Spirala – bakrena ili hormonska?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Spirala, intrauterini uložak, IUD (engl. IntraUterine Device), kao jedna od metoda kontracepcije vrlo je učinkovita, bilo da se radi o tzv. bakrenoj ili hormonskoj spirali.

Spirala, intrauterini uložak, IUD (engl. IntraUterine Device), kao jedna od metoda kontracepcije vrlo je učinkovita, bilo da se radi o tzv. bakrenoj ili hormonskoj spirali (čija je kontracepcijska učinkovitost blizu 100%). Kontracepcijski učinak obje ove vrste intrauterinog uloška temelji se na njihovim mehaničkim karakteristikama, a hormonskog IUD-a još dodatno i na hormonskim karakteristikama.

A. Prije postavljanja intrauterinog uloška.
Prije prepisivanja i postavljanja intrauterinog uloška, potrebno je potencijalnu korisnicu primjereno obraditi. Obrada korisnice u ovim situacijama znači isključiti aktivnu genitourinarnu infekciju (temeljem nalaza mikrobioloških pretraga), te postojanje abnormalnih stanica u rodnici i vratu maternice (temeljem citološkog nalaza), a za hormonski IUD potrebno je osim navedenoga ustanoviti i odsustvo ostalih kontraindikacija, koje su identične kao i kod obrade žene u sklopu preporuke za oralnu hormonsku kontracepciju ili hormonsko nadomjesno liječenje.

Kada se isključe kontraindikacije, te ako je žena i nadalje zainteresirana za postavljanje spirale (ima slučajeva kada se nakon obrade žena iz ovih i onih razloga predomisli u vezi spirale), slijedi razgovor o odabiru IUD-a. Obje spirale se kupuju, a hormonsku se, ako postoje indikacije, može dobiti i na liječnički recept, tj. na trošak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). U Hrvatskoj se hormonska IUD odobrava na teret HZZO-a u žena sa sekundarnom anemijom, koja je posljedica obilnih i/ili dugotrajnih menstruacija, te u slučajevima zadebljanog endometrija. Naravno, u oba slučaja potrebno je najprije isključiti malignu bolest i aktivnu upalu, prema procjeni ginekologa provesti i liječenje tzv. prve linije, a tek potom, ako su iscrpljene druge mogućnosti, prepisuje se hormonska spirala, kao optimalno liječenje.

Osim medicinskih indikacija, za hormonsku spiralu može se odlučiti i žena koja nema naprijed spomenute medicinske indikacije. U tim slučajevima, hormonska se spirala ne odobrava na trošak HZZO-a.

B. Tijekom postavljanja intrauterinog uloška.
Sam postupak postavljanja intrauterinog uloška obavlja se najčešće tijekom zadnjih dana menstruacijskog krvarenja, ambulantno, na ginekološkom stolu, u sterilnim uvjetima. Anestezija nije potrebna, bol je minimalna (opisuje se kao jednokratni ubod ose) ili nije prisutna. Iza postupka žena se normalno može vratiti uobičajenim dnevnim aktivnostima. Jedino se taj dan ne preporuča teža fizička aktivnost. Postoje i komplikacije koje se mogu desiti pri postavljanju spirale, što se mora spomenuti, kao što su ruptura maternice ili krivo postavljena spirala. Rijetke su, ali zahtijevaju promptno i odgovarajuće zbrinjavanje (najčešće u bolničkim uvjetima).

C. Iza postavljanja intrauterinog uloška.
Iza postavljanja IUD-a, smještaj spirale provjeri se ultrazvučno. Ako je spirala smještena na odgovarajućem mjestu (u virtualnom kavumu maternice), uobičajeno se još jedna ultrazvučna provjera preporuča iza sljedeće menstruacije. Naime, ponekad, naročito u žena s obilnijim i bolnim menstruacijama, pri menstruaciji može doći do spontanog ispadanja IUD-a, što žena najčešće ne primijeti. Tada se može odlučiti ili na drugu spiralu ili za neku drugu metodu kontracepcije, a ako se radi o hormonskoj spirali i ženi s medicinskim indikacijama za istu, preporuča se ponoviti postavljanje upravo hormonske spirale. Najčešće se iza postavljanja spirale preporuča antibiotik, ako ginekolog tako procijeni.

Još je važno znati …..

1.         Intrauterini uložak smije biti postavljen oko 5-7 (hormonska spirala), pa do 10 (bakrena spirala) godina. Često se u ambulantnom radu susrećemo sa ženama koje IUD imaju i više od 15 ili 20 godina, neke će reći „cijeli život“ (misleći na period iza zadnjeg poroda, koji je možda bio prije 30-40 godina). Tada je IUD najčešće nemoguće odstraniti ambulantno, pa se vađenje zaostale i urasle spirale obavlja kirurškim putem – frakcioniranom kiretažom ili histeroskopijom, ili pak histerektomijom (pa se, s obzirom na dob žene, dodatno odstrane i jajnici i jajovodi).

2.         Spirala, kao metoda kontracepcije, nije pogodna za mlade djevojke i (mlađe) nerotkinje, iako ovo nisu kontraindikacije. S druge strane, spirala je osobito pogodna za žene u kasnoj reproduktivnoj ili perimenopauzalnoj dobi. Hormonska se spirala pak iz drugih razloga (naprijed spomenutih medicinskih indikacija) preporuča i ženama u poslijemenopauzi i u senijumu.

3.         Na koncu, potrebno je spomenuti i spiralu (najčešće bakrenu) kao metodu hitne kontracepcije, koja je u tom slučaju visokoučinkovita. No u našem podneblju ova vrsta hitne kontracepcije nije osobito popularna.

4.         Kada je korisnica intrauterinog uloška primjereno obrađena i kada je IUD odgovarajuće postavljen, mogućnosti komplikacija su male, ali postoje. Prema raznim izvorima statistički se podaci razlikuju, no radi se o sporadičnim slučajevima. Tako je zabilježena trudnoća uz IUD – oko 25% takvih intrauterinih trudnoća završava spontanim pobačajem u ranim tjednima trudnoće ako se IUD ostavi, a ostalih 95% dalje uredno napreduje do terminske trudnoće i urednog poroda ako se IUD odmah na početku trudnoće odstrani bez komplikacija. Od 20-ak trudnoća uz IUD jedna je izvanmaternična (koja se dalje rješava medikamentozno ili kirurški).

5.         Zabilježeni su slučajevi i zdjelične upalne bolesti, pa i u žena koje su primjereno obrađene (u kojih je prije postavljanja IUD-a mikrobiološkim pretragama isključena akutna genitourinarna infekcija). Naime, IUD ne štiti od spolno prenosivih infekcija, pa se neovisno o visokoj kontracepcijskoj učinkovitosti ove metode kontracepcije preporučaju i dodatno prezervativi (kao jedina metoda kontracepcije koja štiti i od spolno prenosivih infekcija).

6.         U korisnica hormonske spirale mogu se javiti nuspojave sa strane hormonske komponente IUD-a, kao što su glavobolje, lupanje srca i slično. Ako smetnje ne prođu, preporuča se odstraniti IUD.

Jednom postavljen intrauterini uložak ne znači, dakle, da trudnoća nije nikako moguća i da ginekološke kontrole nisu potrebne narednih godina. Naprotiv, opet vrijedi ono što stalno ponavljamo – redovni, preventivni ginekološki pregledi su nešto što odgovorna žena treba uvrstiti u svoj godišnji kalendar obaveza.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Ginekologija

Je li moguće da je moja djevojka trudna?

Ginekologija

Testovi na trudnoću – II dio

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koje vrste testova postoje? Postoje dvije metode određivenje hCG-a, iz krvi odnosno seruma ili iz mokraće. Oni određuju ukupnu molekulu hCG-a, a ne podjedinice. Test iz krvi (seruma) To su vrlo precizni testovi, ne samo da pokazuju prisutnost korionskog gonadotropina već pokazuju i njegovu vrijednost. Ako je vrijednost ispod 5 IU/L rezultat testa se smatra […]

Ginekologija

„Prirodno liječenje“ poremećaja menstruacijskog ciklusa

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Oficijelna medicina blagonaklono gleda na alternativne oblike pripomoći očuvanju zdravlja, u smislu da ono što dokazano ne šteti, a pojedinac ima dojam kako od nekih postupaka ili preparata, dodataka prehrani ima koristi, ne zabranjuje. Međutim, liječenje se provodi lijekovima i medicinskim postupcima, uz koje je moguće, prema želji pojedinca, koristiti, odnosno primijeniti i tzv. alternativnu […]

Ciste

„Prirodno liječenje“ cista na jajniku

Vrijeme čitanja članka: 2 minute „Dijagnoza“ ciste na jajniku, bez pobližeg određenja, u medicinskim krugovima ne znači puno. No, ženi kojoj je na rutinskom ginekološkom ultrazvučnom pregledu priopćeno kako na jajniku ima cistu, koju nikada prije nije imala, nećemo pretjerati ako kažemo da joj se otvorilo tlo pod nogama. Funkcionalne ciste spontano prolaze i bez liječenja i bez „prirodnog liječenja“. […]

Gadgeti

Svjetski dan telekomunikacija i informacijskog društva

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kada smo prije nešto više od godinu dana doživjeli „lockdown“, jedini prozor u svijet, ali i u susjedstvo, školu, dućan, restorane, salone itd. bili su mobiteli, tableti i ini gadgeti. Bez svega toga bili bismo doslovce osuđeni na sebe same i bez ikakvih informacija o tome što se dalje od naših vrata dešava. Gadgeti – […]

Ginekologija

Kondom se povukao tijekom odnosa, je li moguća trudnoća?

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Može li ovo opisano biti moguća trudnoća?

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]

Ginekologija

Tumor na jajniku i povišene vrijednosti – molim savjet