Ne pričajte o bolesti 24/7

Razumljivo je da nas ozbiljna dijagnoza ozbiljno uzdrma. I oboljele osobe, kao i njihovu okolinu. I često se dogodi greška da bolest u potpunosti preotme kontrolu nad životom, ali i nad svakim razgovorom. A nije mudro da se baš sve vrti oko bolesti i nije ni zdravo stalno razmišljati o bolesti. Niti je zdravo da to radi oboljela osoba, a niti je korisno da ih okolina svede na bolest. Dakle, ne mora svako pitanje biti o bolesti. Ne mora čak ni prvo pitanje u danu biti o bolesti.

Naravno, ne govorim da treba negirati stvarnost. Ako se razboljela vaša voljena osoba, naravno da treba priznati tu činjenicu. Ali ne trebate ih svesti na bolest i ne trebate ih gledati samo kroz bolest, ali ni primarno kroz bolest.

Moja najbolja prijateljica Ljiljana Pranjić koja je srčano i časno vodila 21-godišnju bitku s rakom, znala je reći: Ja nisam moja bolest! Moja bolest jest dio mene. Ali ja sam toliko, toliko, toliko, toliko više od toga.

Mi smo svi veći od prepreka na našim putevima.

To što se nije svodila na bolest ne znači da ju je negirala, već samo da je priznavala ostali dio sebe. U svojim očima ona je bila i hrabra i voljena i estetski osvještena i pasionirana plesačica i prijateljica i ženstvena i kontrolfrikasta i uporna i posvećena žena s integritetom…

I bolesna.

Uz sve to.

U svojim očima ona nije bila prvo bolesna žena pa onda tek sve ostalo. Nije se tako doživljavala i nitko je iz njezine najbliže okoline nije tako doživljavao. Vjerujem da je to i bio jedan od razloga zašto je toliko jasno ukorijenila smisao u svoje 54 godine. Iako joj je bolest obilježila veći dio odraslog života nije obilježila veći dio nje. Bolest je bila dio njezine stvarnosti, ali ne i najvažniji dio njezine stvarnosti. I koliko god mi nedostaje i koliko god i dalje boli njezin odlazak, ljudi moji, ona je istinski živjela. Ona je isisala i zadnju srž smisla iz života. I odletjela…

A jedan od razloga što se uspješno nosila s bolešću i što je uzela maksimum iz života sigurno je i taj što nije samu sebe svela na bolest.

Dakle, ne mora se svako pitanje okoline vrtjeti oko nečije bolesti – simptoma, težine i svih izazova koje ozbiljna dijagnoza svakako nosi sa sobom.

Sjetite se savjeta iz jedne ranije kolumne o postavljanju otvorenih pitanja svojim voljenima… Mnogo je bolje pitati “Što bi voljela danas raditi”, nego “Je li ti danas bolje”, i još s onim tugaljivim tonom sažalijevanja…

Zato sam u još jednom ranijem tekstu napisao da pratite njihov ritam. Ako žele raditi nešto kreativno, pridružite im se ako vam to dobro ide ili im zaželite zabavu u tome. Žele li u šetnju u neki zabačeniji dio grada gdje neće svi buljiti u njih, recite da ćete ih odvesti. Žele li gledati komediju, i to je sasvim u redu, dapače. Nije zdravo da vi 24/7 guglate sve o bolesti i tražite čudotvorne lijekove niti da oni to rade. Niti da samo čitate o mogućim simptomima liječenja. Niti vi niti vaši voljeni koji se bore za zdravlje.
Apsolutno je u redu istražiti sve mogućnosti i raditi ono što možete da pomognete, ali ne mora se svaka aktivnost vrtjeti oko bolesti. Umjesto toga, bolje je da se što više vaših aktivnosti vrti oko života! Da svojim voljenima pomognete da što više zdravoga prožive u određenom danu.

Uglavnom, cilj je pronaći ravnotežu između poistovjećivanja s bolešću i ignoriranja bolesti.

Nije poanta da 24/7 razmišljate o bolesti. To vrijedi i za oboljele i za sve članove okoline. Ali nije poanta ni da ignorirate bolest jer tako nećete unaprijediti svoju tvornicu lijekova. Dakle, važno je vidjeti što srce i um mogu napraviti da povećaju šansu uspješnog nošenja s bolešću. Važno je, ponekad i presudno. Naravno da to nije vaša primarna zadaća. To je primarna zadaća oboljele osobe, ali svi članovi okoline mogu pomoći ili odmoći u tome.

I zato nije zdravo da svaki razgovor s oboljelima počinje i završava s bolešću. Čak ni za vrijeme teških dana. Naravno da će tada bolest više diktirati kako će se osjećati oboljela osoba jer ne možeš ignorirati slabost ili mučninu ili umor ili mentalnu izmaglicu… Ali i u teškim je danima važno ne svesti oboljele samo na to. I opet – to je važno i za njih i za vas kao okolinu.

I zato ih nemojte gledati kroz okular bolesti, nego kroz okular života!

NJihovog totaliteta. Kroz sve ono što jesu. Bolest jest činjenica njihova života, ali nije jedina pa ni najvažnija činjenica. Samo je u ovom trenutku možda najglasnija činjenica ili najvidljivija. Pogotovo ako ne gledate dušom.

Ali ako gledate dušom, onda ćete vidjeti sve u njima. I ljubav, i strah, i nade, i vrline i mane, i snove i strasti, i nesigurnosti i brojna otvorena pitanja… Sve što i inače čini osobu.

Bruno Šimleša (1979.) autor je 10 knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Po struci je sociolog, a diplomirao je 2003. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Prijašnje knjige u kojima je fokus bio na odnosu prema sebi i ljubavi kao što su Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj i regiji. Njegovi su naslovi objavljeni i u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Albaniji, a ukupno je prodano više od 200.000 primjeraka. (P)ostati zdrav je njegova prva knjiga s fokusom na zdravlje.

Tema nije odabrana slučajno jer više od 15 godina pomaže oboljelima od raka da se nose sa svim izazovima pa je dio tih iskustava prenio i u ovoj knjizi, ali se oslonio i na zaključke brojnih znanstvenih istraživanja koja dokazuju utjecaj uma na tijelo.

Udruga Sve za nju 2016. godine dodijelila mu je nagradu VAM zbog pomaganja onkološkim pacijentima i senzibiliziranja javnosti za probleme svih koji se bore s rakom. Kao malo dijete liječio se od trombocitopenije na Odjelu dječje hematologije i onkologije. Iz tog vremena pamti poseban odnos s doktorom Tiefenbachom čiji je pristup bio presudan faktor za kreiranje Bruninog odnosa prema zdravlju.

Dvije godine vodio je emisiju Svaki dan, dobar dan na Hrvatskoj televiziji i redovito surađuje s brojnim medijima u Hrvatskoj i regiji. U braku je 14 godina i ponosni je tata predivne dvanaestogodišnjakinje čijoj generaciji želi da se mudrije brine za svoje zdravlje što je glavni cilj ove knjige.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

vratna kralježnica

Cervikogena glavobolja

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Cervikogena glavobolja je jedna od čestih glavobolja koje je često neprepoznata i neadekvatno liječena. Preklapa se s drugim glavoboljama, osobito glavoboljom tenzijskog tipa i migrenom. Karakterizirana je boli koja počinje u vratu i širi se u glavu, te je povezan s mišićno-koštanim ili neurovaskularnim problemima u vratnoj kralježnici. Uzroci cervikogene glavobolje Cervikogena glavobolja povezana je […]

Bolest

Što znači atrofija mozga?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Atrofija mozga, također poznata kao cerebralna atrofija, odnosi se na progresivni gubitak neurona i veza između njih. Ovo stanje rezultira smanjenjem veličine i volumena mozga i može biti povezano s raznim neurološkim i sustavnim poremećajima. Atrofija mozga može utjecati na različite regije mozga, što dovodi do simptoma ovisno o zahvaćenom području. Atrofija mozga može se […]

Gastroskopija

Upalne bolesti crijeva

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Upalna bolest crijeva (UBC) je kronična, neizliječiva, imunološki posredovana upalna bolest probavne cijevi. Oboljeli od UBC se, vrlo često, moraju nositi sa dugotrajnom i kompliciranom bolešću koja izrazito degradira kvalitetu života, s pervazivnim simptomima koji ometaju rad, društvene odnose i životne aktivnosti. Razlikujemo dva osnovna oblika bolesti: ulcerozni kolitis (UC) i Crohnova bolest (CB). Dok […]

Dijagnoza

EEG nalaz – drugo mišljenje

Opsanost

Udisanje azbestne prašine – ima li opasnosti za zdravlje?

Djeca

Akutna bol kod djece: kako ju prepoznati i liječiti

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Bol je važan simptom koji nam signalizira da se u organizmu događa bolest ili ozljeda. Obzirom da je bol osobno iskustvo, veliki je izazov prepoznavanje i procjena boli kod male djece koja još ne govore. Uzroci boli Prema Međunarodnom udruženju za proučavanje boli (International Association for the Study of Pain, IASP), bol je „neugodan osjetni […]

Povezani članci

Neurologija

Cerebrovaskularna bolest

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Cerebrovaskularna bolest odnosi se na skupinu stanja koja utječu na protok krvi i cirkulaciju u mozgu, potencijalno dovodeći do ozbiljnih komplikacija poput moždanog udara, aneurizme i vaskularne demencije. To je jedan od vodećih uzroka smrti i invaliditeta u cijelom svijetu. Bolest je posljedica poremećaja u cerebralnim krvnim žilama, što dovodi do ishemije (smanjene opskrbe krvlju) […]

Nutricionizam

Proteini i zdravo starenje: preporuke za osobe srednje dobi

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Prema nedavnoj analizi podataka iz istraživanja Nurses’ Health Study (NHS) unos proteina, posebno iz biljnih izvora, u srednjoj životnoj dobi između 40 i 60 godina, povezan je s većim izgledima za zdravo starenje te boljim mentalnim i tjelesnim zdravljem, kod starijih žena. Ova studija navodi se kao prva koja je istražila dugoročne učinke konzumacije proteina […]

Ljekarništvo

Prehlada, gripa ili korona – pitanje je sad…

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Razlika između gripe, prehlade i COVID-19 Zima donosi često obolijevanje od sezonskih bolesti poput prehlade, gripe i COVID-19. Iako dijele mnoge simptome, važno je znati prepoznati razlike kako biste na vrijeme reagirali i spriječili komplikacije. Prehlada Prehlada je zarazna infekcija gornjih dišnih puteva koja zahvaća nos, grlo, sinuse i dušnik. Uzrokuje je više od 200 […]

Psihijatrija

Anksioznost i glavobolje – molim savjet

Neurologija

Moždana aneurizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Cerebralna aneurizma, također poznata kao intrakranijalna ili moždana aneurizma, je lokalizirano proširenje ili izbočenje u stijenci krvne žile u mozgu, obično zbog oslabljene arterijske stijenke. Dok mnoge aneurizme ostaju asimptomatske i otkrivaju se slučajno, neke mogu puknuti, što dovodi do subarahnoidalnog krvarenja (SAH)—hitnog medicinskog stanja opasnog po život. Cerebralne aneurizme najčešće se javljaju u arterijama […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Ljekarništvo

Kad nam prisjednu jaja – salmonela i salmoneloza

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je salmonela? Salmonela, poznata i kao salmoneloza, je bakterijska infekcija koja uzrokuje proljev i bolove u trbuhu. Ova bakterija živi u probavnom sustavu životinja i ljudi, a najčešći oblik zaraze je putem kontaminirane hrane. To je jedan od najčešćih oblika bakterijskog trovanja hranom u svijetu. Simptomi salmonele Simptomi se mogu javiti nekoliko sati do […]

Neurologija

Možete li mi objasniti MR nalaz mozga