A što kada se razbole naši partneri?

Nema potrebe trošiti previše riječi da naglasimo važnost romantičnih veza za naš život. Što smo dulje i dublje zajedno i što je romantična veza veći dio naših identiteta, to će stanje tog odnosa više utjecati na nas. Naravno da su važne i godine i dubina povezanosti, ali i to koliko mi vrednujemo romantičan odnos. Koliko nam je on važan i koliko sebe i svoju vrijednost gledamo kroz baš taj odnos. Imajući sve to na umu, logično je da partner često ima najveći utjecaj na oboljelu osobu.

Za početak, jasno je njihovi postupci obično najintenzivnije utječu na to kako se osjećamo. Manje ćemo dramatično doživjeti ako bratić negativno prokomentira naš izgled, nego ako to dođe od supruga. Manje će nas razočarati ako nas kolega ne razumije, nego ako nerazumijevanje pokaže supruga. U većini naših života romantični odnosi su alfa i omega naših odnosa i zato najviše utječu na to kako se osjećamo.

Jasno je da partnerove riječi imaju posebnu težinu. Imale su i prije bolesti, a naravno da se to samo pojačava u trenucima krize. Zato su i pozitivne i negativne reakcije izraženije. I mogu boljeti, ajme majko koliko mogu boljeti. S druge strane, mogu biti baš savršen melen na ranu nesigurnosti. Jer znamo da se na nekoga možemo osloniti. Znamo da ono “u dobru i zlu, u zdravlju i bolesti” nisu bile prazne riječi.

Drugi razlog zašto je utjecaj naših partnera toliko važan jest što od njih redovito imamo velika očekivanja, često i nerealno velika. Jedna od češćih grešaka oboljelih osoba jest očekivanje da okolina mora čitati njihove misli, a njihovi partneri su prvi na tapeti. Želimo da znaju to nam treba i prije nego što pomislimo na to.

S druge strane, partneri prečesto ne postavljaju dovoljno pitanja i ne slušaju oboljele osobe. Često ih guraju u smjeru u kojem se oboljele osobe ne mogu kretati. Često ih okrivljuju što se osjećaju tako kako se osjećaju i kao što vidjeli u anketi, vrlo često im zamjeraju što su neke stvari promijenile. Jer normalno je da oboljela osoba, bar na neko vrijeme, ne može obavljati stvari koje je prije obavljala, nema libido kakav je prije imala, nema strpljenja koje je prije imala… Naravno da su se stvari promijenile, ali hoće li to biti samo privremene promjene i hoće li biti promjene na bolje ili na gore, to ovisi o tome kako ćemo se ponašati u tom kritičnom razdoblju.

Bolest je lakmus papir koji pokazuje pravo stanje nekog odnosa!

Dobri odnosi profitiraju, a oni loši se lome. Partneri koji su već bili bliski ili su imali prostora za povećanje bliskosti zapravo će profitirati. A oni loši će pokazati sve svoje napukline, a mnogi će i puknuti po emocionalnim šavovima.

I obje strane mogu biti dio rješenja. Oboljele osobe mogu jasnije reći što im treba, umjesto da očekuju da netko čita misli. Jer ljudi moji, nije problem ako vaš partner ne zna čitati vaše misli. Problem je ako mu nije stalo do vaših misli. Problem je ako mu nije stalo do vaših emocija. Problem je ako mu nije stalo. Točka.

Ali to možemo otkriti tek ako otvoreno podijelimo kako se osjećamo i što nam treba od njih. Onda možemo vidjeti jesu li to realna očekivanja i ako jesu, mogu li ih oni zadovoljiti.

A što se tiče ponašanja partnera… kako sam mnogo više vremena provodio sa ženama oboljelima od raka, nego s muškarcima, logično je da imam puno više primjera ponašanja muževa. Dečki moji, pokušat ću dati nekoliko savjeta…

Da, situacija je drugačija. I bolna i neizvjesna. Dogodio se život. Znam da to niste priželjkivali i logično je da se odmah ne snađete. Ali tako mu svega, morate napraviti sve što možete da vaša žena ne plaća cijenu vašeg nesnalaženja. Preokrenite svaki kamen da otkrijete kako možete najbolje moguće odigrati svoju ulogu pomagača. Sjetite se što sam napisao još na početku – sada se broji. Sada treba napraviti sve. Sada vrijedi! Svako zrno energije! Sada se broji.

Druga stvar, sada je vrijeme da njihove potrebe stavite na prvo mjesto. Dakle, trebate češće misliti na njihove potrebe, a manje na svoje. I emocionalne i seksualne i svakakve druge. To ne znači da u potpunosti zanemarite sebe, sjetite se samo Pravila 9. Ali ako ste slučajno u nekom konfliktu s vašim partnerom i morate birati hoćete li zadovoljiti svoju ili njihovu potrebu, pokušajte češće zadovoljiti njihovu.

To je užasan savjet kada je sve u redu jer tada sigurno vodi do patologije u odnosu i nestajanja vas iz tog odnosa. Vi ne postojite da biste nekome služili ili bili nečija sjena. Ali kada je ta osoba u krizi, zdravstvenoj ili bilo kojoj drugoj, sasvim je u redu njihove potrebe staviti na prvo mjesto. Često. Dakle, to nikako ne savjetujem kada je sve u redu jer ćete tako nestati kao osoba i ne treba potrebe drugih stalno ili često stavljati ispred svojih. Ali kad je frka, kada je druga osoba u nekoj kritičnoj situaciji, kada je saznala dijagnozu koja ugrožava njihov život, tada je stavljanje njihovih potreba u prvi plan izraz ljubavi!

Ne želim da me krivo shvatite jer ovo nikako ne znači da svoje potrebe trebate u potpunosti zanemariti. Zato sam i brigu za sebe izdvojio kao posebno pravilo. Ako vidite da su vam baterije prazne, razumijem… Istrošili ste se… Nemojte okrivljavati oboljelu osobu zbog toga, nije ih ona ispraznila. Bolest je takva. Izazovna za sve. Tada punite svoje baterije prije nego što se ti tanji živci osjete u odnosu. Jer vaše riječi imaju posebnu težinu. Ma i vaša djela imaju posebnu težinu. Sve što napravite ipak značajnije utječe na vaše voljene. I zato vas jako molim da pronađete način kako puniti svoje baterije prije nego što tanki živci ostave pretjeran trag na odnosu.

Svaki komentar u vezi izgleda, ručka, bilo koje promjena u njihovim sposobnostima… sve se gleda pod povećalom. Jer dolazi od vas. Vaše riječi imaju posebnu težinu. I zato vas molim da baterije punite s prijateljima, terapeutima, u ativnostima u kojima uživate… Ne da biste pobjegli od doma i od problema, nego da biste se vratili sebi i mogli istinski pomoći svojim partnerima.

Dečki moji, sretno!

Bruno Šimleša (1979.) autor je 10 knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Po struci je sociolog, a diplomirao je 2003. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Prijašnje knjige u kojima je fokus bio na odnosu prema sebi i ljubavi kao što su Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga u Hrvatskoj i regiji. Njegovi su naslovi objavljeni i u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Albaniji, a ukupno je prodano više od 200.000 primjeraka. (P)ostati zdrav je njegova prva knjiga s fokusom na zdravlje.

Tema nije odabrana slučajno jer više od 15 godina pomaže oboljelima od raka da se nose sa svim izazovima pa je dio tih iskustava prenio i u ovoj knjizi, ali se oslonio i na zaključke brojnih znanstvenih istraživanja koja dokazuju utjecaj uma na tijelo.

Udruga Sve za nju 2016. godine dodijelila mu je nagradu VAM zbog pomaganja onkološkim pacijentima i senzibiliziranja javnosti za probleme svih koji se bore s rakom. Kao malo dijete liječio se od trombocitopenije na Odjelu dječje hematologije i onkologije. Iz tog vremena pamti poseban odnos s doktorom Tiefenbachom čiji je pristup bio presudan faktor za kreiranje Bruninog odnosa prema zdravlju.

Dvije godine vodio je emisiju Svaki dan, dobar dan na Hrvatskoj televiziji i redovito surađuje s brojnim medijima u Hrvatskoj i regiji. U braku je 14 godina i ponosni je tata predivne dvanaestogodišnjakinje čijoj generaciji želi da se mudrije brine za svoje zdravlje što je glavni cilj ove knjige.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bolest

Upalne bolesti crijeva

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Upalna bolest crijeva (UBC) je kronična, neizliječiva, imunološki posredovana upalna bolest probavne cijevi. Oboljeli od UBC se, vrlo često, moraju nositi sa dugotrajnom i kompliciranom bolešću koja izrazito degradira kvalitetu života, s pervazivnim simptomima koji ometaju rad, društvene odnose i životne aktivnosti. Razlikujemo dva osnovna oblika bolesti: ulcerozni kolitis (UC) i Crohnova bolest (CB). Dok […]

Zdravlje

Udisanje azbestne prašine – ima li opasnosti za zdravlje?

Bol

Akutna bol kod djece: kako ju prepoznati i liječiti

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Bol je važan simptom koji nam signalizira da se u organizmu događa bolest ili ozljeda. Obzirom da je bol osobno iskustvo, veliki je izazov prepoznavanje i procjena boli kod male djece koja još ne govore. Uzroci boli Prema Međunarodnom udruženju za proučavanje boli (International Association for the Study of Pain, IASP), bol je „neugodan osjetni […]

Mršavljenje

Uvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Uvjerljivi razlozi zašto biste ovog ljeta trebali češće posegnuti za tikvicama Ništa toliko ne podsjeća na djetinjstvo kao pohane tikvice koje bi nam mame, bez obzira na razinu žive na termometru, brižno pripremile za najslasniji ljetni ručak. Jeste li znali da, iako ih smatramo povrćem, tikvice su zapravo botanički klasificirane kao voće? Nekoliko crtica o tikvicama Tikvica, […]

Kolesterol

Prehrana bazirana na namirnicama biljnog porijekla najbolja je novogodišnja odluka

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Mnogi se svake godine odluče donijeti novogodišnju odluku ili obećanje samome sebi da će nešto promijeniti, a najčešće želje za promjenom tiču se zdravlja. Izgubiti višak kilograma, početi vježbati ili zdravije se hraniti su redovito visoko na popisu želja. Zadnjih godina puno se priča o prehrani baziranoj na namirnicama biljnog porijekla iz dva važna razloga. […]

zračenje

Hoću li zbog CT-a imati posljedice na moje zdravlje?

Povezani članci

Gastroenterologija

Mikrobiota: ključ zdravlja cijelog organizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ljudsko crijevo dom je nevjerojatnoj zajednici mikroorganizama, poznatoj kao crijevna mikrobiota, koja igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Procjenjuje se da ljudsko tijelo sadrži oko 100 bilijuna bakterija, što nadmašuje broj ljudskih stanica. Ukupna masa mikrobiote u crijevu iznosi približno 1–2 kilograma. Ova kompleksna zajednica ne samo da pomaže u probavi, već ima dalekosežne učinke […]

Neurologija

Bol u vratu

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Bol u vratu pogađa milijune ljudi diljem svijeta i postala je uobičajena pritužba, osobito u modernom dobu, gdje sjedilački način života, dugo vrijeme pred ekranom i okruženja visokog stresa dominiraju svakodnevnom rutinom. Bol u vratu vodeći je uzrok izostanaka s posla. Uporna bol u vratu može značajno utjecati na kvalitetu života. Bol u vratu utječe […]

Ljekarništvo

D-manoza, šećer kao rješenje upale

Vrijeme čitanja članka: 2 minute D-manoza je jednostavan šećer prisutan u mnogim biljkama. Iako je slična glukozi, razlikuje se po tome što se ne pretvara u glikogen niti se pohranjuje u organizmu, već se brzo izlučuje putem urina. Zbog toga ju mogu koristiti i dijabetičari koji svoju bolest drže pod kontrolom. Prirodni izvori D-manoze D-manoza se prirodno nalazi u većim […]

Gastroenterologija

Možete li mi rastumačiti nalaz kolonoskopije?

Gastroenterologija

Peptička ulkusna bolest

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Peptička ulkusna bolest želuca i dvanaesnika relativno je česta gastrointestinalna bolest. Incidencija varira ovisno o regiji i socioekonomskim čimbenicima, ali je općenito visoka. Peptička ulkusna se bolest, za sada iz nepoznatog razloga, javlja se najčešće u proljeće i jesen. Glavni faktori koji pridonose razvoju peptičke ulkusne bolesti uključuju infekciju bakterijom Helicobacter pylori, dugotrajnu uporabu nesteroidnih […]

Pedijatrija

IgA vaskulitis (Henoch–Schönleinova purpura)

Vrijeme čitanja članka: 3 minute IgA vaskulitis je najčešći vaskulitis dječje dobi, a karakteriziran je naglim razvojem tipičnog osipa na nogama. Uz osip se može javiti bolnost i otok zglobova, bolovi u trbuhu i pojava krvi u urinu. Prognoza bolesti je dobra i većina bolesnika se spontano oporavi u roku nekoliko tjedana. Kod neke djece bolest može poprimiti kronični tijek […]

Gastroenterologija

Trebam li raditi kolonoskopiju ili još nešto?

Dermatologija

Multivitaminski dodaci za kožu tijekom zime

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Zima je godišnje doba kada smo uslijed nižih temperatura i boravaka u zatvorenim prostorijama skloniji prehladama i virozama, a manje smo usredotočeni kako očuvati zdravu kožu. Multivitaminski pripravci se tijekom zime najčešće uzimaju kako bi se podigao imunitet i smanjila sklonost virozama, a koža u toj priči ostaje nekako po strani. Je li to uvijek […]