Fournier gangrena (FG)

Fournier gangrena je oblik nekrotične infekcije, polimikrobni nekrotizirajući fascitis u genitalnoj, perinealnoj i perianalnoj regiji. To je vrlo progresivna bolest koja zahvaća kožu i potkožno tkivo.

FG je ujedno i rijetko oboljenje, ali i oboljenje  sa visokom stopom smrtnosti. Prvi je opisao bolest Baurien 1764. godine, a dobila je ime po  francuskom dermatovenerologu Jeanu Alfredu Fournieru 1883. g. koji je dao detaljan opis kliničke slike oboljenja.

Izvor infekcije u većini slučajeva je: perinealna i genitalna kožna infekcija, anorektalna i urogenitalna trauma, ginekološki pregledi, perinealne ozljede ili intervencije u zdjelici i drugi  uzroci. Najčešće izolirani mikroorganizmi su: Escherichia coli, Enteroccocus i Streptoccocus spp,  Bacteroides,  Klebsiella pneumoniae i  Proteus  mirabilis.

Rizični čimbenici nastanka FG-a su: šećerna  bolest, kronični alkoholizam, različita imunosupresivna stanja, bolesti jetre, maligne bolesti, kronična uporaba kortikosteroida, trauma ili operacije na perigenitalnoj regiji, uretralna ekstravazacija urina,  ozljede uretre, parafimoza i rektalne ozljede.

Urogenitalni uzroci nastanka FG su najčešće: striktura uretre,  trajna kateterizacija,  traumatska kateterizacija, uretralni kamenac,  biopsija prostate,  vazektomija, umetanje proteze penisa, TVT postupak, odgođeno puknuće tankog crijeva neobladder, intrakavernosno ubrizgavanje kokaina,  genitalni piercing. Anorektlni uzroci su: perianalni apsces, rektalna biopsija, analna dilatacija, hemoroidektomija, maligne bolesti rektosigmoida, upala slijepog crijeva i divertikulitis.

Najčešći ginekološki uzrok FG su genitalne ozljede su septički pobačaj,  epiziotomija, coital ozljede, obrezivanje genitalija.

Glavne karkteristike FG-a su velika heterogenost u kliničkoj prezentaciji, suptilni nastanak i usporena progresija, brzi nastanak i fulminantni tijek, javlja u starijih muškaraca; rijetko u žena i djece, a započinje kao cellulitis u blizini  mjesta ulaza. Zatim se javlja intenzivna bol i oteklina sa sistemskim  znakovima infekcije i sepsa sa multiorganskom disfunkcijom. Infekcija se može proširiti  tako da su zahvaćeni skrotum i penis, a može se proširiti na prednji trbušni zid sve do klavikule. Testisi su obično pošteđeni i to  zbog njihove opskrbe krvlju  unutar trbuha, a uključenost testisa sugerira na retroperitonealno porijeklo.

Dijagnoza FG-a postavlja se na osnovu anamneze,  fizikalnog pregleda, laboratorijskih nalaza krvi i urina, UZV-a, MSCT-a, MR-a urogenitalnog i probavnog sustava. Diferencijalno dijagnostički dolazi u obzir i treba misliti na cellulitis, strangulationu kilu, skrotalni apsces, streptokokni nekrotizirajući fascitis, vaskularni sindromi okluzije, herpes simplex, gonokokni balanitis, gangrenozna piodermija, alergijski vaskulitis, polyarteritis nodosa.

Zbog svega toga liječenje mora  biti agresivno i brzo i sastoji se u hemodinamskoj stabilizaciji bolesnika, primjeni antibiotika širokog spektra, kirurškoj intervenciji – opsežne incizije sa kirurškim debridmanom, dodatni kirurški tretman nakon 24 do 48 sati, zatim višekratno dnevno previjanje (rastvor sa vodikovim peroksidom, izotonične i hipertonične otopine NaCl, jodni preparati).  Kod kirurškog liječenja je vrlo važno da su duboki rezovi – incizije sa opsežnom  nekrektomijom  gangrenoznog tkiva do zdravog tkiva i  drenaža zahvaćenog područja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Urologija

Hoće li mi rana na penisu normalno zacijeliti ili trebam otići liječniku?

Urologija

Neplodnost zbog varikokele

Varikokela je dobro poznato stanje i često viđen poremećaj venske drenaže, gotovo redovito, lijevog testisa. Radi se o proširenju venskog spleta (lat. – plexus pampiniformis) neposredno iznad lijevog testisa, a to proširenje može varirati svojim ekstenzitetom od subkliničke, samo ultrazvučno vidljive varikokele, do jasno vidljivog proširenja rečenog venskog spleta koje palpacijom podsjeća, i redovito se […]

Urologija

Dvostruki mokraćovod

Ovdje govorimo o jednoj anomaliji koja, kao i sve ostale anomalije, nastaje tijekom embrionalnog i fetalnog razvoja ploda. Ne radi se o stečenom već o prirođenom stanju koje postoji, kao takvo, već pri porodu djeteta. Čitav spektar anomalija može postojati od kojih su neke gotovo zanemarive preko onih koje zahtijevaju ozbiljnije kirurške korekcije do onih […]

Urologija

Što su to sjemeni mjehurići?

Postoje tako organi koji su velikoj većini prosječnog pučanstva potpuno nepoznati. Nikad nisu za njih ni čuli, ne znaju da postoje, a još manje čemu služe, jer svaki organ u tijelu ima svoju funkciju (bila ona nama poznata ili ne). Biološki luksuz ne postoji. Tako smo svi čuli za štitnu žlijezdu (tzv. štitnjača ili lat. […]

Urologija

Mokraćni mjehur – funkcije i inervacija

Iako bi se površnim opažanjem moglo zaključiti kako mokraćni mjehur većinom vremena miruje i ne radi ništa, dok se ne pojavi potreba za mokrenjem, bila bi to sasvim kriva konstatacija. Glavne su funkcije, u najkraćem, pohrana urina i sam akt mokrenja. Te funkcije mokraćni mjehur obavlja 24 sata dnevno – dakle, cijeli život neprekidno. Ogromnu […]

Urologija

Minimalno invazivna kirurgija u urologiji

Ovdje govorimo o specifičnom obliku kirurških zahvata koji su usmjereni minimiziranju traume za bolesnika poglavito birajući pristup pojedinom kirurškom zahvatu, a to se u najvećoj mjeri odnosi na izbjegavanje tzv. klasične kirurgije otvorenim širokim rezom. Poanta minimalne invazivnosti je, dakle, u pristupu operativnom polju jer „unutra“ se gotovo uvijek opet mora napraviti isti kirurški postupak […]

Urologija

Bolan testis – molim Vaše stručno mišljenje

Urologija

Nadbubrežne žlijezde

Kirurške bolesti nadbubrežnih žlijezda također su uključene u kirurški interes urologije. Radi se o parnim endokrinim žlijezdama (žlijezde s unutrašnjim izlučivanjem) koje su smještene uz sam gornji pol oba bubrega. Nazivamo ih još i suprarenalnim (doslovno – nadbubrežnim), ali i adrenalnim (u slobodnijem prijevodu – „onaj koji je uz bubreg“). Lijeva žlijezda je više priljubljena […]