Ugriz krpelja i lajmska bolest

Za većinu krpeljnih ugriza, u kontinentalnom djelu Hrvatske,odgovoran je šumski krpelj (Ixodes ricinus), a u priobalnom dijelu pseći krpelj (Rhipichepalus sanguines) koji prenosi rikecije koje su uzročnici pjegave groznice.

Za većinu krpeljnih ugriza, u kontinentalnom djelu Hrvatske,odgovoran je šumski krpelj (Ixodes ricinus), a u priobalnom dijelu pseći krpelj (Rhipichepalus sanguines) koji prenosi rikecije koje su uzročnici pjegave groznice.
Krpelji postaju aktivni obično kada je  temperatura zraka iznad 15-16 C,dakle, nakon mjeseca travnja pa sve do listopada. Najaktivniji su tijekom svibnja i lipnja. Krpelji najčešće obitavaju među niskim raslinjem i grmljem,šumama,u parkovima i živicama te dvorištima.
Kako je to vrijeme izleta,boravka u šumi i na otvorenom česti su kontakti i ugrizi krpelja.
Krpeljima su dakle izloženi izletnici,planinari,berači gljiva,ribiči,stočari ,lovci te svi oni koji borave u takvim staništima.
Kada krpelji dođu  na kožu čovjeka, većina njih ne ugrize, već slobodno šeta domaćinom i ugnjezdi se bilo gdje na koži nakon nekoliko sati. Predilekcijska mjesta ugriza su vlasište,prepone, pazuh i sva pregibna mjesta koja su vlažnija i toplija.
Na mjestu ugriza javlja se lokalni imuni odgovor kože u vidu crvenila , blagog otoka i svrbeža. Nakon što se krpelj odstrani simptomi spontano regrediraju kroz par dana.
Osnovno pravilo kod odstranjenja krpelja je da se ne ošteti koža čovjeka i tijelo krpelja.To se postiže tako da se krpelj uhvati što bliže koži i povlači ravnomjerno,polako i izravno iz kože bez rotiranja instrumenta.
Treba napomenuti, da često  prilikom odstranjenja krpelja zaostaju dijelovi usnih organa krpelja u koži čovjeka. To izaziva u većini slučajeva kod pacijenata alarm, što rezultira posjetima hitnim zdravstvenim ustanovama u bilo koje doba dana i noći.
Strah je neopravdan jer ostaci krpelja više ne utječu na prenošenje eventualne bolesti,već samo produljuju iritaciju kože.
Ukoliko je krpelj bio zaražen i dođe do prijenosa uzročnika zaraze na čovjeka,nekoliko dana nakon ugriza mogu se javiti simptomi bolesti koji sliče gripi te kožne promjene različitih oblika.Tada se treba javiti liječniku da se utvrdi o kojoj vrsti bolesti se radi.
Najčešće bolesti koje krpelj prenosi na čovjeka su: Lajmska bolest ili borelioza, krpeljni meningoencefalitis, tularemija, erlihioza te babezioza koja je prvenstveno bolest životinja(pasa).
 
Lajmska bolest,borelioza ili eritema migrans je bolest koja se najčešće viđa u ordinacijama opće medicine nakon ugriza zaraženog krpelja.Uzrokuje je Borrelia burgdorferi,a prvi puta je prepoznata u Lymeu,mjestu u SAD-u po kojem je i dobila ime.
Pri ugrizu zaraženog krpelja Borrelia burgdorferi ulazi u kožu,lokalno migrira u koži oko mjesta ugriza,širi se limfogeno uzrokujući limfadenopatiju ili krvno diseminira u organe.
Bolest ima 3 stadija:rani lokalizirani stadij,rani diseminirani stadij i kasni stadij.

Rani lokalizirani stadij karakteriziran je eritemom oko mjesta ugriza krpelja i javlja se u više od 75% zaraženih. Migrirajući eritem je prvi i najvažniji klinički pokazatelj lajmske bolesti.
Eritem počinje između trećeg do tridesetog dana nakon ugriza krpelja crvenom makulom ili papulom,pa se prstenasto širi do 50 cm u promjeru,vrlo često s središnjim izbljeđivanjem.

Rani diseminirani stadij bolesti javlja se tjednima nakon primarne lezije. Simptomi bolesti nalikuju gripi i mogu trajati više tjedana. Bolesnici se žale na opći umor i slabost,glavobolju,zimicu,povišenu tjelesnu temperaturu,ukočenost vrata,mialgiju i artralgiju. Kako su simptomi bolesti nespecifični obično se u ovoj fazi bolest ne prepozna.
Rijetko se javljaju neurološka oštećenja i oštećenja miokarda.

Ukoliko se bolest ne liječi ,mjesecima  nakon primarne infekcije javlja se kasni stadij i to u vidu artritisa u gotovo 60% bolesnika.
Karakterizirani su bolovi i otok velikih zglobova,najčešće koljenog zgloba. Često se može javiti i Bakerova cista koja može i rupturirati. Kasni stadij može biti obilježen i kožnim promjenama te oštećenjem središnjeg živčanog sistema u vidu promjene raspoloženja,slabijim pamćenjem i poremećajem spavanja.

Svi stadiji lajmske bolesti učinkovito se liječe antibioticima,a najučinkovitije je liječenje ranog stadija bolesti.
Cjepivo za ovu bolest se ne koristi.
Prevencija bolesti je : izbjegavati mogući kontakt s krpeljima ,prikladno oblačenje za boravka u prirodi,zaštita repelentima te uklanjanje krpelja nakon povratka iz prirode(tuširanjem tijela,pranje odjeće).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Asthenozoospermia

Kriptozoospermija i astenozoospermija

Glavobolja

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]

Česti padovi

Nestabilan hod

Nesiguran hod, koji se često u neurologiji naziva ataksijom, stanje je koje karakterizira nedostatak koordinacije pokreta mišića, što dovodi do nestabilnosti u hodu. Klinički se može manifestirati kao teturajući hod, poteškoće u održavanju ravnoteže ili često posrtanje. Nestabilan hod može nastati zbog različitih uzroka, od neuroloških poremećaja do problema mišićno-koštanog sustava, i može značajno utjecati […]

Bol

Osteoporoza

Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakterizira smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, s posljedičnom krhkosti i povećanim rizikom za prijelome. Osteoporoza uglavnom zahvaća žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. U praksi razlikujemo primarnu od sekundarne osteoporoze. Primarna osteoporoza se javlja zbog ubrzanog gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze i […]

Mjehur

Je li opasan nalaz UZV abdomena?

Hemangiom

Spinalni tumori – 3. dio

Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]