Gastroskopija

Gastroskopija je zasad nezamjenjiva pretraga u svakodnevnoj upotrebi poznata i pod nazivom gornja endoskopija. To je pretraga koja omogućuje liječniku detaljan pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika kod pacijenta koji imaju određene simptome.

Gastroskopija je zasad nezamjenjiva pretraga u svakodnevnoj upotrebi poznata i pod nazivom gornja endoskopija.  To je pretraga koja omogućuje liječniku detaljan pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika kod pacijenta koji imaju određene simptome. Vrlo je pouzdana u otkrivanju uzroka krvarenja, upalnih promjena sluznice, vrijedova (ulkusa) i tumora jednjaka, želuca ili dvanaesnika.

Liječnik može tokom pretrage na vidljivo promijenjenoj sluznici uzeti mali uzorak tkiva za dodatne pretrage da se utvrdi da li se radi o dobroćudnoj ili zloćudnoj promijeni, kao i za dokazivanje prisutnosti H.pylori, koja predstavlja čimbenik rizika za razvoj nekih bolesti želuca.

Želudac mora biti potpuno prazan i pacijent ne smije ništa jesti i piti osam sati prije pregleda. Važno je liječniku kazati o trajnoj terapiji prije pretrage i posavjetovati se s njim da li uzimati terapiju prije gastroskopije ili nakon nje. Također je važno obavijesti ga ako bolujete od plućnih ili srčanih bolesti, te ako znate da ste alergični na nešto.

Pretraga se izvodi na lijevom boku, a endoskop se lagano uvodi kroz usta u jednjak, želudac i dvanaesnik. Endoskop ne smeta kod disanja.
Pregled je bezbolan ali se može javiti refleksni nagon na povraćanje koji uzrokuje prisutnost endoskopa u ustima i gornjem probavnom traktu. Prije pretrage moguće je lokalnim anestetikom smanjiti podražaj endoskopa, a može se dati i blaži sedativ koji opusti pacijenta i olakša pretragu.
Međutim ako se slijede upute osoblja koje vode pretragu to najčešće nije potrebno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

ACNES

ACNES – 4. dio

Liječenje ACNES-a – nastavak. Lijekovi kao što su paracetomol i nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen, naproxen) koji se koriste kod akutnog bola i većine drugih bolnih stanja ovdje nisu pokazali veliku učinkovitost. Lijekovi kao antikonvulzivi (gabapentin), antidepresivi (amitriptylin, duloksetin) koje koristimo kod neuropatske boli, kao i lokalna terapija koju koristimo kod neuropatkse boli kao lidokain flaster […]

Bubreg

Renovaskularna hipertenzija

Pod pojmom hipertenzija podrazumijevamo povišenje krvnog tlaka. Daleko najčešće se radi o tzv. esencijalnoj ili primarnoj hipertenziji. Drugim riječima, ne znamo joj uzrok. U malom broju slučajeva uzrok se može identificirati, kada govorimo o tzv. sekundarnoj hipertenziji, pa i ciljano liječiti, a u nekim slučajevima takva, sekundarna, hipertenzija se može i trajno izliječiti. Takvi su […]

Laktobacili

Probiotici i rak vrata maternice

Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]

Dermatitis

Dermatitis u djeteta – čime mazati?

Analni otvor

Izrasilne oko analnog otvora – molim mišljenje

Autoimuna bolest

Celijakija kod djece

Celijakija je kronična autoimuna bolest u kojoj se zbog imunološke reakcije organizma na gluten događa upala i oštećenje sluznice tankog crijeva. Do danas nije sa sigurnošću poznato zašto samo neke osobe s genetskom sklonošću za celijakiju zaista obole, te zašto se kod nekih bolest javlja već u dojenačkoj dobi, a kod drugih značajno kasnije. Što […]

Iz iste kategorije

Gastroenterologija

GERB, gastritis, masna jetra, što mi je činiti?

Gastroenterologija

Proljev – nepoželjan suputnik na odmoru

Ljeto je, kreću godišnji odmori i dok razmišljamo o putovanju, rijetko nam padaju na pamet probavne tegobe, u prvom redu proljev… Kako bi izbjegli zarazu i sačuvali užitak u zasluženom ljetnom odmoru, važno je poznavati glavna obilježja najčešćih uzročnika te se striktno pridržavati pravila osobne higijene i higijene prehrane. Proljev, zapravo, sam po sebi nije bolest, […]

Gastroenterologija

Upoznajte sve neprijatelje jetre. I jednog prijatelja

Svakodnevna prehrana često se bazira na nepravilnom izboru namirnica ili nezdravoj pripremi hrane, konzumaciji većih količina gaziranih pića, alkohola i kave kao i učestalom i dugotrajnom uzimanju lijekova. Sve to može narušiti pravilno funkcioniranje jetre. Tu su također i virusne bolesti kao što je hepatitis, a ne smijemo zaboraviti najtežu od svih – cirozu jetre. […]

Gastroenterologija

Lordiar – vaš prijatelj u nuždi

Proljev nije bolest, nego simptom bolesti ili poremećaja gastrointestinalnog trakta koji je izložen velikom utjecaju okoliša.

Gastroenterologija

Konstipacija, bolest današnjice

Konstipacija ili zatvor vrlo je čest razlog traženja liječničke pomoći, kako od liječnika obiteljske medicine tako i specijalista. Radi se o stanju kada pacijent ne uspije producirati više od 3 stolice tjedno ili ima poteškoće pri stolici koja je količinski mala, suha ili tvrda.

Gastroenterologija

Peptički vrijed

Peptički vrijed je oštećenje stjenke jednjaka, želuca ili dvanaesnika izazvano utjecajem želučane kiseline. Osim želučane kiseline, oštećenje je uzrokovano i enzimima, koji se nalaze u želucu, a sudjeluju u metabolizmu hrane.

Gastroenterologija

Rak želuca se (ne) događa nekom drugom

Tumori želuca su drugi najčešći uzrok raka u svijetu. 85% od njih su adenokarcinomi želuca, a 15% su limfomi, gastrointestinalni stromalni tumori (GIST) i leomiosarkomi. U zadnjih 70 godina u zapadnom svijetu dolazi do pada incidencije raka želuca. Razlog tome su kvalitetnija prehrana.

Gastroenterologija

Gutanje