Smokve – najslađe ljetno voće

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Smokve povoljno djeluju na zdravlje cijelog organizma, uključujući očuvanje zdravlja probavnog sustava, srca i krvnih žila te pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.

Ove male kraljice Mediterana, latinskog naziva Ficus carica, prave su riznice prehrambenih vlakana, vitamina, minerala, polifenola i antioksidansa. Jedinstvenog je oblika poput suze, a može biti različitih boja kore, od žute i zelene, tamno ljubičaste ili crvene. Meso joj je jarke ružičaste boje, a kada su na vrhuncu sezone izuzetno su slatke i sočne. Sezona im je nažalost iznimno kratka i prilično su osjetljive, a najukusnije su netom nakon branja. Stoga ove godine na godišnjem odmoru krenite u potragu za ovim malim sočnim plodovima.

Nutritivni profil smokava
Plod svježe i suhe smokve obiluje cijelim nizom nutrijenata, poput kalcija, magnezija, bakra, kalija, vitamina B skupine te vitamina K. Smokve su iznimno bogat izvor prehrambenih vlakana, posebno onih topljivih u vodi koje povoljno utječu na regulaciju probave te razinu glukoze i kolesterola u krvi. Bogate su i polifenolima, sterolima te brojnim fitokemikalijama zbog čega su svježe smokve idealan ljetni međuobrok. Uz plod smokve, njezin list također obiluje nutrijentima koji imaju potencijalne blagotvorne učinke na zdravlje.

Zdravstvene blagodati smokava
Smokve povoljno djeluju na zdravlje cijelog organizma, uključujući očuvanje zdravlja probavnog sustava, srca i krvnih žila te pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.
Od davnina su smokve dio „kućne ljekarne“ kada govorimo o rješavanju problema konstipacije. S obzirom na bogati sadržaj vlakana, smokve omekšavaju stolicu te olakšavaju njen prolaz kroz probavnu cijev što opravdava njihovu ulogu u rješavanju problema zatvora.

Smokve djeluju pozitivno i na krvni tlak te razine masnoće u krvi, što znači da redovita konzumacija smokvi smanjuje rizik od razvoja različitih kardiovaskularih bolesti. Naime, one sadrže biljne sterole koji se vežu na molekule kolesterola u crijevima te na taj način ometaju njegovu apsorpciju. Također, sadrže brojne polifenole koji imaju snažno antioksidativno djelovanje te djeluju povoljno na prevenciju pojave aterosklerotskog plaka na krvnim žilama. Obilje kalija koje smokva sadrži djeluje povoljno na regulaciju krvnog tlaka, a prethodno spomenuta topljiva prehrambena vlakna djeluju povoljno i na razinu kolesterola u krvi.

Isto tako, istraživanja su pokazala da su u smokvama pronađeni i spojevi koji mogu imati potencijalno antikarcinogeno djelovanje, a posebno blagotvorno djeluju na stanice karcinoma debelog crijeva, jetre, prostate i kože.
Istraživanja su pokazala i blagotvorne učinke konzumacije smokava na zdravlje kože, posebno kod ljudi s osjetljivom i suhom kožom te pojedincima koji imaju atopijski dermatitis.

Postoje li negativne strane konzumacije smokava?
Uz sve navedene blagodati, postoje pojedina stanja u kojima se ne preporuča prekomjerna konzumacija smokava. Kao što je prethodno navedeno, smokve se koriste za liječenje zatvora, pa konzumacija velikih količina smokava može uzrokovati proljev ili druge probavne tegobe. Isto tako, smokve su relativno bogate vitaminom K, koji ulazi u interakciju s pojedinim lijekovima kao što su antikoagulansi, odnosno lijekovi koji smanjuju sposobnost zgrušavanja krvi. Stoga osobe koje su na antikoagulantnoj terapiji trebaju ograničiti unos smokava, ali i ostalih namirnica bogatih vitaminom K.

Smokve u kuhinji
Kao što je prethodno spomenuto, smokve su prave kraljice ljetne kuhinje. Najukusnije su svježe ubrane ili tek kratko ohlađene u hladnjaku, a možete ih uvrstiti u svoj slatki, pa čak i slani ljetni jelovnik. Tako napravite domaći voćni jogurt sa komadićima svježih smokava, dodajte ih u zobenu kašu ili napravite domaći sladoled od smokvi i skute. Osim u slatkim kombinacijama, isprobajte ih u slanim varijantama. Dodajte ih salatama ili sendvičima, a probajte ih i u kombinaciji s kriškom pršuta.

Uz svježu smokvu, njezina suha inačica može biti prisutna na vašem jelovniku tijekom cijele godine. Suha smokva odličan je izvor antioksidansa i prehrambenih vlakana, a idealna je nutritivno bogata grickalica za sve generacije. U kombinaciji s orašastim voćem odličan je međuobrok, a možete ju dodati i različitim slasticama, domaćoj granoli, jogurtu ili chia pudingu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Ima li smisla uvrstiti alge u prehranu?

Vrijeme čitanja članka: 5 minute U doba kada potrošači imaju sve veće zahtjeve po pitanju nutritivne vrijednosti hrane koju konzumiraju, alga kelp privlači pažnju kao potencijalni dodatak u obitelji „super hrane“. Kelp se smatra bogatim izvorom vitamina i mineralnih tvari pri čemu se posebno ističe jod. Iako je  “super hrana” vrlo uspješan pojam u marketingu, nutricionisti ga izbjegavaju, jer je […]

Nutricionizam

Uvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Uvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama Ništa toliko ne podsjeća na djetinjstvo kao pohane tikvice koje bi nam mame, bez obzira na razinu žive na termometru, brižno pripremile za najslasniji ljetni ručak. Jeste li znali da, iako ih smatramo povrćem, tikvice su zapravo botanički klasificirane kao voće? Nekoliko crtica o tikvicama Tikvica, […]

Nutricionizam

BCAA kod šećerne bolesti tip 2

Nutricionizam

Zašto je borovnice najbolje jesti poslije ručka i koliko ih je potrebno pojesti za dobro zdravlje

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Jeste li znali da borovnice nisu plave boje već crvene? Naime, iako su divlje borovnice prisutne već tisućama godina, a njihov komercijalni uzgoj u Sjevernoj Americi započeo je početkom 20.og stoljeća, tek je ove godine otkriveno kako je izvorna boja borovnica tamno crvena. Otkriveno je kako borovnice  na površini ploda, u svrhu zaštite, proizvode prirodni […]

Nutricionizam

Inozitol: poboljšava funkciju jajnika i štitnjače, a premalo ga unosimo

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Inozitol, poznat i kao vitamin B8, prvi je put izoliran iz mišićnih stanica. Kasnije je utvrđeno da je po svojoj strukturi šećerni alkohol. Od ukupno 9 oblika inozitola, najrasprostranjeniji u prirodi je mio-inozitol. U hrani se nalazi kao fosfolipid u obliku fitinske kiseline. Glavni izvori mio-inozitola su žitarice, mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, artičoke […]

Nutricionizam

Na meniju je zdraviji život

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Za dugoročne rezultate nije dovoljno samo smanjiti količinu hrane koju jedemo, već je potrebno malim promišljenim koracima svakoga dana mijenjati svoje navike. Jeste li znali da je pretilost zapravo kronična metabolička bolest koja često uz sebe veže druge bolesti i stanja kao što su šećerna bolest tipa 2, povišen krvni tlak, bolesti srca i krvožilnog […]

Nutricionizam

Je li kombucha sigurna u trudnoći?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trudnoća, drugo, ali i blaženo stanje, čudesan je proces koji mijenja tijelo žene na mnogo načina. U ovome razdoblju dolazi do brojnih tjelesnih promjena, a zbog utjecaja hormona i do raznih emocionalnih oscilacija. Posebnu pažnju buduća majka tada posvećuje svojem zdravlju, ali i svemu onome što nanosi ili unosi u sebe. Prehrana kao temelj zdrave […]

Nutricionizam

Kako se udebljati?