otopina se daje na usta, 2 minute prije zahvata, u količini od 2 ml. Pretpostavljeni mehanizmi djelovanja su distrakcija i oslobađanje endogenih opioida. Ukoliko nije dostupna otopina saharoze, može se primijeniti otopina glukoze.
Paracetamol u sprječavanju i liječenju boli nastale zbog cijepljenja
Paracetamol je široko primjenjivan analgetik i antipiretik kod djece. Njegova se primjena preporučuje u slučaju lokalne otekline i bolnosti nakon cijepljenja, te u slučaju vrućice povezane s cijepljenjem. Neke su studije dokazale manju učestalost pojave vrućice, kao i manje izraženu bolnu reakciju ako se paracetamol primijeni profilaktički (prva doza se daje već u vrijeme cijepljenja ili neposredno prije cijepljenja, te dalje na svakih 6-8 sati). Profilaktička se primjena paracetamola međutim za sada ne preporučuje, jer postoji mogućnost povezanosti ovakve primjene sa smanjenim imunološkim odgovorom na neka cjepiva. Izuzetak je cjepivo protiv meningokoka tip B, kod kojega se preporučuje primijeniti paracetamol profilaktički, u trenutku cijepljenja uz dodatne dvije doze s razmakom od 4-6 sati.
31.8.2024