UZV – 2D, 3D, 4D

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Ovaj tekst namijenjen je i onima koji znaju za ove kratice, ali i onima koje će baš ovakav naslov zaintrigirati, te će nastaviti čitati. Razmotrit ćemo što sve ovo znači u okviru ginekološke dijagnostike, ponajprije zapravo opstetričke. I ponudit ćemo neke navode o kojima bi trebalo ozbiljno razmisliti.

Ovaj tekst namijenjen je i onima koji znaju za ove kratice, ali i onima koje će baš ovakav naslov zaintrigirati, te će nastaviti čitati.

Razmotrit ćemo što sve ovo znači u okviru ginekološke dijagnostike, ponajprije zapravo opstetričke. I ponudit ćemo neke navode o kojima bi trebalo ozbiljno razmisliti.

O fizici i ostalim aspektima ultrazvučnog uređaja općenito upućujemo cijenjene čitateljice i čitatelje na druge relevantne stranice. Ovdje ćemo se osvrnuti na primjenu ultrazvuka u dijagnostičke svrhe u opstetriciji.

U medicini se ultrazvuk dijagnostički primjenjuje više od 60 godina, a od samih početaka postao je nezamjenjiv u opstetričkoj dijagnostici. Tako je danas pregled trudnice zapravo nezamisliv bez dodatnog ultrazvučnog pregleda.

Temeljni, tradicionalni ultrazvučni pregled koristi 2D prikaz, prikaz u jednoj ravnini, u crno-bijeloj boji. Pomicanjem ultrazvučne sonde (vaginalne ili transabdominalne) u raznim smjerovima dobivaju se informacije o morfologiji i funkciji organa koji se pregledavaju. Dodatno se pregled može dopuniti i pulsirajućim i kolor doplerom, za analizu struktura s cirkulacijom (npr. za fetalno srce, odnosno krvne žile).

Napredniji ultrazvučni uređaj ima 3D prikaz, koji omogućava prikaz volumena organa, odnosno daje prikaz u svim ravninama. Naročito je pogodan za finu analizu fetalnog srca, te općenito morfologije fetusa.

Ultrazvučni uređaji s 2D i 3D prikazima daju statične slike, a 4D prikaz je zapravo nadopuna 2D i 3D slike, tj. prikazuje, snima pokrete. Upravo je 4D prikaz trudnicama najinteresantniji, no zapravo ne pruža nikakve dodatne medicinske informacije.

Detalji koji se tiču prikaza slike (2D, 3D, 4D) nalaze se u softwer-u uređaja i to je ono što zapravo temeljno razlikuje uređaj od uređaja (tj. linije proizvoda različitih proizvođača).

Međutim, ono što naročito trudnice često smetnu s uma, pa se povode za reklamama o najnaprednijim ultrazvučnim pregledima njenog nerođenog djeteta, je da ipak svim tim uređajima barata stručnjak, u ovom slučaju ginekolog i da u velikoj mjeri o njegovom znanju, iskustvu, angažmanu, entuzijazmu, … ovisi izvođenje i interpretacija ultrazvučnog nalaza.

Složit ćemo se kako je ultrazvučni pregled u opstetriciji danas zapravo standard. Jasno je i kako je ultrazvučna dijagnostika naprednija danas no u počecima, što je nedvojbeno od velike sigurnosti i koristi i za stručnjaka koji barata uređajem i za pacijenta. No zapravo je najvažnije da je liječnik, u ovom slučaju ginekolog, adekvatno educiran za obavljanje pregleda. Jer i najsofisticiraniji uređaj u krivim rukama zapravo nije ništa drugo doli samo – uređaj.

Zato savjet, ponajprije trudnicama – kada birate ginekološku ordinaciju gdje ćete obaviti/obavljati ultrazvučne preglede, primarno birajte prema osobi ginekologa, a potom prema uređaju kojim se koristi u radu.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Dijagnostika

Hemofilna artropatija – dijagnostika bolesti

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Kompjutorizirana tomografija (CT) Kompjuterizirana tomografija vrlo je osjetljiva u otkrivanju promjena na kostima, ali ne može dati detaljne podatke o zahvaćenosti mekih tkiva, a zahtijeva veliku količinu zračenja bolesnika i zbog toga se ne koristi često u dijagnostici ove bolesti. Magnetska rezonancija (MR) Magnetska rezonancija omogućuje ranu procjenu zahvaćenosti mekih tkiva, koštanih cista i oštećenja […]

Upala

Upala limfnih čvorova – molim stručan savjet

Porod

Mitovi i zablude o covidu-19 s aspekta ženskog zdravlja

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U rodilištima su na snazi sve propisane preventivne mjere zaštite, a način poroda diktiraju opstetričke indikacije. Tako trudnica zaražena s COVIDom-19 može roditi i vaginalno i kirurški, na carski rez, sve prema procjeni porodničara.

PAPA-test

Kako često raditi PAPA-test?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U dobi od 21 godine (kada bi se trebalo u spolno aktivne žene započeti s ovom dijagnostičkom metodom) do 65-te godine, PAPA-test bi se trebao raditi svake 3 godine.

Ginekološki pregled

Ginekološke konzultacije u doba corone

Vrijeme čitanja članka: 2 minute U zadnjih nekoliko mjeseci, u vrijeme lokdauna, ovaj segment, segment virtualnih ginekoloških konzultacija, pokazao se još jednom kao odlično zamišljen i prihvaćen.

Krvarenje

Krvarenje poslije spolnog odnosa – molim Vaše stručno mišljenje

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Može li ovo opisano biti moguća trudnoća?

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Tumor na jajniku i povišene vrijednosti – molim savjet

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]