Terapija svjetlom – fototerapija

Razgovor s dr. sc. Ninom Troskot, dr. med.,spec. dermatologinjom, na Klinici za kožne i spolne bolesti, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Klinička bolnica ”Sestre milosrdnice.

Nisam siguran da velik broj građana zna što je to fototerapija. Molim vas, kako najjednostavnije definirati fototerapiju?
Fototerapija je terapija svjetlom. Dakle, to je metoda fizikalne terapije, gdje se za liječenje primjenjuju ultraljubičaste zrake  (UVA i UVB). Djelotvoran utjecaj sunčeva svjetla na neke kožne bolesti opažen je još u antičko doba. Nastajanje elektromagnetskog zračenja i njegovo širenje putem elektromagnetskih valova, moguće je u prirodnom izvoru (sunce) i u umjetnim izvorima energije (posebne vrste svjetiljki).

U kojim se područjima ljudske patologije ta terapija najviše i najčešće koristi?
Način na koji ultravioletno svjetlo (UV) terapijski djeluje nije u potpunosti poznato. Na temelju dosadašnjih istraživanja, pretpostavka je da UV svjetlo djeluje na smanjenje sinteze DNK i time utječe na normalizaciju kinetike stanica, koje su u nekim bolestima metabolički aktivnije (npr. u psorijazi). Osim toga, poznato je blagotvorno djelovanje UV zraka na neke upalne bolesti. Elektromagnetsko zračenje se u fotobiološkim procesima pretvara u kemijsku energiju što uzrokuje fotokemijsku reakciju, a to predstavlja osnovnu postavku liječenja UV zračenjem, bilo prirodnim izvorima, bilo umjetnim izvorima energije (UV svjetiljke). Djelovanjem sunca, kao prirodnog izvora elektromagnetskog zračenja, nastoje se koristiti u terapijske svrhe UVB i UVA zrake. Količina UVA i UVB zraka koje dopiru do zemljine površine ovise o više faktora: nadmorskoj visini te zemljopisnom smještaju, godišnjem dobu, dijelu dana i o indirektnom zračenju, tj. reflektiranim zrakama od okolnih površina, kao što su pijesak, vodne površine i snijeg. Liječenje kožnih bolesti pomoću izlaganja sunčevom svjetlu, tj. sunčanje, zove se helioterapija. Heliotalasoterapija je liječenje kožnih bolesti uz pomoć izlaganja sunčevom svjetlu uz istovremen utjecaj aerosola morske vode. Heliobalneoterapija predstavlja kombinaciju utjecaja sunčeve svjetlosti i kupanja u moru.  Na temelju svega ovog, može se kazati da je fototerapija vrsta liječenja nekih kožnih bolesti, kod koje se primjenjuje ultraljubičasto neionizirajuće elektromagnetsko zračenje, sa li bez fotosenzibilizatora.
Terapija kožnih bolesti umjetnim izvorima svjetla započela je početkom 20. stoljeća. Tada su konstruirani uređaji (svjetiljke, cijevi), koji su proizvodili kontrolirano ultraljubičasto svjetlo UVB i UVA. Zadnjih tridesetak godina unaprijedila se proizvodnja navedenih uređaja, tako da se danas koriste izvori zračenja UVB (285-350 nm), UVB (310-315 nm) te UVA (320-400 nm). Prva primjena tih uređaja u terapijske svrhe korištena je 1974. godine u Beču, 1976. godine u Rijeci, a u Zagrebu (KBC Šalata) 1978. godine.
Obasjavanje umjetnim izvorima svjetla bolesnika s kožnim bolestima, kao što su: psoriasis vulgaris, lichen ruber planus, exanthematosus, dermatitis atopica, sclerodermia multilocularis, granuloma annulare, urticaria pigmentosa, pityriasis rosea G. vitiligo, neki kožni limfomi i dr., zahtijeva prethodnu pomnu pripremu bolesnika.

Treba li bolesnik koji započinje s fototerapijom biti na nešto upozoren? Kako izgleda priprema bolesnika?
Bolesnik kojemu je potrebna ta vrsta terapije (bilo da se radi o obasjavanju cijelog tijela ili pojedinačnih dijelova), mora obaviti određene predradnje, kako bi polučio najbolji efekt terapije. Na liječniku terapeutu, kao i na obučenom medicinskom osoblju koje radi na uređajima, leži velika odgovornost. Svaki bolesnik kod kojeg će se primijeniti taj oblik terapije (bilo da se radi samo o obasjavanju, npr. UVB zrakama ili kombinacijom tog obasjavanja s nekim lijekovima, koji se prethodno nanose na oboljela mjesta ili s istovremenim uzimanjem nekih lijekova u obliku tableta), morat će obaviti potrebne pretrage. Na koži se ne smiju nalaziti i neke druge bolesti koje bi mogle pogoršati osnovnu bolest koja se liječi. Osim toga, koža mora biti besprijekorno čista, bez ikakvih pripravaka – na primjer, za njegu kože, lijekova itd. Dakako, kod nekih bolesti se namjerno nanose neki lijekovi, u obliku tekućine, krema ili uzimanje tableta, koje se nazivaju fotosenzibilizatori. Oni doprinose uspješnijem liječenju zbog njihovog djelovanja uz izlaganje UVA zrakama.  Mehanizam djelovanja fotosenzibilizatora (8-metxypsoralen) u obliku tekućine, kreme ili tableta, vrlo je složen fotokemijski proces, koji rezultira intrakaliranjem između parova DNK. Zatim, pod utjecajem UVA zraka dolazi do složenih fotokemijskih procesa koji postaju kvalentni i rezultiraju inhibicijom sinteze DNK te inhibicijom stanične diobe. Osim antiproliferativnog djelovanja, tu se odvija i supresijski učinak na imunološki sustav. Mjere opreza kod primjene fototerapije ili čak kontraindikacije su: lijekovi koji mogu uzrokovati fototoksične reakcije, kao naprimjer, antiaritmici, triazolski antimikotici, diuretici, nesteroidni antireumatici, fenotiazini, kinoloni, tetraciklini. Lijekovi koji mogu izazvati fotoalergijske reakcije su: antimikotici, antimalarici, diuretici, ekspektoransi,sulfonamidi-derivati ureje, nesteroidni antireumatici, kinoloni, fenotiazini, ciklamati, laksativi.
Na Klinici za kožne i spolne bolesti (Klinička bolnica Sestre milosrdnice), u našoj ambulanti za fototerapiju, već više od deset godina, provode se brojne vrste fototerapija.
Prije početka fototerapije, kod bolesnika treba obaviti kliničko-laboratorijsku obradu, nakon koje liječnik određuje vrstu terapije. Bolesnik potpisuje informirani pristanak, s kojim je upoznat s mogućim i neželjenim posljedicama terapije. Prije početka terapije, bilo da se radi o UVA ili o UVB zračenju, bolesnik je upućen u sljedeće: prije ulaska u uređaj ne smije biti namazan nekim sredstvom za njegu kože, a kamoli lijekom ako nije drukčije propisano. Mora imati svježe opranu kožu, žene bez šminke, bez nakita, uz neophodne sunčane naočale te zaštitu spolovila. Sve spomenuto odnosi se u pravilu na provođenje terapije UVB zrakama. Provođenje terapije s fotosenzibilizatorom zahtijeva drukčiji pristup, a i uz njega se koriste UVA zrake.
Ako nema kontraindikacija za primjenu tableta fotosenzibilizatora i UVA zraka, tada se one uzimaju dva sata prije primjene fototerapije. Međutim, ako postoji zapreka za primjenu terapije  tabletama, tada postoji mogućnost da se bolesnici, ovisno o vrsti bolesti i o njezinoj proširenosti, kupaju u kadi, u koju je unesen fotosenzibilizator te se potom bolesnik izlaže djelovanju UVA zraka. Naša ambulanta za fototerapiju je jedino mjesto u zemlji gdje je na raspolaganju takva kada za primjenu terapije koja se naziva PUVA-bath. Također, prilikom primjene na šake i stopala, fotosenzibilizator se može koristiti u obliku tekućine ili kreme, koja se naziva PUVA cream. Krema se nanosi sat prije izlaganja UVA zrakama.
Postoje još mogućnosti različitih kombinacija terapija, kao na primjer, istovremena primjena UVA i UVB zraka, kao i primjena retinoida i fotosenzibilizatora u kombinaciji s UVA zrakama i kombinaciji retinoida s UVB zrakama.

Približava se ljeto, a s njim i prženje na suncu. Molim vas, upozorite naše čitatelje na te opasnosti od sunčanja i kako se razumno s njima nositi?
Već i ptice na granama pjevaju da sa sunčanjem treba razumno postupati. Valja koristiti sredstva za s visokim zaštitnim faktorom. Za maksimalnu sigurnost, svakih nekoliko sati dobro je ponovno nanijeti sredstvo na kožu, posebno nakon plivanja i znojenja. Čak i za oblačnih dana, do 75 posto sunčevih zraka mogu doseći tijelo. Preporučljivo je nanijeti zaštitno sredstvo na kožu barem 15 minuta prije nego se izađe na sunce, kako bi mu dali vremena da se upije u kožu. Svakako treba obratiti pažnju na postojeće madeže te obavljati redovne kliničke kontrole prema ABCD pravilu te obaviti dermatoskopiju uz fotodokumentaciju.
Želim istaknuti da s Belupom uspješno surađujem već 30 godina. Sa zadovoljstvom sam sudjelovala u promociji vašeg lijeka Zorac koji se pokazao dobar u liječenju psorijaze.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Akne

Kako postići blistav ten prije ljeta?

Lijepa i zdrava koža lica san je svake osobe. Ponekad je to dar prirode i dio nasljeđa, ali nije uvijek tako. U tome nam mogu pomoći određeni  kozmetički postupci i dekorativna kozmetika kako bi koža izgledala lijepo, svježe, zategnuto i blistavo. Jedan od postupaka koji je već neko vrijeme vrlo popularan je tretman hidrodermoabrazije u […]

Acarus

Svrab

Antimikotici

Što je mikrosporoza?

Tijekom ljeta pojedini osipi na koži su učestaliji. Kako je temperatura okoline sve viša, a time se koža i pojačano znoji, osipi su vidljivi te su čest razlog dolaska dermatologu. Osim toga, tijekom ljeta koža nije u tolikoj mjeri pokrivena odjećom pa se određene kožne bolesti češće prenose dodirom kože s kožom kao primjerice gljivične i […]

Annatto

Annatto i primjena u kozmetologiji i dermatologiji

Priroda je velika riznica ljekovitih sastojaka za kožu, a jedan od njih je i annatto. Annatto je malena sjemenka narančasto-crvene boje koja je plod zimzelenog drveta. Ovo drvo naziva se i Roucou, Achioti, Achuete i autohtono raste u Južnoj Americi. Raste i širom Centralne Amerike, u Karibima te dijelovima Azije. Brazil i Filipini glavni su […]

Crni kim

Crni kim

Dermatologija

Urologija i dermatologija

Na ovaj tekst ponukalo me mnoštvo pitanja na Belupovom portalu „Zdravo budi“, zatim dugogodišnje iskustvo iz urološke ordinacije te konačno i daljnja praksa i običaji liječnika obiteljske medicine. I bolesnici i liječnici obiteljske medicine, koji bolesnike upućuju na specijalistički pregled, vrlo često ne razlučuju dovoljno dobro koje su tegobe i/ili bolesti u domeni urologa, a […]

Iz iste kategorije

Dermatologija

Osip od trave – molim savjet i pomoć

Dermatologija

Vitiligo

Promjena u boji kože može biti u obliku pojačane pigmentacije ili gubitka pigmenta. Koža ima određenu boju za koju su zaslužne stanice melanociti, a kada boja nije ujednačena ili ako se ona na pojedinim dijelovima tijela gubi tada se govori o poremećajima pigmentacije. Melanociti su stanice koja se nalaze u bazalnom sloju epidermisa i proizvode […]

Dermatologija

Hipertrihoza

Hipertrihoza je pojava pretjeranog rasta dlaka na tijelu na mjestima koja nisu uobičajena (hiper- + grč. θρίξ: dlaka, vlas + -oza, lat. hypertrichosis). Uočiti se može neposredno nakon rođenja kao vidljiva dlakavost ili se može razviti kasnije tijekom života. Jednako je zastupljen u muškaraca i u žena, jer ovaj poremećaj u rastu dlaka nije pod […]

Dermatologija

Ubodi insekata: prevencija, tretman i ublažavanje svrbeža

Tijekom ljeta ubodi insekata su česta pojava i mogu na koži ostaviti različite vidljive znakove i posljedice. Ubodi koji nastaju mogu biti u obliku malenih crvenih točkica na koži ili laganog uzdignuća i crvenila kože do jakih sistemskih alergijskih reakcija koje mogu biti i smrtonosnog ishoda. Time se i reakcija na ubode dijeli na lokalnu […]

Dermatologija

Zaštita kože tijekom ljeta: savjeti za pametno sunčanje

Ljetni mjeseci su nam pred vratima, vrijeme kada više boravimo na otvorenom. Odjeća postaje sve oskudnija pa je koža jače izložena sunčevim zrakama što na njoj može napraviti određene promjene. Boravak na otvorenom je pozitivan za zdravlje, no pretjerano izlaganje sunčevim zrakama koje vodi u opekline ili u oštećenje kože nije nikako prihvatljivo. Normalno je […]

Dermatologija

Hidradenitis suppurativa – liječenje

Hidradenitis suppurativa je kronična kožna bolest u kojoj nastaju upalni i bolni čvorovi na dijelovima tijela kao što su pazusi, prepone, ispod dojki, pubično, perianalno i genitalno.Smatra se da je uzrok bolesti zatvaranje izvodnog kanalića apokrinih žlijezda u koži radi poremećene keratinizacije folikula i time upale. Bolesti nije zarazna i nije uvjetovana lošom higijenom, ali […]

Dermatologija

Je li dezinfekcija lica visokom frekvencijom sigurna u trudnoći?

Dermatologija

Melasma – cjelogodišnji pristup

Melazma je dermatološki poremećaj, odnosno stanje kože koji se karakterizira pojavom tamnih mrlja na koži, posebno na licu. Te mrlje obično su smeđe ili sive boje i javljaju se uglavnom na čelu, obrazima, nosu i gornjoj usni. Često se pojavljuju simetrično. Najčešće se javlja kod žena, posebno tijekom trudnoće ili tijekom hormonalnih promjena, kao što […]