Što je leukonihija?

Tijekom života vrlo često vidimo određene promjene na noktima. Ponekad je to listanje i pucanje noktiju, ponekad kao zadebljanja ruba ili cijelog nokta, promjene na noktima uslijed infekcije noktiju kao što je gljivična ili bakterijska, brazde i udubine na noktima, promijenjene boje te različite točkice koje mogu biti bjeličaste ili boje sve do crne. Bjeličaste mrlje česta su pojava i mogu biti veličine od jednog do više milimetara i zastupljene na jednom ili više noktiju.

Pod pojmom leukonihija podrazumijevaju se bjelkaste mrlje na noktima. Leukonychia (ili leuconychia) medicinski je izraz za bijelu diskoloraciju koja se pojavljuje na noktima. Potječe od grčkih riječi leuko ‘bijeli’ i onyx ‘nokat’. Najčešći uzrok je ozljeda baze nokta (matrice) gdje se nokat formira.

Leukonihija je česta pojava na noktima i svaka osoba ih ima tijekom života. Može se opaziti već u dječjoj dobi i može biti više ili manje učestala tijekom života. Kao promjena može se opaziti na pojedinom noktu na ruci ili na nozi ili može biti vidljiva na više noktiju. Razlozi nastanka ovih bjelkastih točkica po noktima zaista su različiti, a to može biti ozljeda nokta ili korijena nokta, a ponekad i nestručno učinjena pedikura ili manikura te infekcije nokta.

Zdravi nokti imaju određenu debljinu i elastičnost koja je važna jer su nokti stalno izloženi sitnim udarcima, trenju i grebanju. Ako su nokti pretjerano zadebljani mogu pucati – bilo vodoravno ili okomito prema korijenu nokta.

Zadebljani nokti nemaju više zdravu ružičastu boju već djeluju žućkasto, mutno, bez sjaja i neujednačenog kolorita. Zadebljani nokti mogu u svojim pojedinim dijelovima biti napuknuti što se također može očitovati kao bjelkasta mrlja.

Griženje noktiju i trganje ruba nokta može dovesti do ozljede nokta i pojave bjelkastih točkica koje se uslijed takve ozljede nokta mogu uporno ponavljati. Prestankom ponavljanja ovakve navike nokti se vrlo brzo oporavljaju i nemaju više nikakve promjene na sebi.

Gljivične infekcije predstavljaju najčešće infekcije nokta. Uzročnici su dermatofiti (najčešće Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes), kvasnice i plijesni. Candida albicans je često uzročnik upale okoline nokta i listanja noktiju.

Dijagnoza se postavlja pregledom strugotina nokta. Gljivične infekcije noktiju mogu uzrokovati promjene na noktima pa su nokti bez sjaja, zadebljani i mogu se listati. Uzimanjem komadića nokta i mikološkom analizom dermatolog će utvrditi radi li se o gljivičnoj infekciji te odrediti terapiju koja može biti u obliku lokalne ili peroralne terapije. Bjelkaste promjene na noktima mogu ukazivati da u tijelu nedostaju određeni minerali, vitamini ili željezo.

Danas u suvremenom društvu zbog brzine života i opsega mnogobrojnih obaveza obroke imamo neredovito, a često su siromašni hranjivim tvarima potrebnim za ljepotu noktiju. Time nam uvijek mogu pomoći dodaci prehrani. Uzimanje multivitaminskih preparata s dodanim mineralima znatno može poboljšati izgled noktiju. Ovi preparati znaju sadržavati vitamin H ili biotin, vitamin D, vitamin A, vitamin C, vitamine B skupine i vitamin E. Od minerala su važni: magnezij, kalcij, selen i cink. Omega 3 masne kiseline također su važne za zdravlje noktiju pa se njihovim uzimanjem popravlja i izgled kose i noktiju.

Kaže se da su nokti ogledalo zdravlja pa ulaganjem u zdravlje noktiju ulažemo i u cijelokupno zdravlje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Važnost primjene retinoida u liječenju akne

Jedna od najčešćih kožnih bolesti su akne i vrlo čest razlog dolaska dermatologu na pregled. Prve promjene u obliku akne mogu nastati u pubertetu, ali i u odrasloj dobi. Sama pojava na koži može biti blaga poput jedva vidljivih promjena, ali i izrazito teška što uvijek zahtijeva liječenje. Akne nastaju na dijelovima kože koja je […]

Dermatologija

Egzosomi i primjena u estetskoj medicini

U posljednje vrijeme su u centru interesa maleni mjehurići koji se nalaze između stanica i nazivaju se egzosomi te se njihovo djelovanje između stanica i uloga intenzivno istražuje. Egzosomi su malene vezikule (mjehurići) koji izgledaju poput malenih okruglih loptica i koje sadrže ribonukleinsku kiselinu – RNK, proteine i neke druge molekule. Iako su jako maleni, […]

Dermatologija

Alopecia areata

Ispadanje kose vrlo je česta pojava, a oblik ispadanja koji se opaža kao krugovi bez kose naziva se alopecia areata. Može nastati u svim životnim dobima, no učestalija je u djece i mladih osoba. Radi se o alopeciji koja prolazi kada se otkrije uzrok koji je u pozadini problema pa ne ostavlja trajne ožiljke ili […]

Dermatologija

Dermatitis u djeteta – čime mazati?

Dermatologija

Izrasilne oko analnog otvora – molim mišljenje

Dermatologija

Aterom na vlasištu

Ateromi su lojne ciste ispod kože koje se nazivaju i još i epidermalne ciste. Mogu nastati bilo gdje na tijelu, ali su na vlasištu najčešće. Djeluju poput kvržica ispod razine kože i ako nisu upaljene ne predstavljaju neki zdravstveni problem. Njihova pojava na vlasištu ponekad zabrinjava pacijente jer nisu sigurni radi li se o zadebljanju […]

Dermatologija

EGCG – EPIGALOKATEHIN i zdravlje kože

Epigalokatehin-3-galat je vrsta katehina koja se nalazi u zelenom čaju i bijelom čaju. Kemijski se radi o esteru epigalokatehina i galatne kiseline. Vrlo je bitan za ljudsko zdravlje i potaknuće je mnogobrojnih istraživanja pa se i donekle i zna njegovo djelovanje na ljudsko zdravlje. Osim u zelenom čaju nalazi se i u bijelom čaju, a […]

Dermatologija

Bijeli čaj i zdravlje kože

Bijeli čaj ima antioksidativna i antiseptička djelovanja te je stoga sve cjenjeniji. Bijeli čaj možda nije toliko poznat u zapadnom svijetu kao zeleni, no naziva se i čajem za ljepotu kože radi svojih ljekovitih svojstava. Koža je tijekom života izložena mnogobrojnim vanjskim i unutarnjim onečišćenjima i toksinima koji uzrokuju prerano starenje kože, a bijeli čaj […]