Osteoartritis – 4. dio

Fizioterapeut može izraditi individualizirani program vježbanja za bolesnika s osteoartritisom koji bi trebao pomoći za jačanje mišića i smanjenje bola. Cilj je ne samo ojačati mišiće oko zahvaćenog zgloba, već povećati opseg pokreta i smanjiti bol.

Liječenje bolesti

Temeljni proces bolesti kod osteoartritisa se ne može zaustaviti. Ali simptomi se mogu ublažiti s promjenom načina života, fizikalnim terapijama, lijekova i operacijom. Tjelesna aktivnost i postizanje optimalne tjelesne mase je općenito najvažniji način za liječenje osteoartritisa. Metode kojima se koristimo u liječenju osteoartritisa su:

Ne-farmakološke intervencije

  • Edukacija bolesnika
  • Gubitak tjelesne mase
  • Tjelesno vježbanje
  • Fizikalna terapija
  • Radna terapija

Lijekovi

Simptomi osteoartritisa, prvenstveno bol, se mogu smanjiti pomoći određenih lijekova:

Paracetamol je učinkovit kod osoba s osteoartritisom koji imaju blagu do umjerenu bol. Uzimanje više od preporučene doze paracetamola može izazvati oštećenje jetre.

Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID). Kao ibuprofen, ketoprofen i slični mogu smanjiti bol kod osteoartritisa ali i smanjiti blažu upalu. NSAR lijekovi mogu uzrokovati želučane smetnje, kardiovaskularne probleme i oštećenja bubrega. Ukoliko se koriste kraće vrijeme imaju siguran profil. Također se mogu koristiti i u obliku krema i gelova, te se nanose lokalno na mjesto bola i upale.

Duloksetin. Obično se koristi kao antidepresiv, ali je također odobren za liječenje kronične boli, uključujući i bol kod osteoartritisa.

Opioidni analgetici. Koriste se kod srednje jako do jake boli. Obično kratko vrijeme.

Fizikalna terapija

Fizioterapeut može izraditi individualizirani program vježbanja za bolesnika s osteoartritisom koji bi trebao pomoći za jačanje mišića i smanjenje bola. Cilj je ne samo ojačati mišiće oko zahvaćenog zgloba, već povećati opseg pokreta i smanjiti bol. Redovito vježbanje u vidu plivanja ili hodanja može biti od velike pomoći i učinkovito u smanjenju simptoma. Pri olakšanju bola se također mogu koristiti i metode fizikalne terapije kao elektroterapija, magnetoterapija, laser i slično.

Radna terapija. Radni terapeut može pomoći bolesniku da otkrije načine kako raditi svakodnevne poslove u kući (higijena, kuhanje, čišćenje …) ili svoj posao bez stavljanja dodatnog opterećenja na zahvaćene zglobove. Primjerice, četkica za zube sa širokim dnom tako da se smanji stisak šake kod osteoartritisa šaka; ili klupa u tuš kabini kao pomoći u ublažavanju simptoma osteoartritisa koljena, da bolesnik ne treba stajati.

Tai chi i joga. Ovaj tip terapije uključuje vježbe u kombinaciji s dubokim disanjem. Mnogi koriste ove vježbe za smanjenje stresa, a istraživanja pokazuju da tai chi i joga mogu smanjiti bol kod osteoartritisa i povećati opseg pokreta No, vrlo je važno izbjegavati pokrete koji uzrokuju ili povećavaju bol u zahvaćenom zglobu.

Ukoliko gore navedene metode ne pomažu dovoljno ili nakon određenog vremena nisu više dovoljno učinkovite u smanjenju bola zahvaćenog zgloba, tada se pristupa kirurškim metodama.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Spinalni tumori – 1. dio

Uvod. Spinalni tumori ili tumori kralježnične moždine i kralježnice predstavljaju tumorsko tkivo unutar ili oko kralježnične moždine. Tumori kralježnice klasificirani su prema: Tumori leđne moždine, koji se naziva i intraduralni tumori, su tumori kralježnice koji počinje unutar leđne moždine ili tvrde ovojnice leđne moždine (dura). Intraduralni tumori se dijele na: Tumor koji zahvaća kosti kralježnice […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 4. dio

Liječenje ACNES-a – nastavak. Lijekovi kao što su paracetomol i nesteroidni protuupalni lijekovi (ibuprofen, naproxen) koji se koriste kod akutnog bola i većine drugih bolnih stanja ovdje nisu pokazali veliku učinkovitost. Lijekovi kao antikonvulzivi, antidepresivi (duloksetin) koje koristimo kod neuropatske boli, kao i lokalna terapija koju koristimo kod neuropatkse boli kao lidokain flaster i kapsaicin […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 3. dio

Liječenje ACNES-a. ACNES (Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca) se može dijagnosticirati primjenom lokalne injekcije anestetika u kanal u ravnom trbušnom mišiću gdje prolazi zahvaćeni kožni živac. Injekcija lokalnog anestetika blokira osjet u živcu, ali se pretpostavlja i da smanjuje pritisak u kanalu koji uzrokuje uklještenje živca. Studije su potvrdile pozitivan učinak lokalne injekcije anestetika kod […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

MR sakroilijakalnih zglobova

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 2. dio

Simptomi koji se javljaju kod ACNES-a? Simptomi ACNES-a mogu biti akutni ili dugotrajni. Bol se opisuje kao lokalizirana, tupa i kao osjećaj pečenja. Bol se može pogoršati prilikom aktivnosti, npr. kada se bolesnik okreće ili saginje. Odmaranje može pomoći u smanjenju intenziteta bola. Bol se obično javlja kod mlađih ljudi i obično započinje noću. Bolesnici […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

ACNES – 1. dio

Što je ACNES ? Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca (Anterior cutaneous nerve entrapment syndrome – ACNES) je stanje koje može uzrokovati dugotrajnu bol u području trbuha. Može se pojaviti kada su završne grane donjih međurebrenih živaca pritisnute u području trbušnih mišića. ACNES se očituje kao intenzivna lokalizirana neuropatska bol. Budući da se radi o rijetkom […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

HLA nalaz – molim Vaše mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima? – 4. dio

Liječenje. Buprenorfin (djelomično se veže za opioidne receptore, a djelomično ih blokira), je korišten kao analgetik, a u kombinaciji s naloksonom (antidot za opioide) pri liječenje ovisnost. Postoji mogućnost da bi i rotacija na ovaj lijek mogla smanjiti bolnu osjetljivost uzrokovanu nekim drugi opioidom, no dugoročni učinci su još uvijek nejasni. Zaključak. Hiperalgezija je pojačan […]