Gonoreja – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Upala gornjeg dijela spolnog sustava žene

Zdjelična upalna bolest (Pelvic Inflammatory Disease -PID)označava upalu gornjeg dijela spolnog sustava žene i nastaje ascendentnim (uzlaznim) širenjem mikroorganizama iz donjeg dijela spolnog sustava. Najčešće se javlja u spolno aktivnih žena u reprodukcijskoj dobi, a pet puta je veća vjerojatnost u promiskuitetnih žena. Kako gonokok može uzrokovati zdjeličnu upalu? Gnojna upala cervikalnog kanala je polazište. Ulazni put je najčešće za vrijeme menstruacije. Prilikom oticanja menstrualne krvi koja je alkalna, gonokoki putuju u maternicu. Naseljavaju sluznicu maternice i izazivaju upalu sluznice maternice (endometritis). Zatim dolazi do prodora u jajovode gdje se također razvija upala sluznice jajovoda (endosalpingitis). Pojačanim lučenjem upalnog eksudata nakuplja se gnojni sekret (pyosalpinx). Kada upala zahvati i mišićni sloj jajovoda dovodi do zatezanja i zatvaranja jajovoda prema trbušnoj šupljini. Prodorom upale u jajnik nastaje upala jajnika (oophoritis). Tada se sa upaljenim jajovodom stvara tuboovarijski apsces. Na njega se lijepe okolne crijevne vijuge i omentum (potrbušnica) i nastaje tuboovarijski kompleks. Gnoj se često slijeva u malu zdjelicu. Ako dođe do rasapa gnoja mogu nastati pelveoperitonitis i peritonitis. Postoji poseban entitet upalne zdjelične bolesti koji se stvara zbog upale jetrene ovojnice i stvaranja priraslica – Fitz-Hugh-Curtisov sindrom. Simptomi su bolna osjetljivost donjeg abdomena, bolnost pri pomicanju vrata maternice i bolna osjetljivost pri palpaciji jajnika i jajovoda. Može se javiti povišena temperatura, povišena vrijednost C-reaktivnog proteina i povišena sedimentacija.

Gonoreja rektuma

Homoseksualci i žene koje prakticiraju analni seks mogu dobiti gonoreju rektuma. Dolazi do upale stijenke rektuma koja je oblijepljena gnojem i sluzi. Područje oko anusa također crveno grubo i bolno. Stolica je obložena sa gnojem i sluzavim sadržajem. Često je prisutno otežano pražnjenje crijeva i osjećaj nepotpunog pražnjenja. Prema nekim radovima razmjenom sline među osobama može se prenijeti gonoreja. U pitanju je oralno-analni kontakt ili upotreba sline kao lubrikanta za analni seks.

Gonoreja ždrijela

Ukoliko sa zaraženim parnerom prakticirate oralni seks, može doći do upale ždrijela (gonokokni faringitis). Simptomi nisu jako izraženi ali se može javiti nelagoda i bol prilikom gutanja.

Gonoreja oka

Ako zaraženi sekreti dođu u kontakt sa očima, dolazi do vanjske upale oka (gonokokni konjuktivitis). Najčešće je zahvaćeno samo jedno oko te se bolest manifestira oteknućem vjeđa i gnojnim iscjetkom iz oka.

Gonokokna upala u trudnoći

Ima vrlo nepovoljan tijek bolesti. Dolazi do upale plodovih ovoja – korioamnionitis. Posljedica te upale mogu biti prijevremeno prsnuće vodenjaka i prijevremeni porod.

Sistemsko širenje gonokokne infekcije

Ukoliko se infekcija gonokokima širi krvnim putem dolazi do zahvaćenosti zglobova. Može se javiti upala jednog ili više zglobova, uglavnom većih zglobova (poliartritis), koji su bolni i otečeni. Dolazi do povišene temperature i gnojnih promjena na koži. Krvlju gonokoki mogu izazvati i upalu unutrašnjeg sloja srčanog zida (endokarditis)

Tihi oblik upale je glavni krivac za kasno postavljanje dijagnoze i prenošenje bolesti. Tu situaciju dodatno kompliciraju paralelne upale sa klamidijom i/ili trihomonasom.

POSLJEDICA gonokokne infekcije u žena, a naročito ne liječene infekcije mogu biti neprohodnost jajovoda, a u muškaraca neprohodnost sjemenovoda a rezultat takvih procesa može biti neplodnost. Česte su i vanmaterične trudnoće.

Kako se postavlja dijagnoza

Kod akutnih infekcija dovoljan je samo ginekološki pregled. Pregledom vlažnog preparata ne možemo vidjeti gonokoke ali vidljivi su brojni leukociti. Ako preparat obojimo po Gramu diplokoki su vidljivi unutar stanica leukocita. Ukoliko je potrebno uzimaju se obrisci cerviksa, uretre, rektuma, ždrijela i oka za bakterijsku kulturu (Thayer-Martinov agar). Rabi se PCR metoda za otkrivanje infekcije u mokraći. Kod sistemskih infekcija radi se hemokultura.

TERAPIJA:

1. DISEMINIRANA INFEKCIJA:

– ceftriakson 1 g i.m. ili i.v. Svakih 24 sata

– ceftizoksim 1 g i.v. svakih 8 sati

– cefotaksim 1 g. i.v. svakih 8 sati

– ciprofloksacin 400 mg i.v. svakih 24 sata

– ofloksacin 400 mg svakih 12 sati

2. PARENTERALNA TERAPIJA nakon kliničkog poboljšanja (24-48 sati)

– ciprofloksacin 500mg 2x dnevno/4- 7 dana

– cefiksim 400 mg 2 x dnevno 4-7 dana

– ofloksacin 400 mg

3. ISTOVREMENA TERAPIJA CHLAMYDIE TRACHOMATIS – doksiciklin + azitromicin

4. LOKALNA TERAPIJA KLINDAMICINSKOM KREMOM/7 dana aplikatorom u rodnicu

5. LIJEČITI I PARTNERA,nakon provedenog liječenja potrebno je učiniti kontrolne obriske oba partnera

IZNIMNO JE VAŽNO ODGOVORNO SPOLNO PONAŠANJE!

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Trudnoća i snižene vrijednosti AMH

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Je li moje stanje trudnoća ili perimenopauza?

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]