Šećerni alkoholi – dobri ili loši?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Posljednjih nekoliko desetljeća intenzivno se traže dostojne zamjene za šećer.

Šećerni alkoholi postali su vrlo popularni s obzirom da imaju isti okus kao šećer, međutim značajno manju kalorijsku vrijednost u usporedbi sa konzumnim šećerom. Također, istraživanja pokazuju kako imaju i manje negativnih posljedica na zdravlje.

Što su šećerni alkoholi?

Šećerni alkoholi ili polioli pripadaju skupini ugljikohidrata prirodno prisutnih u voću i povrću. Međutim, većina šećernih alkohola prisutnih na tržištu kao sladila u prehrambenim proizvodima sintetskog su podrijetla. Okusom i kemijskom strukturom vrlo su slični običnom šećeru pa aktiviraju iste receptore na jeziku. Bez obzira na ime, šećerni alkoholi ne sadrže molekule etanola, dakle sigurni su za sve osjetljive populacijske skupine, poput djece ili trudnica koje ne smiju konzumirati alkohol.

Vrste šećernih alkohola

Nekoliko je vrsta šećernih alkohola koji se koriste kao zamjene za šećer. Razlikuju se po okusu, kalorijskoj vrijednosti te utjecaju na ljudsko zdravlje.

Ksilitol

Najpoznatiji šećerni alkohol zasigurno je ksilitol. Kod nas je poznat i pod nazivom „brezin šećer“, a prirodno je prisutan u jagodama, šljivama, cvjetači i bući. Uobičajen je sastojak žvakaćih guma, bombona za osvježavanje daha te proizvoda za oralnu higijenu poput pasta za zube ili vodice za ispiranje usta. Što se tiče okusa, jednake je slatkoće kao običan šećer, ali ima 40% manju energetsku vrijednost. Zanimljivo je kako je najveći broj znanstvenih istraživanja provedeno je na ovom poliolu, koja su potvrdila kako se ksilitol uglavnom jako dobro podnosi, osim u velikim količinama kada može izazvati probavne smetnje.

Eritritol

Eritritol je najpoznatiji po svom odličnom okusu. Proizvodi se fermentacijom glukoze iz kukuruznog škroba i nešto je manje sladak od običnog šećera, a ima svega 5% njegove kalorijske vrijednosti. S obzirom da se većina eritritola apsorbira direktno u krvotok i većina ne dospijeva u tanko crijevo, ovaj poliol ne uzrokuje probavne smetnje.

Sorbitol

Sorbitol je poliol koji se može prepoznati po osjećaju hlađenja u ustima. Poznati je sastojak većine prehrambenih artikala bez šećera, uključujući sokove, džemove i slatkiše. Gotovo je dvostruko manje sladak u usporedbi s običnim šećerom, a i gotovo dvostruko manje energetske vrijednosti zbog čega ima gotovo zanemariv utjecaj na razinu glukoze u krvi. Međutim, prevelike količine sorbitola mogu uzrokovati probavne tegobe.

Maltitol

Kao što mu i ime govori, maltitol se proizvodi iz šećera maltoze i ima vrlo sličan okus običnom šećeru. Sladak je gotovo kao i obični šećer, ali je njegova kalorijska vrijednost gotovo dvostruko manja. Međutim, osobe oboljele od dijabetesa trebaju obratiti pažnju na proizvode koje sadrže maltitol. Naime, ovaj poliol utječe na povećanje razine glukoze u krvi, a proizvodi koji sadrže maltitol često se deklariraju „bez šećera“ stoga je izuzetno važno obratiti pažnju na deklaracije ove skupine proizvoda.

Ostali šećerni alkoholi

Šećerni alkoholi koji se mogu pronaći u prehrambenim proizvodima su manitol, izomalt, laktitol te škrobni hidrolizati koji vrlo često svoju primjenu nalaze kao energetski aditivi sportskim suplementima.

Utjecaj poliola na povećanje razine glukoze u krvi

Kao što smo već napomenuli, većina šećernih alkohola neznatno utječe na promjenu razine glukoze u krvi. Eritritol je izvanredan odabir za sve one koji ograničavaju unos dodanog šećera ili dijabetičare, s obzirom da nimalo ne utječe na razinu šećera u krvi. Suprotno tome, maltitol je jedini poliol koji može utjecati na promjenu razine glukoze u krvi. Međutim, te promjene vrlo su male uspoređujući s običnim šećerom. Stoga je i maltitol dobar izbor za dijabetičare, samo u manjim količinama.

Šećerni alkoholi štite oralno zdravlje

Poznato je kako pretjerana konzumacija šećera može oslabiti zubnu caklinu. Naime, šećer hrani bakterije koje žive u ustima što utječe na povećanje broja bakterija te lučenje kiselina koji uništavaju zubnu caklinu zbog čega zubi postaju skloniji pojavi karijesa. Međutim, šećerni alkoholi štite zubnu caklinu od uništenja što je jedan od glavnih razloga zbog čega se ksilitol ili sorbitol koriste u žvakaćim gumama. Istraživanja provedena na ksilitolu pokazuju kako se bakterije mogu hraniti ovim poliolom, međutim ne mogu ga metabolizirati što na kraju inhibira njihov rast i razmnožavanje.

Uz zaštitu zubne cakline i povoljnog učinka na razinu glukoze u krvi, šećerni alkoholi imaju i brojne druge blagotvorne učinke:

  • Djeluju kao prebiotici, odnosno hrane dobre bakterije u našem probavnom sustavu, gdje se ponašaju kao prehrambena vlakna.
  • Čuvaju zdravlje kostiju. Studija provedena na životinjama pokazala je kako ksilitol može utjecati na povećanje koštane mase, što može utjecati na prevenciju osteoporoze.
  • Utječe na zdravlje kože. Studije pokazuju kako ksilitol može blagotvorno utjecati na sintezu kolagena, koji je glavni strukturni protein u koži. 

Negativni aspekti poliola

Šećerni alkoholi mogu uzrokovati probavne smetnje, što se smatra njihovim najvećim nedostatkom. Posebice u velikim količinama, naše tijelo ne može ih u potpunosti metabolizirati zbog čega može doći do probavnih tegoba poput nadutosti, plinova ili proljeva. Osobe koje imaju sindrom iritabilnog crijeva posebno su osjetljive na šećerne alkohole zbog čega im se savjetuje njihovo potpuno izbjegavanje.

Zanimljivo je kako šećerni alkoholi, točnije ksilitol može biti otrovan za pse. Naime, njihov organizam ne prepoznaje razliku između šećera i ksilitola što može uzrokovati hipoglikemiju koja za pse može biti fatalna. Stoga, ako imate psa pripazite da slučajno ne pojede neku namirnicu koja sadržava ovaj šećerni alkohol.

Zaključno, šećerni alkoholi popularna su zamjena za obični šećer. Sve veća potražnja povećala je i njihovu dostupnost, a određene populacijske skupine poput dijabetičara ili osoba koje izbjegavaju unos dodanog šećera mogu imati posebne koristi od poliola. S obzirom da mogu uzrokovati probavne smetnje, potrebno je naglasiti važnost njihove umjerene konzumacije.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Kardiovaskularne bolesti

Zdrave prehrambene navike u primarnoj i sekundarnoj kardiovaskularnoj prevenciji – preporuke Europskog društva za kardiovaskularnu prevenciju, 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Nutricionističko savjetovanje u sportskoj medicini U životu sportaša prehrana je važan čimbenik u učinkovitosti treninga, postizanja sportskih rezultata, bržeg oporavka nakon zahtjevnih tjelesnih opterećenja. Istraživanja su pokazala da su bolje sportske rezultate postizali sportaši koji su se pridržavali preporuka nutricionista. Kod sportaša energetski deficit može uzrokovati loše sportske rezultate, ali i narušiti psihofizičko zdravlje. Može […]

Prehrana

Bademi i nesanica

Preporuke o prehrani

Zdrave prehrambene navike u primarnoj i sekundarnoj kardiovaskularnoj prevenciji – preporuke Europskog društva za kardiovaskularnu prevenciju, 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Loše prehrambene navike bitan su čimbenik rizika porasta morbiditeta i mortaliteta mnogih kroničnih bolesti, osobito kardiovaskularnih (KV), šećerne bolesti, malignih bolesti. U cilju smanjenja morbiditeta i mortaliteta od tih bolesti važno je usvojiti zdrave prehrambene navike. Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije promicanje i usvajanje zdravih prehrambenih navika može sačuvati 3,7 milijuna života u svijetu do […]

Proteini sirutke

Proteini sirutke korisni za žene s PCOS

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Sindrom policističnih jajnika zahvaća između 6 i 9% žena reproduktivne dobi diljem svijeta, a obilježavaju ga metabolička disfunkcija, hormonski disbalans, pojačana dlakavost, kronična anovulacija, ciste na jajnicima i neplodnost. Također, pojavljuju se i inzulinska rezistencija, poremećaj tolerancije glukoze kao i hiperinzulinemija. Uz pretilost navedena stanja povećavaju rizik od bolesti srca i krvnih žila, dijabetesa tipa […]

Gazirani sokovi

Bol i nelagoda na lijevoj strani trbuha

T-stanice

Krije li se ključ prevencije dječjih alergija u zdravome mikrobiomu?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Posljednjih desetljeća bilježimo porast broja alergijskih bolesti, a posebno među djecom. U nekim dijelovima svijeta, s alergijom se bori od 20 do 30% djece, dok je u Hrvatskoj prevalencija alergijskih bolesti u dječjoj dobi oko 10-15%. Zašto nam je važno održavati zdravlje mikrobioma? Znanstvena istraživanja su potvrdila da zdrav mikrobiom ima važnu ulogu u održavanju […]

Iz iste kategorije

Nutricionizam

Laktoferin – saveznik u podršci imunitetu djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U vrtićima i školama, bliski kontakt među djecom i dijeljenje igračaka olakšava širenje virusa i bakterija zbog čega je učestalost obolijevanja od virusnih i bakterijskih bolesti u ovoj populaciji visoka. Također, djeca imaju nedovoljno razvijen imunosni sustav, a osnovne higijenske navike tek usvajaju, što je razlog čestog obolijevanja. Preventivne mjere uključuju redovito pranje ruku, kvalitetnu […]

Nutricionizam

Sinergija dobrih bakterija i vitamina B kao podrška kardiovaskularnoj protekciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Novija istraživanja sve više ističu važnost održavanja zdrave crijevne mikrobiote za očuvanje zdravlja cjelokupnog organizma, ali i srca i krvožilja. Crijevo često nazivamo “drugim mozgom“ te je sad već naveliko poznato kako ono ne sudjeluje samo u procesu probave hrane već je uloga crijeva dalekosežnija te ono ima i druge važne uloge. Kombinacija probiotika, vitamina […]

Ostale kategorije

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Trčimo, vježbamo, razmjenjujemo recepte, zdravo se hranimo, meditiramo, mijenjamo životni stil u želji da živimo što dulje i što kvalitetnije. Longevity trend postao je jedna od značajnijih znanstvenih tema, ali i inspiracija velikom broju pojedinaca. Svijest i briga za vlastito zdravlje postaje sve izraženija te, između ostalog, uz usvajanje zdravih životnih navika, rezultira i učestalom […]

Nutricionizam

Upućuju li ovi nalazi na inzulinsku rezistenciju?

Nutricionizam

Sve dobrobiti unosa kolagena u obliku dodatka prehrani

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Kolagen je strukturni protein koji se nalazi u različitim vezivnim tkivima u tijelu poput kože, tetiva, hrskavice i kostiju i čini gotovo 30% ukupnih proteina. Kolagen se prirodno nalazi u hrani kao što je želatina, mesna juha odnosno temeljac od kostiju, pileća i svinjska kožica, govedina, riba i vezivna tkiva životinja. Za sintezu kolagena u […]

Nutricionizam

Izbacivanje šećera i škroba jednako je učinkovito za IBS kao i trenutne preporuke

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Sindrom iritabilnog crijeva (engl. irritable bowel syndrome, IBS) je skup simptoma koji se javljaju zajedno, uključujući ponavljajuću bol u trbuhu i promjene u pražnjenju crijeva, koje mogu biti proljev, zatvor ili oboje. Kod IBS-a zamjetni su navedeni simptomi bez vidljivih znakova oštećenja ili bolesti u probavnom traktu. Navedeni simptomi su ujedno i najčešći simptomi sindroma […]

Nutricionizam

Kardiološko pitanje

Nutricionizam

Zašto je mudro dodati žličicu meda u probiotički jogurt?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dok će jedni reći da je med samo izvor jednostavnih šećera, ništa bolji od konzumnog bijelog šećera, drugi se kunu u njegova ljekovita svojstva. Kako to obično biva, istina je negdje između. U osnovi, med je mješavina fruktoze i glukoze u količini od oko 80% dok ostatak sastava čini voda i mala količina proteina, aminokiselina, […]