Salicilni piling kože u liječenju akne

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Akne su jedan od najčešćih problema na koži, pa se nastoji postići što učinkoviti terapijski pristup koji bi u kratkom vremenu davao dobre rezultate i da je primjenjiv i na osjetljivoj koži.

U tome se je  izuzetno  dobro pokazao  kemijski piling  sa salicilnom kiselinom koji   je nakon kemijskog pilinga s glikolnom kiselinom jedan od najčešće primjenjivanih kemijskih pilinga u  liječničkim ordinacijama. Salicilna kiselina pripada u  betahidroksikiseline BHA i može se dobiti iz kore vrbe, zimzelenog lišća i žute breze, a naziva se  BHA  jer aromatična hidroksikiselina ima hidroksilnu skupinu na beta poziciji.

Salicilna kiselina (od latinske riječi Salix – vrba) je beta hidroksilna kiselina formule C6H4(OH)COOH. Javlja se u formi bezbojnih kristala  i slabo je topiva u vodi. Kemijski je slična aktivnoj komponenti aspirina (acetilsalicilnoj kiselini) i glavna je sirovina za njegovu proizvodnju.

O protuupalnom djelovanju salicilne kiseline zna se još od doba Hipokrata kada su se iscrpine vrbe davale pacijantima radi snižavanja temperature i ublažavanja bolova.

Također, desetljećima se  primjenjuje kao dodatak  lokalnim pripravcima u liječenju psorijaze i drugih ljuskavih kožnih bolesti, a u niskoj koncentraciji  (0,5 do 2%) može se naći u  komercijalnim sredstvima za njegu kože s aknama. Za optimalan rezultat u borbi protiv akni, koncentracija salicilne kiseline trebala bi biti između 0.5 i 2%, a ph  formule između 3 i 4.

Salicilna kiselina djeluje  na kožu tako što   pomaže  u uklanjanju mrtvih stanica s površinskog sloja kože, čisti začepljene pore , djeluje antiseptički i ublažava upalu te stoga akne prolaze, nema upalnih promjena i otvaraju se komedoni.

Proizvodi namijenjeni borbi protiv akni koji sadržavaju salicilnu kiselinu odgovaraju svim tipovima kože a preporučuju  se osjetljivoj koži  kojoj je tretman benzil peroksidom preagresivan ili ostali lokalni pripravci za liječenje akni.

U posebnim slučajevima, dermatolog može propisati tretman salicilnom kiselinom više koncentracije, no takvi preparati nisu namijenjeni svakodnevnoj uporabi.

Njezino protuupalno djelovanje  nastoji se iskoristiti u kemijskom pilingu kože u kojem ima koncentraciju od  20 do 30% i ubraja se u površinske kemijske pilinge. Što se postiže ovim pilingom i kako djeluje na kožu dokazala su mnogobrojna klinička ispitivanja , koja navode da  u tretiranju akne ima bolje djelovanje na otvaranje komedona, te jako protuupalno djelovanje. Ovaj piling ne djeluje na stvaranje novog kolagena u čemu se je bolje pokazao piling s glikolnom kiselinom. Salicilni piling se  preporučuje  u  četiri tretmana    koji se rade  u razmacima  od najmanje deset dana.

Salicilni piling  se ne smije  primjenjivati na velikim površinama tijela kako se ne bi razvili znakovi salicilizma a to su mučnina, dezorjentacija i tinitus. Svakako se ne preporučuje trudnicama, dojiljama , osobama alergičnim  na acetilsalicilnu kiselinu i pacijentima mlađim od 14 godina.

Piling sa   sa salicilnom kiselinom  nije bolan-radi se tako da se kiselina nanese se na lice, drži se na licu 3 do 5 minuta  nakon kojih nije potrebna neutralizacija, već se samo ukloni sa lica.  Nakon pilinga koža može kroz tri do četiri dana biti lagano crvena i suha ali to vrlo brzo prolazi.

Salicilna kiselina može biti  uklopljena i u druge  vrste pilinga od kojih je najpoznatiji piling Jessner piling koji sadrži rezorcinol, salicilnu kiselinu i mliječnu kiselinu, koji je također vrlo popularan pa je dobio i naziv Holivudski piling.

Salicilni piling  svako se preporučuje u tretiranju  akne, pa ako ste do sada probali mnogobrojne preparate, ako  vam je koža izrazito osjetljiva  i borite se s aknama godinama –   kemijski piling sa salicilnom kiselinom je jedan od rješenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Pluća

Egzacerbacija astme

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaAstma je kronična (dugotrajna) bolest dišnog sustava koja uzrokuje otežano disanje zbog suženja i upale dišnih putova u plućima. Ljudi koji boluju od astme često osjećaju zaduhu, stezanje u prsima, kašalj i piskanje pri disanju. Ti se simptomi mogu pojaviti povremeno, a ponekad se i pogoršaju – osobito tijekom noći, rano ujutro, pri naporu ili […]

Gljivice na noktima

Kvržica na prstu – što mi je činiti dalje?

Depresija

Esketamin u liječenju depresije otporne na liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovo istraživanje pokazuje kako je esketamin u kombinaciji s inhibitorom ponovne pohrane serotonina (SSRI) i noradrenalina (SNRI) za depresiju otpornu na liječenje (TRD) bio je povezan sa značajno nižim stopama nekoliko štetnih ishoda u odnosu na esketamin uz selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina (SSRI). Prethodna istraživanja pokazala su da je esketamin u kombinaciji s bilo […]

Pretjerana pospanost

Pretjerana pospanost – ozbiljan zdravstveni problem

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteNovoobjavljeni stav Američke akademije za medicinu spavanja (AASM) ističe pospanost kao ključni simptom poremećaja spavanja i budnosti te niza psihijatrijskih i neuroloških poremećaja stoga se smatra kako je procjena i liječenje pospanosti kod pacijenata od velike važnosti. Izjava je objavljena u Journal of Clinical Sleep Medicine. Pretjerana pospanost ima dalekosežne učinke na zdravlje. Ona predstavlja […]

Embriolog

Biopsija testisa

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteBiopsija testisa je urološka kirurška procedura koju izvode urolozi – androlozi, dakle oni urolozi koji su se subspecijalizirali andrologiju. Zahvat se izvodi u lokalnoj ili spinalnoj anesteziji i nije tehnički osobito zahtjevan, ali sam kirurški zahvat nije srž potrebe za subspecijalizacijom iz andrologije nego su to znanje u dijagnostici infertiliteta (neplodnosti) i postavljanju indikacije za […]

Penis

Problem s kožom penisa – što da napravim?

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Atopijski dermatitis – molim savjet

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Možete li mi očitati PHD nalaz madeža?

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute