Ciroza jetre je teška kronična bolest koja nastaje kao posljedica dugotrajnog oštećenja jetrenog tkiva. Ova bolest postupno uništava zdravu jetru, zamjenjujući njezine funkcionalne stanice ožiljnim tkivom. Kako je jetra jedan od najvažnijih organa u tijelu, oštećenje njenog tkiva može imati ozbiljne posljedice po zdravlje. Ciroza se razvija polako i često bez simptoma u početku, ali kako napreduje, može izazvati ozbiljne komplikacije i ugroziti život oboljele osobe.
Uzroci ciroze su brojni, a među najčešćima su dugotrajna konzumacija alkohola, infekcija virusima hepatitisa B i C, te metabolički poremećaji kao što je nealkoholna masna bolest jetre. U Hrvatskoj, alkoholna bolest jetre predstavlja jedan od vodećih uzroka ciroze, što ne iznenađuje s obzirom na visok stupanj konzumacije alkohola.
Također, virusni hepatitis C, posebice među osobama koje su bile izložene nesigurnim medicinskim postupcima ili intravenoznim drogama, postao je značajan čimbenik. Osim toga, pretilost i bolesti poput dijabetesa tipa 2 povećavaju rizik od razvoja nealkoholne masne bolesti jetre, koja može završiti cirozom. Jetra ima ključnu ulogu u procesima metabolizma, pročišćavanju krvi i proizvodnji važnih tvari kao što su proteini.
Stoga, kada jetra počne propadati zbog ciroze, tijelo počinje trpjeti. Prvi znakovi bolesti mogu uključivati žuticu, nakupljanje tekućine u trbuhu i proširene vene, koje mogu izazvati krvarenje. Također, zbog nemogućnosti jetre da učinkovito uklanja toksine, može doći do poremećaja svijesti, što može dovesti čak i do kome.
Rak jetre također je češća pojava kod osoba koje pate od ciroze. Dijagnoza ciroze često se postavlja kombinacijom krvnih testova, ultrazvuka i drugih radioloških metoda. U slučaju da se sumnja na komplikacije, može se koristiti endoskopija kako bi se provjerilo stanje vena u jednjaku. Iako je ciroza neizlječiva bolest, postoje metode liječenja koje mogu usporiti njen napredak.
Ključ je u liječenju uzroka bolesti – u slučaju alkoholne ciroze, prestanak konzumacije alkohola je presudan, dok se kod virusnih hepatitisa koriste antivirusni lijekovi. Promjene u načinu života, poput gubitka težine i pravilne prehrane, mogu pomoći kod nealkoholne masne bolesti jetre. Ciroza jetre često dovodi do ozbiljnih komplikacija, a jedna od najčešćih je nakupljanje tekućine u trbušnoj šupljini, što se naziva ascites.
Također, proširene vene u jednjaku mogu dovesti do životno opasnih krvarenja. Zbog smanjene funkcije jetre, organizam se ne može učinkovito riješiti toksina, što može uzrokovati poremećaj svijesti. U naprednim fazama bolesti, transplantacija jetre može biti jedino trajno rješenje.
Na kraju, važno je razumjeti da ciroza jetre nije samo bolest jetre, već bolest koja utječe na cijeli organizam. Pravodobno prepoznavanje i liječenje ključni su za produljenje života i poboljšanje njegove kvalitete.
26.9.2024