Cervikalni brisevi kolokvijalni je izraz za uzorke s vrata maternice koji se u posebnim medijima transportiraju u mikrobiološki laboratorij na analizu.
Indikacije za mikrobiološku analizu uzoraka s vrata maternice, odnosno uzimanje cervikalnih briseva, su:
- sumnja na spolno prenosive infekcije,
- abnormalni citološki (PAPA) nalaz,
- neke kategorije trudnica: trudnice u dobi iznad 35-te, odnosno ispod 25-te godine života, trudnice s prethodnim neuspjelim trudnoćama, trudnice s nekom ozbiljnijom osnovnom bolešću, trudnice ovisnice o drogama ili alkoholu, trudnice rizičnog spolnog ponašanja, …),
- obrada neplodnosti i drugo.
Uobičajeno se rade tzv. 3+1 cervikalna brisa:
- na aerobe i anaerobe (Streptococcus vrste, Escherichia coli, Klebsiella vrste, Enterococcus i Proteus vrste, te Beta-hemolitički-streptokok-grupe-B, BHSB, u trudnica),
- na mikoplazma i ureaplazma vrste, te
- na klamidiju i, dodatno,
- tipizacija Humanog papiloma virusa, HPV-a (temeljem abnormalnog PAPA-testa).
Postupak je bezbolan i provodi se pri ginekološkom pregledu na ginekološkom stolu, slično kao što se uzimaju uzorci za citološku analizu (tzv. PAPA-test), a materijal se pohranjuje u posebne epruvete s hranjivim podlogama. Ovisno o organizaciji rada u ginekološkoj ambulanti, žena ili sama nosi uzorke u mikrobiološki laboratorij i podiže ih, ili to organizira nadležni ginekolog. Nalazi su, ovisno o laboratoriju te o metodi koja se primijenjuje gotovi u prosjeku za 1-3 tjedna (nerijetko je taj period nešto dulji tijekom ljetnih mjeseci, odnosno zimskih blagdana).
Kod opravdane sumnje na infekciju, liječenje se može započeti odmah iza uzimanja uzoraka, a prije rezultata. Također, kod opravdane sumnje, odnosno dokazane genitalne infekcije, liječiti se moraju istovremeno oba spolna partnera, lijekovima prema preporuci ginekologa (muškom partneru lijek ordinira liječnik opće/obiteljske medicine), uz opasku kako se u trudnoći smiju koristiti tek određeni lijekovi.
Iza liječenja rade se kontrolna mikrobiološka testiranja i urednim kontrolnim nalazima potvrđeno je izlječenje genitalne infekcije. Ako se u kontrolnim nalazima ponovno dokaže infektivni agens (isti ili neki drugi), liječenje će se najvjerojatnije ponoviti, ovisno o npr. subjektivnim smetnjama, osnovnim razlozima zbog čega su testiranja obavljena (indikacije) i slično.
Iza liječenja ženama se preporuča korištenje probiotika za očuvanje vaginalne mikroflore zdravom, kao i sredstva za intimnu higijenu (najbolje iz iste linije), a također se probiotik za očuvanje vaginalne mikroflore zdravom preporuča i preventivno, u smislu prevencije genitalnih infekcija.
Ovo je također prilika za istaknuti važnost odgovornog spolnog ponašanja, jer se tako čuva ne samo svoje, nego i (spolno, odnosno reproduktivno) zdravlje partnera.
23.12.2015