U RAĐAONICI – VII dio: Vaginalni porod

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Porod, u najširem smislu riječi, podrazumijeva period od pojave regularnih trudova ili spontanog početka curenja plodove vode do rađanja djeteta i posteljice.

Porod, u najširem smislu riječi, podrazumijeva period od pojave regularnih trudova ili spontanog početka curenja plodove vode do rađanja djeteta i posteljice.
U prvorotkinja porod može trajati 12-15 sati, u višerotkinja 7-9 sati. Tijekom cijelog vremena boravka u boksu, odjeljku u rađaonici prati se stanje rodilje (mjerenje arterijskog tlaka i temperature) i djeteta (CTG-zapis) i, ukoliko nema nekih odstupanja od urednog napredovanja poroda, trudnoća se dovrši vaginalnim putem.
Često trudnice vaginalni način poroda zovu i prirodnim porodom, iako i on često podrazumijeva i davanje nekih medikamenata (lijekovi za pospješenje trudova, lijekovi za ublažavanje bolova, epiduralna analgezija) i poduzimanje nekih instrumentalnih intervencija (amniotomija, epiziotomija, vakuum-ekstrakcija).

Kada očekivati porod vaginalnim putem?

Ako trudnica nema neke rizične čimbenike, trudnoća prolazi bez komplikacija i položaj djeteta je odgovarajući te tijekom poroda ne nastupe neke hitne situacije, trudnoća se planira dovršiti vaginalnim putem.

Kako se pripremiti za vaginalni porod?

Porod je sam po sebi stresan, pa se svakako preporučuje tijekom cijele trudnoće razmišljati i o tom činu. To bi značilo kako se odmjerena tjelovježba preporuča i trudnicama (u kojih trudnoća nije rizična), kako je idealni dobitak na tjelesnoj težini trudnice 10-12 kg, te od kolike je važnosti dovoljno spavati i ne izlagati se stresnim situacijama tijekom trudnoće. Sve navedeno je dobra osnova za rađanje.

O čemu treba razmisliti prije odlaska u rodilište?

U većini rodilišta prakticira se vaginalni porod u ležećem položaju, u nekima se omogućava porod u vodi, u nekima na stolčiću. O ovome je potrebno raspitati se prije odlaska u rodilište kako bi znali gdje možete što zatražiti.
U većini rodilišta novorođenče bude s majkom u boksu nekoliko sati, ukoliko je porod prošao bez komplikacija (otprilike 2 sata), u nekima se odmah premjesti u odjel neonatologije. I o ovome je uputno raspitati se prije odabira rodilišta.
Većina rodilišta dopušta boravak oca djeteta u boksu tijekom poroda. U nekim je rodilištima potrebno predočiti potvrdu o pohađanju trudničkog tečaja u tom rodilištu, u drugima je dovoljna potvrda o pohađanju trudničkog tečaja iz bilo koje zdravstvene ustanove (npr. većina domova zdravlja organizira besplatne trudničke tečajeve, neke privatne ginekološke ustanove organiziraju trudničke tečajeve uz participaciju).
Trudnica prešutno očekuje kako će joj porod voditi ginekolog kod kojega je obavljala zadnje preglede u trudničkoj ambulanti. To je moguće ukoliko dotični ginekolog bude u službi kada porod nastupi; inače porod nadziru i vode primalje i liječnici u rađaonici, odnosno dežurni.

Sam čin izgona

Doba izgona, drugo porođajno doba, vrhunac je boli, a koliko će dugo trajati uvelike ovisi i o suradnji rodilje. Potrebno je dobro pratiti upute medicinskog osoblja (npr. kada disati, kada tiskati) i sve to ponoviti nekoliko puta.
A nakon toga babica majci pokaže njeno dijete i položi joj ga na prsa.
Nerijetko tada uslijede slikanja, telefonski pozivi, čestitanja, … i u trenu se sva bol i sve eventualne nemile situacije zaborave.

Kada su moguće komplikacije tijekom vaginalnog proda?

Komplikacije su moguće tijekom cijelog vremena boravka u boksu, pa tako i tijekom samog čina izgona. Ovisno o ozbiljnosti situacije, porod se ili nastavlja vaginalnim putem bez posebnih intervencija, ili se dovrši vakuum-ekstraktorom ili hitnim carskim rezom. O tome odlučuju ginekolozi u datom trenutku, a rodilja je o svemu obaviještena.

Iza vaginalnog poroda

Nakon poroda djeteta, čeka se porod posteljice, koja se obično spontano porodi nakon nekoliko minuta do pola sata. Ako do tada porod posteljice nije uslijedio, ona će se izvaditi instrumentalno, odnosno manualno, a rodilja će tijekom tog zahvata biti u općoj anesteziji.
Nakon poroda posteljice, rodilja još 2 sata ostaje u rađaonici, a zatim se premješta u odjel gdje će boraviti do otpusta iz rodilišta.
Uobičajeno se otpust rodilje iz rodilišta nakon vaginalnog poroda, ako nema komplikacija, planira treći dan po porodu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bol

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Alfa-blokatori

Lijekovi za prostatu

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Pišem ovaj naslov uopćeno ne bi li privukao pažnju čitatelja. Zapravo podrazumijevam lijekove koji primarno služe za otklanjanje ili umanjenje opstruktivnih tegoba mokrenja. Podsjetimo … to su tegobe poput čekanja na početak mokrenja, naprezanje prilikom završetka mokrenja, slab i isprekidan mlaz mokraće itd. Katkad je uvećana prostata i uzrok učestalog dnevnog i noćnog mokrenja, ali […]

Otečeni testisi

Ako su mi testisi otečeni, znači li to da postoji mogućnost da imam rak testisa?

Bubreg

Pokretan ili putujući bubreg

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Bubrezi se nalaze u slabinskoj (lat. – lumbalnoj) loži lijevo i desno od kralješnice protežući se u visinu od dvanaestog prsnog do drugog slabinskog kralješka. Desni bubreg se u većine ljudi nalazi centimetar do dva niže od lijevog jer ga prema dolje postiskuju jetra. Bubrezi su dosta pomični organi iako imaju svoj fiksacijski sustav. Postoji […]

Krv u mokraći

Ako koristim ovu terapiju može li mi se smanjiti prostata te izbjeći operacija?

Bakterijska infekcija

Kad nam prisjednu jaja – salmonela i salmoneloza

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je salmonela? Salmonela, poznata i kao salmoneloza, je bakterijska infekcija koja uzrokuje proljev i bolove u trbuhu. Ova bakterija živi u probavnom sustavu životinja i ljudi, a najčešći oblik zaraze je putem kontaminirane hrane. To je jedan od najčešćih oblika bakterijskog trovanja hranom u svijetu. Simptomi salmonele Simptomi se mogu javiti nekoliko sati do […]

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Može li ovo opisano biti moguća trudnoća?

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]

Ginekologija

Tumor na jajniku i povišene vrijednosti – molim savjet