Gestacijski dijabetes

Dijabetes je metabolički poremećaj višestruke etiologije obilježen stanjem kronične hiperglikemije s poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, masti i bjelančevina uslijed oštećene sekrecije inzulina.

Dijabetes je metabolički poremećaj višestruke etiologije obilježen stanjem kronične hiperglikemije s poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, masti i bjelančevina uslijed oštećene sekrecije inzulina i/ili poremećaja u djelovanju inzulina.

  • Tip 1   razaranje  β  stanica
  • Tip  2  od  prevladavajuće otpornosti na inzulin  do prevladavajućeg nedostatka lučenja 
  • Drugi  specifični  tipovi (genetski defekti β-stanice ili inzulinskih receptora; b. gušterače, endokrinopatije…)
  • Gestacijski dijabetes  različiti stupanj intolerancije glukoze koji se prvi put javlja ili dijagnosticira u trudnoći

Prema definiciji gestacijski dijabetes (GDM) je dijabetes koji se prvi put javlja ili dijagnosticira u trudnoći. U trudnoći raste potreba za inzulinom, posebice u trećem tromjesečju.  GDM pojavljuje se u 3-8% trudnoća, a raste paralelno s porastom pretilosti u populaciji. Najznačajniji rizični čimbenici razvoja gestacijskog dijabetesa su dob i pretilost trudnice. Rizik za gestacijski dijabetes je naročito visok u žena čije majke imaju šećernu bolest tipa 2.

U trudnoći raste potreba za inzulinom, posebice u trećem tromjesečju zbog inzulinske rezistencije što rezultira četverostrukim porastom sekrecije inzulina. IR u normalnoj trudnoći rezultat je cirkulirajućih hormona placente, naročito kortizola i progesterona, koji osiguravaju stalni dotok glukoze fetusu.  Ako postoji slabost beta stanica manifestirati će se različitim stupnjem intolerancije glukoze. 
Dijabetes u trudnoći donosi brojne probleme kako za majku tako i za dijete zbog čega je od velike važnosti rano otkrivanje. Loša metabolička kontrola  trudnica s dijabetesom združena je s povećanim rizikom spontanih pobačaja, preeklampsije, infekcije majki, polihidramnij, operativno dovršenje poroda.

Djeca majki s GDM imaju povećani rizik za:

  • perinatalni  mortalitet,
  • makrosomija (fetalna težina >4,000 g),
  • distocija ramena,
  • neonatalna hipoglikemija te
  • debljina u djetinjstvu.

Dijagnoza gestacijskog dijabetesa
Do nedavno nisu postojali jedinstveni kriteriji za dijagnozu GDM. Radi određivanja preciznije granice intervencije u gestacijskom dijabetesu pokrenuta je međunarodna HAPO (Hyperglycemia Adverse Pregnancy Outcome) studija koja je trebala i preporučiti nove kriterije za dijagnozu  GDM.
HAPO studija dala je preporuke za dijagnozu gestacijskog i manifestnog dijabetesa u trudnoći po principu graničnih vrijednosti glukoze u venskoj plazmi: a) natašte, b) nakon 75 g glukoze (OGTT) i to mjerenja koncentracije glukoze nakon sat vremena i nakon 2 sata od opterećenja.

Postupnik za otkrivanjei dijagnostiku hiperglikemijskih poremećaja u trudnoći
Kod prve posjete u prenatalnoj skrbi trudnoće:
    Izmjeriti glukozu natašte ili bilo koju vrijednost glukoze (sve u venskoj plazmi )

  • Ukoliko rezultat testiranja upućuje na manifestni dijabetes (GUP natašte > 7,0 mmmol/l
                                                                                                 slučajni nalaz glukoze > 11,1 mmol/l)
    – terapija I praćenje takve trudnice kao da boluje od preegzistentnog dijabetesa
  • Ukoliko rezultati ne govore u prilog manifestnog dijabetesa u trudnoći i tada slijedi
    – ako je glukoza u plazmi natašte > 5,1 mmol/l, a < 7 mmol/l postavlja se dijagnoza GDM
    – ako je glukoza u plazmi natašte < 5,1 mmol/l, potrebno je učiniti OGTT sa 75 g glukoze između 24-26. Tjedna trudnoće u svrhu postavljanja dijagnoze GDM-a.

Granične vrijednosti glukoze u venskoj plazmi za dijagnozu gestacijskog dijabetesa u OGTT-u


Glukoza u venskoj plazmi natašte                            5,1  mmol/l
Koncentracija glukoze nakon 1 sata                       10,0 mmol/l
Koncentracija glukoze nakon 2 sata                        8,5  mmol/l


Određivanjem samo glukoze natašte otkriti će se 8,3% trudnica s GDM. Ukoliko dodamo mjerenje glukoze nakon 1 sata kod OGTT-a, tada će se kumulativni učinak mjerenja natašte I tog 1-satnog mjerenja biti 14% trudnica s GDM-om; dok će uključenje mjerenja I nakon 2 sata OGTT-a povećati postotak otkrivenih trudnica s GDM-om na 16%.

Liječenje trudnica s gestacijskim dijabetesom

Prehrana

  • preporuča se tri obroka dnevno (uz 2-3 manja međuobroka)
  • rasporediti ugljikohidrate kroz dan
  • prednost imaju ugljikohidrati niskog GI , hrana s vlaknima
  • na težini dobiti od 10–15 kg , ako je BMI >30, dobiti na težini 0–5 kg
  • za pretile trudnice siguran je i manji gubitak tjelesne težine.

INZULIN se uvodi ako je GUP 2 sata nakon obroka  > 7,0 mmol/l uvodi se kratko djelujući inzulin (aspart, lispro) prije obroka koji ima manji rizik hipoglikemija u odnosu na regularni inzulin Actrapid. Ako je GUP natašte >5,8 mmol/l uvodi se humani intermedijarni inzulin (NPH) (Insulatard ili Humulin N),naročito u trećem tromjesečju povećanjem inzulinske rezistencije.
Za sada nije dozvoljena primjena dugodjelujućih analoga tijekom trudnoće.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Glavobolja

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]

Asthenozoospermia

Kriptozoospermija i astenozoospermija

Česti padovi

Nestabilan hod

Nesiguran hod, koji se često u neurologiji naziva ataksijom, stanje je koje karakterizira nedostatak koordinacije pokreta mišića, što dovodi do nestabilnosti u hodu. Klinički se može manifestirati kao teturajući hod, poteškoće u održavanju ravnoteže ili često posrtanje. Nestabilan hod može nastati zbog različitih uzroka, od neuroloških poremećaja do problema mišićno-koštanog sustava, i može značajno utjecati […]

Bol

Osteoporoza

Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakterizira smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, s posljedičnom krhkosti i povećanim rizikom za prijelome. Osteoporoza uglavnom zahvaća žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. U praksi razlikujemo primarnu od sekundarne osteoporoze. Primarna osteoporoza se javlja zbog ubrzanog gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze i […]

Hemangiom

Spinalni tumori – 3. dio

Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Mjehur

Je li opasan nalaz UZV abdomena?

Iz iste kategorije

Dijabetologija

Iz nalaza krvi vidljivo je da je ukupni kolesterol 6,3, HDL 1,50…

Dijabetologija

Epidemiologija šećerne bolesti tip 1

Incidencija tipa 1 šećerne bolesti pokazuje značajne geografske, kalendarske, dobne i spolne varijacije. U bijelaca je viša stopa incidencije, nego u domorodačkim populacijama kao i u Aziji.

Dijabetologija

Prehrambene navike i pojavnost dijabetesa u Hrvatskoj

Šećerna  bolest i njezine kronične komplikacije su veliki svjetski zdravstveni problem, i u cijelom svijetu su u velikom porastu. Smatra se da trenutno u svijetu 366 milijuna ljudi.

Dijabetologija

Šećerna bolest tipa 2

Šećerna bolest je kronična neizlječiva doživotna progresivna bolest karakterizirana hiperglikemijom i poremećajima metabolizma zbog apsolutnog ili relativnog manjka inzulina. S obzirom na prognozu.

Dijabetologija

Predijabetes-nedijagnosticirana bolest

Predijabetes, je stanje koje prethodi razvoju punog oblika bolesti, a traje 8-12 godina prije nego bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti. Predijabetes pojavljuje u sve mlađoj populaciji.

Dijabetologija

Šećerna bolest

Bolujete od šećerne bolesti ili poznajete nekoga tko je dijabetičar ? Vrlo vjerojatno je odgovor na ovo pitanje potvrdan, jer je šećerna bolest jedna od najčešćih bolesti u razvijenim zemljama.

Dijabetologija

Imam nizak tlak i nizak šećer, počnem se tresti i bude mi loše

Dijabetologija

Metformin je IN

Metformin (dimetilbigvanid) sada ima neprikosnoveni status najpropisivanijeg antidijabetika u svijetu. Jednako je iznenađujuće, ili možda nije, da su njegovi korijeni biljni i da su rasli i na tlu.