Biopsija vrata maternice ( cerviksa )

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Što je zapravo biopsija cerviksa ? To je metoda uzimanja uzoraka tkiva cerviksa  koji se šalju na patohistološku analizu. Dobiveni uzorci tkiva se pohranjuj u fiksativno sredstvo ( formalin) koji stabilizira  tkivo i sprečava propadanje. Tako dobiveni uzorci tkiva  zaprimaju se na patologiji gdje se režu specijalnim aparatima na tanke slojeve  koji se boje hematoksilinom i eozinom . Tako pripremljen preparat tkiva nalazi se na predmetnom stakalcu.Takvo standardno bojanje može se nadopuniti biokemijskim ili imunohistokemijskim metodama ukoliko za takvo nešto ima potrebe. Sada su uzorci tkiva spremni za detaljnu analizu pod mikroskopom koju vrši liječnik  specijalist- patolog. On analizira histološke preparate  i postavlja dijagnozu koju u pisanom obliku šalje nadležnom ginekologu ( PHD nalaz). O tom nalazu ovisi  procjena i planiranje  o daljnjim medicinskim postupcima , procedurama i planovima za  liječenje.

Kada se vrši biopsija vrata maternice ?

-kada je promjena na vratu maternice očigledna, biopsija se može učiniti i bez kolposkopskog nadzora.

-nakon kolposkopskog nalaza koji sugerira daljnju obradu tkiva. Na kolposkopiju se upućuje nalaz Papa testa koji uključuje:

*abnormalne skvamozne stanice (ASC, ASC-US, ASC-H,ne može se isključiti invazija)

*skvamozne intraepitelne lezije (SIL),- SIL niskog stupnja, CIN 1

                                                                – SIL visokog stupnja, CIN 2, CIN 3, početna invazija se ne može                                 

                                                                   Isključiti, plus promjene povezane sa HPV

                                                                 -pločasti karcinom

*atipične glandularne stanice (AGC)-nespecificirane (AGC-NOS)

                                                                -vjerojatno neoplastična lezija(AGC-neoplatične)

*adenokarcinom in situ (AIS)

*adenokarcinom

*atipične stanice neodređenog značenja

*druge  maligne neoplazme

Koliko vrsta biopsija vrata maternice  razlikujemo ?

Ovisno o načinu, uzroku i cilju uzimanja biptata ralikujemo nekoliko vrsta biopsija. Cilj biopsije je uzeti površinski sloj tkiva  koji obuhvaća epitel i stromu ispod epitela. Zahvat se izvodi ambulantno. Razlikujemo:

-„ PUNCH “ BIOPSIJA koja se izvodi vrlo oštrim malim kliještima (Eppendferova ili Schumacherova kliješta). Biopsija nije bolna pogotovo ako se mjesto biopsije  prethodno infiltrira analgetikom. Krvarenje  iz mjesta biopsije se zaustavlja premazivanjem Monselovom otopinom i stavljenjem kompresivnog tampona. Uzorak tkiva koji se dobije ovom metodom naziva se bioptat.

-LETZ BIOPSIJA (Loop Electrosurgical resection od Transformation Zone) gdje se rabi električna omčica za uzimanje uzoraka vrata maternice kao i uklanjanje cjelokupne  transformacijske zone.Tkivo se odstranjuje niskovoltažnom električnom omčicom, pri čemu na rezu tkiva istodobno dolazi i do zatvaranja krvnih žila, pa je LETZ tehnika poštednija u odnosu na klasični postupak biopsije. Uzorak tkiva koji se dobijeomo ovom metodom naziva se  bioptat.

-EKSCIZIJA SKALPELOM , gdje se sa oštrim nožem ostrani dio tkiva vrata meternice .Pojam ekscizija znači da se kolposkopski vidljiva lezija u cijelosti ukloni i šalje na PHD analizu. Uzorak tkiva koji se dobije ovom metodom naziva se ekscizat.

-EKSKOHLEACIJA ILI ENDOCERVIKALNA KIRETAŽA, pričemu se kohleom ( mala žličica) ili malom endocervikalnom kiretom postruže endocervikalni kanal ( kanal vrata maternice). Dobiveni materijal naziva se  ekskohleat i  šalje se  patohistološku analizu.

-KONIZACIJA je dijagnostička i terapijska metoda uzimanja uzoraka tkiva.To je kiturški zahvat pri kojem se izrezuje konus na vratu maternice čija je baza na vratu maternice a vrh u endocervikalnom kanalu. Razlikujemo konizacuju nožem (skalpelom) koja se vrši u kratkotrajnoj općoj anesteziji. Nakon izrezivanja konusa površina rane se se spaljuje (elektrokauterizacija) radi zaustavljanja krvarenja, ako to ne uspije postave se šavi. Njih nije potrebno vaditi budući da se sami otope ( resorbiraju) nakon što rana zaraste. Postoji laserka konizacija koja umjesto noža koristi lasersku zraku. Rabi se i takozvana LLETZ  konizacija ( Large Loop Excision of the Transformation zone ) koja zapravo upotrebljava električnu omču velikog promjera koja u jednom aktu široko i duboko odstrani tkivo vrata maternice u obliku konusa. Princip rada se temelji na monopolarnoj niskovoltažnoj visokoferkventnoj izmjeničnoj struji ,rabi se miješana struja koja istovremeno reže i koagulira, tako da je regulacija krvarenja izvrsna. Uzorak koji dobijemo od navedenih metoda i koji se šalje na patohistološku analizu zove se konizat.

-AMPUTACIJA SKALPELOM je kirurška metoda kojom se potpuno ili djelomično uklanja vrat maternice. Taj zahvat se koristi gotovo uvijek u terapijske svrhe. Oznaka za dobiveni materijal je amputirani cerviks.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Maternica

Skraćeni vrat maternice – molim savjet

Biopsija

Vrste biopsija enometrija (sluznice maternice)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Biopsija endometrija (sluznice maternice) je jedna od najčešćih pretraga u ginekologiji. Ginekolog Recamier je još 1843. uveo frakcioniranu kiretažu kao dijegnostičku metodu za rak endometrija i ona je do dan danas zlatni standard u procjeni uzroka neredovitih krvarenja iz materišta.Za postavljanje točne dijagnoze potrebna je dovoljna količina i odgovarajuća kvaliteta uzorka endometrija. Nekoliko je indikacija […]

Prostata

Preporučena vam je biopsija prostate – što očekivati?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Biopsija prostate je vrlo čest medicinski postupak u urologiji. U svojoj bližoj okolini vrlo vjerojatno imate barem nekoliko poznanika koji su već bili na toj proceduri. Iskustvo me podsjeća na izreku – „lako je nakon bitke biti general“….

Maternica

HPV nije rak

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U siječnju, mjesecu borbe protiv raka vrata maternice, prikladno je i na ovaj način podsjetiti koje su mogućnosti prevencije raka vrata maternice i zapravo iznova podsjetiti žene na važnost preventivnih ginekoloških pregleda…

Maternica

Retroplacentarni hematom – trebamo li se brinuti ?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Retroplacentarni hematom naziv je za kolekciju krvi između posteljice i unutarnje stijenke maternice (endometrija), a nastaje tijekom procesa implantacije, odnosno placentacije (urastanje posteljičnih, placentarnih resica u sluznicu maternice).

Trudnoća

Je li biopsija sigurna za trudnoću i plod?

Iz iste kategorije

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Hitna kontracepcija

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]