Prolaps mitralnog zaliska

Postovana doktorice,

Prije malo vise od mjesec dana sam bila na pregledu kod kardiologa zbog određeni smetnji. Ultrazvuk srca je pokazao manju prirođenu grešku mitralne valvule tj prolaps prednjeg mitralnog kuspisa uz blagu regurgitaciju, a EKG ( S.R, F 114/min, lijevogram, bez dinamike ). Tada sam dobila terapiju za tahikardije Corvitol 2x25mg.
Sedam dana nakon toga sam imala kontolu do koje sam trebala uraditi KKS (nalaz je bio uredan), FE (28), bris grla na ABG (uredan).
Na kontroli sam opet radila EKG ( S.R, F 76/min, lijevogram, bez dinamike) i mjeren mi je pritisak 106/60mmHg. Doktorica je rekla da nastavim sa tabletama i javim se na pregled za 2 mjeseca kada bih vec mogla prestati sa vecernjom dozom i uzimati samo pola ujutro.
Tokom ovog vremena nelagoda koju sam osjecala na lijevoj strani se smanjila i osjecala sam se bolje, međutim zadnje dvije sedmice bez obzira na terapiju osjetim povremeno jace lupanje koje mi ponekad uopste ne smeta, a ponekad mi izaziva jaku nelagodu (dogodilo mi se jednom i da me probudi iz sna).
Ja sam se javila za pregled i cekam termin, ali pored toga zanima me Vase misljenje sta je uzrok tahikardija koje ne mogu kontrolisati.

9.12.2020

Odgovara

prim. Sonja Frančula Zaninović dr. med., univ. mag. admin. sanit., spec. interne med., subspec. kardiologije

Poštovana,
Prolaps mitralne valvule može uzrokovati povremene aritmije. Dobili ste lijek iz skupine betalokatora koji snižava puls, sprječava aritmije, snižava i arterijski tlak.
Dobro je da ga za sada uzimate, ali kako vam je doktorica i rekla treba pratiti vaše stanje i postepeno korigirati dozu (ovisno o subjektivnim simptomima i nalazima).
Trebate svakako učiniti i 24-satni holter srca i hormone štitnjače, odn.TSH (treba isključiti i bolest štitnjače kao mogući uzrok lupanja srca). Holterom će se ustanoviti da
li kod vas postoje neki poremećaji ritma ili se radi samo o bržim frekvencijama rada srca. Time i liječnik može napraviti korekciju terapije.
Lijepi pozdrav

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Bol u prsima – što da napravim?

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija europskog kardiološkog društva – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrim. Sonja Frančula-Zaninović, dr.med.univ.mag.admin.sanit., spec.internist-subspec.kardiologije KLJUČNE PREPORUKE ZA BOLESNIKE Prilikom pregleda liječnik će svakom bolesniku uzeti anamnezu i steći uvid u životne navike, a u cilju određivanja optimalne terapije. Što boljom kontrolom rizičnih čimbenika smanjuje se rizik ponovljenih epizoda FA, smanjuje se rizik srčanog zatajenja, srčanog udara, moždanog udara i poboljšava se opće stanje bolesnika. […]

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kardiologija

Preporuke bolesnicima koji boluju od fibrilacije atrija Europskog kardiološkog društva – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteFibrilacija atrija (FA) je poremećaj srčanog ritma do kojeg dolazi zbog pojave abnormalnih električnih signala u pretklijetkama srca. FA je jedan od češćih oblika poremećaja srčanog ritma u starijoj životnoj dobi. U rjeđim slučajevima se pojavljuje i kod mlađih osoba. Simptomi koje FA uzrokuje su različiti kod pojedinih bolesnika i variraju svojom učestalošću i intenzitetom. […]

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKod starijih bolesnika većinom su prisutni različiti komorbiditeti, najčešće arterijska hipertenzija, šećerna bolest, koronarna bolest, zatajivanje bubrega, slabokrvnost. Često su prisutna i druga patološka stanja koja smanjuju toleranciju starijih osoba prema lijekovima i češćem razvoju nuspojava: opća slabost, kaheksija, kognitivne smetnje. Prema ESC smjernicama liječenje bolesnika sa zatajivanjem srca (ZS) uz smanjenu ejekcijsku frakciju lijeve […]

Kardiologija

RTG srca i pluća – što ovo navedeno znači na mom nalazu?

Kardiologija

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteZatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]