U RAĐAONICI – V dio: Drip

Svaka trudnica kao i žena koja je rodila ili koja planira trudnoću čula je za pojam drip. Prve asocijacije uz taj pojam su: bol, strah, odbojnost.

Svaka trudnica kao i žena koja je rodila ili koja planira trudnoću čula je za pojam drip. Prve asocijacije uz taj pojam su: bol, strah, odbojnost. I nerijetkoupravo s takvim razmišljanjem rodilja a priori odbije mogućnost dobivanja dripa. Stoga ćemo ukratko razmotriti što je to, zašto se i kada daje te kada se ne smije davati.
Drip je široko rasprostranjen naziv za sredstvo kojim se potiču i pojačavaju trudovi i ubrzava porod.
Priprema se od sintetičkog oksitocina (oksitocin je hormon neurohipofize, stvara se u oba spola, krvlju se prenosi do ciljnih organa gdje se ispoljava njegov učinak) i fiziološke otopine te se kao infuzija daje rodilji tijekom poroda.
Doziranje se prilagođava obzirom na napredovanje poroda te na stanje rodilje i djeteta (što se kontrolira u CTG-zapisu).

Kako djeluje drip?


Oksitocin ima razne učinke, a u tijeku poroda infuzija oksitocina, drip, djeluje na receptore u maternici uzrokujući kontrakcije maternice, tj. trudove.

Kada se drip daje?


U tijeku poroda (kod povoljnog nalaza na cerviksu i urednog CTG-zapisa), postoje određene situacije kada se, prema procjeni ginekologa, rodilji treba dati drip, nakon što se razumljivo objasne razlozi.

  • kada porod dugo traje i rodilja je neispavana, umorna, trudovi često postanu slabi i nepravilni U tom slučaju potrebno je aktivno pristupiti i ordinirati infuziju oksitocina, naravno cijelo vrijeme prateći CTG-zapis i opće stanje rodilje.
  • iza epiduralne analgezije redovito se uključi i infuzija oksitocina, jer zbog samog učinka analgezije stječe se dojam kako se maternica „ulijenila” i porod može nepotrebno dugo potrajati, a tada su i komplikacije češće. 
  • ako su u pitanju neka druga stanja zbog kojih je potrebno, u interesu rodilje i djeteta, porod čim prije dovršiti, a radi se o terminskoj trudnoći (npr. spontano otjecanje plodove vode više sati, mekonijska plodova voda, povišeni tlak u trudnoći, …).

Postoje i situacije kada se ne radi o urednoj ni terminskoj trudnoći i kada je potrebno porod stimulirati infuzijom oksitocina, ali o tome (o patološkoj trudnoći) pisat ćemo u nekom od narednih nastavaka.

Kada se drip ne smije davati?

U trudnica koje su imale neki zahvat na maternici, kod abnormalnog ili nepovoljnog položaja djeteta, kod patološkog hidramnija (povećana količina plodove vode), kod nesrazmjera porođajnog kanala i djeteta, kod višerotkinja (6 i više poroda), kod višeplodne trudnoće – to su stanja kada se drip ne uključuje.

Kakav učinak ima drip?

Uz infuziju oksitocina očekivano se trudovi pojačavaju, budu pravilni, regularni i porod se dalje odvija prema partogramu.

Mogu li se razviti komplikacije uz drip?

Naravno – mogu. Kao i uz bilo koji drugi lijek, odnosno uz bilo koju drugu intervenciju. Najčešće može uzrokovati prejake trudove (tzv. hiperstimulaciju maternice) te prepatološke promjene u CTG-zapisu – u tim slučajevima obavezno se zaustavlja do normalizacije stanja, a tada se opet može uključiti. U trudnica s niskim pragom boli trudovi mogu biti jako bolni – njima se redovito preporuči i neki od analgetika koji se daju u porodu.

Zablude o dripu

Nerijetko trudnice u rađaonicu dođu s već formiranim stavom o tome kako će odbiti drip, a da ni same nisu sigurne zašto. Kasnije, u razgovoru, sazna se čega se najviše boje. Stoga ćemo ukratko istaknuti:

  • drip se ne daje zato što se medicinskom osoblju žuri,
  • drip se ne daje ako ima bilo kakvih kontraindikacija,
  • drip nema štetnih utjecaja na dijete,
  • drip nema štetnih utjecaja na majku,
  • drip se isključi isti tren kada se pojave bilo kakva odstupanja od urednog napredovanja poroda,
  • stanje trudnice (uz nadzor ginekologa i primalja) i djeteta (CTG-zapis) cijelo vrijeme se prati i nikakav incident ne može proći nezapaženo.

Drip se uvijek daje u interesu majke i djeteta.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

ACNES

ACNES – 4. dio

Liječenje ACNES-a – nastavak. Lijekovi kao što su paracetomol i nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen, naproxen) koji se koriste kod akutnog bola i većine drugih bolnih stanja ovdje nisu pokazali veliku učinkovitost. Lijekovi kao antikonvulzivi (gabapentin), antidepresivi (amitriptylin, duloksetin) koje koristimo kod neuropatske boli, kao i lokalna terapija koju koristimo kod neuropatkse boli kao lidokain flaster […]

Bubreg

Renovaskularna hipertenzija

Pod pojmom hipertenzija podrazumijevamo povišenje krvnog tlaka. Daleko najčešće se radi o tzv. esencijalnoj ili primarnoj hipertenziji. Drugim riječima, ne znamo joj uzrok. U malom broju slučajeva uzrok se može identificirati, kada govorimo o tzv. sekundarnoj hipertenziji, pa i ciljano liječiti, a u nekim slučajevima takva, sekundarna, hipertenzija se može i trajno izliječiti. Takvi su […]

Dermatitis

Dermatitis u djeteta – čime mazati?

Laktobacili

Probiotici i rak vrata maternice

Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]

Analni otvor

Izrasilne oko analnog otvora – molim mišljenje

Autoimuna bolest

Celijakija kod djece

Celijakija je kronična autoimuna bolest u kojoj se zbog imunološke reakcije organizma na gluten događa upala i oštećenje sluznice tankog crijeva. Do danas nije sa sigurnošću poznato zašto samo neke osobe s genetskom sklonošću za celijakiju zaista obole, te zašto se kod nekih bolest javlja već u dojenačkoj dobi, a kod drugih značajno kasnije. Što […]

Iz iste kategorije

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 6. dio

VULVOVAGINALNA ATROFIJA I PROBIOTICI Ulaskom žene u perimenopauzu smanjuje se funkcija jajnika. U postmenopauzi dolazi do pada razine steroidnih hormona, estrogena ali i androgena. U rodnici, mokraćnoj cijevi, mjehuru i mišićima dna zdjelice nalaze se estrogenski receptori tako da su ti organi vrlo osjetljivi na razinu hormona estrogena. Epitel (sluznica) tih organa u postmenopauzi postaje […]

Ginekologija

Trolinijski endometrij

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 5. dio

Potrebno je podsjetiti se što je bakterijska vaginoza? To je sindrom koji označava neravnotežu – između smanjenog broja laktobacila i anaerobnih bakterija, posebno Gardnerelle vaginalis i Prevotelle čiji broj raste. Taj sindrom nije zapravo prava upala, no može biti spolno prenosiva bolest. Bakterijske vaginoze nastaju sinergizmom brojnih anaeroba i Gardenrelle, te su vrlo rezistentne bakterije […]

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 4. dio

Učinak probiotika na zdravlje ženskog reproduktivnog sustava još je uvijek predmet brojnih istraživanja i u neku ruku kontraverzan. U rodnici obitava 17 do 30 različitih vrsta bakterija. Njihova je normalna koncentracija 10 na 8 do 10 na 9 kolonija i 1 ml vaginalnog iscjetka.  Najpoželjniji mikroorganizam je Lactobacillus (Lactobacillus vaginalis). Žene koje gledaju i čitaju svoje PAPA testove […]

Ginekologija

Možete li mi očitati citološki nalaz urina?

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 3. dio

Bifidobakterije su povezane s pozitivnim učincima na zdravlje u probavnom sustavu, uključujući poboljšanu probavu laktoze. Ovaj probiotik također može spriječiti ili smanjiti proljev i može smanjiti simptome sindroma iritabilnog crijeva. Također blagotvorno utiču na razinu lipida. B. breve, B. longum subsp. infantis, B. bifidum i B. longum su najčešće bifidobakterije kod dojenčadi. Novorođenčad koja dobiva […]

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – 2. dio

Poslije upoznavanja osnovnih pojmova u ovom novom području znanosti, a da bi mogli bolje razumjeti događanja u mikrobiomu ljudskog organizma moramo razlikovati PREBIOTIKE i PROBIOTIKE. ŠTO SU PREBIOTICI ? Postoji više definicija, znanstvenih i manje znanstvenih objašnjenja. No osnovno je što moramo znati je da su PREbiotici hrana za PRObiotike. Da bi probiotici obavljali svoje […]

Ginekologija

Probiotici i žensko zdravlje – Osnovni pojmovi – 1. dio

Što je mikrobiota tijela? Ljudsko tijelo sadrži mnoge mikroorganizme, uključujući veliki broj bakterija, virusa, gljivica i praživotinja, koji se nazivaju mikrobiota, koje žive u ili na ljudskom tijelu. U usporedbi s brojem stanica koje čine ljudsko tijelo, utvrđeno je da je broj mikrobiote mnogo veći. Ljudska bića su holobionti, tj.bića koje se sastoje od drugih bića […]