Rak u žena– kakvi su trendovi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Budući je ovo ginekološka kolumna, promotrit ćemo kakvi su trendovi u žena, kada je riječ o malignomima.

U veljači, mjesecu u kojemu se obilježava Svjetski dan borbe protiv raka, prikladno je osvrnuti se na situaciju u vezi ove tematike u Hrvatskoj. Budući je ovo ginekološka kolumna, promotrit ćemo kakvi su trendovi u žena, kada je riječ o malignomima.

U Hrvatskoj i u svijetu je najčešći rak u žena rak dojke. Može se pojaviti u svakoj životnoj dobi žene, a s obzirom na vrste ovog raka, neki oblici su češći u mlađoj, reproduktivnoj dobi, neki u postmenopauzalnoj. Zadnji službeni obrađeni podaci za Hrvatsku (objavljeni 2018. godine) pokazuju kako godišnje od ove bolesti oboli oko 2750 žena. Različiti su modaliteti liječenja raka u žena – kirurški, kemoterapijom ili zračenjem, odnosno kombinacijom navedenih modaliteta. Koji će se pristup primijeniti u određene žene, ovisi o mnogim čimbenicima i odluku o tome donosi liječnički konzilij, poštujući u najvećoj prihvatljivoj mjeri i želje žene (npr. očuvanje fertilne sposobnosti).

Slijede malignomi debelog crijeva i pluća, te rak tijela maternice, sa oko 660 novooboljelih žena godišnje. U liječenju ovog ginekološkog raka također se primjenjuju različiti modaliteti liječenja – kirurški, kemoterapija, zračenje i kombinacija navedenoga. Mnogi čimbenici utječu na odluku o terapijskom pristupu, a i ovdje se maksimalno poštuje želja žene, koliko to objektivne okolnosti dopuštaju.

Iza ovoga slijede rak štitnjače i rektuma i potom rak jajnika, s oko 430 novooboljelih žena godišnje. Modaliteti liječenja su različiti, te u terapijskom pristupu vrijedi sve što je i ranije napisano.

Dalje su rak gušterače, želuca, melanom i ostali malignomi.

Za neke od najčešćih malignoma razvijeni su dobro osmišljeni preventivni programi, s različitim odazivom ciljane populacije i posljedično tomu različitim učinkom, odnosno rezultatima.

Ono što s ginekološke strane trebamo reći i stalno ponavljati je važnost preventivnih ginekoloških pregleda. To znači obavljati redovite ginekološke kontrole i kada nema nikakvih subjektivnih simptoma, jer je važnost preventivnih pregleda upravo u tome – spriječiti da do bolesti dođe, odnosno otkriti bolest u najranijem stadiju, kada su mogućnosti i uspjeh liječenja veći, oporavak iza liječenja bolji i kvaliteta života iza liječenja zadovoljavajući.

Osim preventivnih ginekoloških pregleda, u prevenciji raka vrata maternice imamo još jednu iznimnu mogućnost, a to je cijepljenje protiv HPV-a, kao dokazanog uzročnika raka vrata maternice, koje je za određene skupine populacije organizirano i besplatno. Na žalost, jaki antivakcinacijski pokreti i neki drugi momenti doprinijeli su tomu da uspjeh ove kampanje nije očekivan.

No, osim svega navedenoga, ono što ne bi trebalo predstavljati nikakav problem, u smislu dogovaranja termina za pregled, odvajanja vremena za isti, razmišljanja i donošenja osobnih stavova o cijepljenu itd. su svakodnevne životne prilike.

Uredan način života, odgovorno spolno i svako drugo ponašanje, primjerene prehrambene navike, tjelovježba i drugo ono su što svaki pojedinac može sam za sebe napraviti s ciljem održavanja zdravlja na visokoj razini, odnosno održavanja visoke kvalitete življenja.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Može li ovo opisano biti moguća trudnoća?

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Tumor na jajniku i povišene vrijednosti – molim savjet

Ginekologija

Probiotici i rak vrata maternice

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Anaerobne bakterije koje žive u rodnici te laktobacili, L.crispatus, L. gasseri i L. jensenii proizvode mliječnu kiselinu i H2O2 i tako stvaraju pH od 3,8 do 4,5. Tim se postiže kisela sredine koja služi kao zaštitni faktor i pridonosi zdravlju sluznice. Takav nizak pH, odnosno kisela sredina rodnice onemogućuje i sprječava rast drugih vrsta bakterija […]