Kako postupati s miteserima?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Miteseri su  jedan od oblika akne koji se naziva acne comedonica. Opažaju najčešće na čelu, nosu i bradi na takozvanoj T zoni gdje je koža i najviše masna.

U pozadini njihovog nastajanja najveću ulogu imaju hormoni. U pubertetu kada se koža mijenja i pod jakim je utjecajem spolnih hormona, a u kasnijoj životnoj dobi veliku ulogu ima hormon stresa kortizol.

Pojačanim lučenjem loja na koži se stvara masniji sloj koji zatvara pore u koži i potiče nastajanje mitesera. Miteseri predstavljaju malene okrugle loptice ispunjene sebumom koje se nalaze ispod razine kože. U svom obliku mogu biti otvoreni ili zatvoreni. Otvoreni miteseri imaju u sredinu crnu točkicu koja predstavlja oksidirani sebum, a zatvoreni miteseri su bjelkasti poput bjelkastih loptica.

U nastajanju mitesera osim spolnih hormona i hormona stresa važnu ulogu ima i nepravilna i neredovita njega kože lica. Ako se lice umiva samo s vodom i bez odgovarajućih sapuna, sindeta ili gelova, sebum ostaje na koži. Kozmetički proizvodi koji su gusti kao što su masnije kreme, gusti tekući puderi mogu zatvarati pore u koži i time poticati nastajanje mitesera.

Kosa koja je stalno na licu, kao što su šiške i kosa koja je sklona mašćenju može također poticati nastajanje mitesera, kao i pojačano znojenje te bavljenje sportom ako iza toga koža nije pravilno očišćena.

U nastajanju mitesera veliku ulogu ima i nedostatak sna kao i nepravilna prehrana. Tijelo koje je neispavano i umorno često ima na koži raznolike promjene, a jedan od njih su miteseri ili akne, pa je dovoljno sna i odmora jako ljekovito za kožu. Hrana koja obiluje bijelim šećerom, glutenom i trans mastima nije zdrava za kožu jer potiče upalne procese pa se za zdravu kožu preporučuje što više povrća, voća, bez fast fooda, grickalica i peciva.

U ljepoti kože pomaže i boravak na otvorenom u prirodi i svakako izbjegavanje nikotina. U tretiranju komedona se preporučuje čišćenje kože lica u dermatološkim ordinacijama ili u kozmetičkim salonima gdje se pomoću različitih postupaka to može učiniti. To podrazumijeva klasično čišćenje lica, čišćenje pora putem vakumskih čistača, ultrazvučne špatule, posebnih maski koje sadrže željezo ili aktivni ugljen, mikrodermoabrazija i kemijski medicinski piling.

Vrlo često mlade osobe same istiskuju mitesere što nije uvijek dobro jer se često napravi upala kože koja je vidljivija nego prethodni miteser. U kućnoj terapiji se može blago napariti lice s čajem od kamilice te tada pokušati istisnuti miteser, ali je nakon toga potrebno kožu dezinficirati. Kožu sklonu miteserima  potrebno pravilno njegovati i zapravo naglasak treba staviti baš na to.

U ponudi su danas postoji cijeli niz preparata koji nisu komedogeni i koji njeguju kožu. Lice treba ujutro i navečer detaljno očistiti gelom za masniju kožu. Tijekom dana se mogu koristiti hidratantne kreme ili fluidi, a tijekom večeri preparati koje može preporučiti dermatolog, a koji mogu sadržavati benzil peroksid, retinol, glikolnu kiselinu, salicilnu kiselinu, azelaičnu kiselinu i neke druge sastojke. Dnevne kreme za kožu koja je sklona miteserima moraju biti hidratantne, a odlaskom u krevet koža mora biti  očišćena i svakako bez i malo tragova  pudera.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Iz iste kategorije

Ostale kategorije

Hand, foot and mouth disease

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteBolest šaka, stopala i usta (hand-foot-and mouth-disease, HFMD) je akutna zarazna bolestkarakterizirana vrućicom, vezikularnim lezijama u ustima te osipom na dlanovima, tabanima i/ili genitalnom području. Obično je uzrokovana enterovirusom Coxsackie virusom A16, ali i drugim tipovima Coxsackie A virusa 2. Javlja se najčešće ljeti i u jesen. Vrućica i promjene u ustima uz upalu ždrijela […]

Ljekarništvo

Pronađi svoj recept za zdravlje 

Vrijeme čitanja članka: 4 minute

Ostale kategorije

Kako postići blistav ten prije ljeta?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLijepa i zdrava koža lica san je svake osobe. Ponekad je to dar prirode i dio nasljeđa, ali nije uvijek tako. U tome nam mogu pomoći određeni  kozmetički postupci i dekorativna kozmetika kako bi koža izgledala lijepo, svježe, zategnuto i blistavo. Jedan od postupaka koji je već neko vrijeme vrlo popularan je tretman hidrodermoabrazije u […]

Ostale kategorije

Bol u bradavicama

Ostale kategorije

Peniskopija

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPeniskopija je bezbolna dijagnostička pretraga koja nam može pomoći pri otkrivanju asimptomatskih lezija penisa nastalih infekcijom HPV-om. Vrijeme od kontakta s virusom do pojave prvih kliničkih promjena je od 3 tjedna do osam mjeseci. Smatra se da većina infekcija HPV-om spontano nestane za 5-6 godina. Infekcija HPV-om može biti klinički vidljiva, ali može biti i takve prirode da […]

Ostale kategorije

Hemofilna artropatija – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUzroci i učestalost nastanka bolesti. Višestruki čimbenici pridonose razvoju i progresiji artropatije u bolesnika s hemofilijom, i samim time objašnjavaju raznolikost u kliničkoj slici. Teži oblik bolesti s postotkom nefunkcionalnog faktora zgrušavanja krvi ispod 1% ima više učestalija krvarenja. Svaki porast razine faktora u plazmi od 1% bio je povezan sa smanjenjem učestalosti krvarenja od 18%. […]

Ostale kategorije

Vulvoskopija – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePostoji klasifikacija i sistematizacija kolposkopskih slika vulvarnih promjena izdana od I.F.C.P.C. 2011 /I.S.S.V.D.2011- International Federation of Cervical Pathology and Colposcopy / International Society for the Study of Vulvovaginal Disease. Ta klasifikacija obuhvaća opis temeljnjih pojmova anatomskih struktura vulve i vestibuluma vagine, potom opisuje normalne i abnormalne nalaze na tom području. Kod abnormalnih nalaza opisuje se izgled […]

Ostale kategorije

Novo pitanje