Nešto o šećernoj bolesti

Šećerna bolest je stanje povišene razine glukoze (šećera) u krvi, koja je produkt razgradnje hrane koju unosimo u naš organizam. Krivac za povišenu glukozu je manjak inzulina. Inzulin je hormon koji regulira, odnosno „utjeruje“ glukozu u stanice tkiva, gdje glukoza stvara energiju. Ta nam je energija potrebna za obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti.

Šećerna bolest je stanje povišene razine glukoze (šećera) u krvi, koja je produkt razgradnje hrane,  koju unosimo u naš organizam. Krivac za povišenu glukozu je manjak inzulina. Inzulin je hormon koji regulira, odnosno „utjeruje“ glukozu u stanice tkiva, gdje glukoza stvara energiju. Ta nam je energija potrebna za obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti.

Gušterača luči inzulin i kada dođe do smetnji u lučenju ili transportu inzulina do stanične membrane, dolazi do nastanka šećerne bolesti. Svaki put , kad razina glukoze u krvi naraste iznad 10 mmol/l , višak glukoze počinje se „lijepiti“ na stjenke malih ali i velikih krvnih žila, te ih oštećuje. Oštećenja koja se događaju i nisu bolna, mogu ozbiljno narušiti rad organa u kojima se krvne žile nalaze. Najčešće pogođeni organi su oči, bubrezi, živčane stanice, srce i noge.

Te promjene nazivamo kroničnim komplikacijama šećerne bolesti. Dakle, treba spriječiti komplikacije a to možemo jedino pridržavanjem osnovnih principa liječenja i održavanjem glukoze u krvi do 9 mmol/l. Ukoliko su mjerenja razine šećera prije obroka vrijednosti se moraju kretati od 4 – 7 mmol/l . U  svijetu boluje više od 150 milijuna ljudi i taj se broj stalno stalno povećava. Kod nas u Hrvatskoj boluje više od 180.000 ljudi. Šećerna bolest je uzrok rane invalidnosti; vodeći je uzrok sljepoće u odraslih, a amputacije nogu su 15 puta češće nego zbog drugih uzroka.14.studeni je svjetski dan šećerne bolesti, a obilježava se od 1991 godine na prijedlog Svjetske zdravstvene organizacije i  Međunarodne dijabetičke federacije.  Taj dan je rođendan Fredericka Bantinga, koji je s Charlesom Bestom 1921godine u Kanadi otkrio inzulin.

To je otkriće spasilo milijune života. Da bismo i mi bili u tom broju, treba bolest na vrijeme prepoznati i adekvatno liječiti, jer ćemo samo tako postići zadovoljavajuću kvalitetu našega života.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Glavobolja

Glavobolja uzrokovana sinusitisom

Sinusitis ili  sinusna infekcija, je upala ili oticanje tkiva koje oblaže sinuse. Ovo stanje može izazvati značajnu nelagodu i dovesti do različitih simptoma, uključujući glavobolje. Sinusa  su zrakom ispunjene šupljine smještene u lubanji oko nosa, čela i očiju. Sinusi proizvode sluz.  Kada se sinusi začepe ili napune tekućinom, bakterije, virusi ili gljivice mogu rasti i […]

Česti padovi

Nestabilan hod

Nesiguran hod, koji se često u neurologiji naziva ataksijom, stanje je koje karakterizira nedostatak koordinacije pokreta mišića, što dovodi do nestabilnosti u hodu. Klinički se može manifestirati kao teturajući hod, poteškoće u održavanju ravnoteže ili često posrtanje. Nestabilan hod može nastati zbog različitih uzroka, od neuroloških poremećaja do problema mišićno-koštanog sustava, i može značajno utjecati […]

Asthenozoospermia

Kriptozoospermija i astenozoospermija

Bol

Osteoporoza

Osteoporoza je najčešća metabolička bolest razvijenog svijeta koju karakterizira smanjenje koštane mase i poremećena mikroarhitektura kostiju, s posljedičnom krhkosti i povećanim rizikom za prijelome. Osteoporoza uglavnom zahvaća žene, rjeđe muškarce, a vrlo rijetko djecu. U praksi razlikujemo primarnu od sekundarne osteoporoze. Primarna osteoporoza se javlja zbog ubrzanog gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze i […]

Mjehur

Je li opasan nalaz UZV abdomena?

Hemangiom

Spinalni tumori – 3. dio

Spinalni tumori prema lokalizaciji. Primarni tumori kralježnice. Primarni tumori kralježnice su rijetki i čine manje od 10 posto svih tumora kralježnice. Primarni tumori kralježnice nastaju iz kostiju ili struktura mekog tkiva kralježnice uključujući hrskavicu. Primarni tumori kralježnice uključuju osteosarkom, hemangiom itd. Multipli mijelom je sistemska bolest koja pogađa ljude srednje dobi, a karakterizirana je lokalnom […]

Iz iste kategorije

Dijabetologija

Epidemiologija šećerne bolesti tip 1

Incidencija tipa 1 šećerne bolesti pokazuje značajne geografske, kalendarske, dobne i spolne varijacije. U bijelaca je viša stopa incidencije, nego u domorodačkim populacijama kao i u Aziji.

Dijabetologija

Prehrambene navike i pojavnost dijabetesa u Hrvatskoj

Šećerna  bolest i njezine kronične komplikacije su veliki svjetski zdravstveni problem, i u cijelom svijetu su u velikom porastu. Smatra se da trenutno u svijetu 366 milijuna ljudi.

Dijabetologija

Iz nalaza krvi vidljivo je da je ukupni kolesterol 6,3, HDL 1,50…

Dijabetologija

Šećerna bolest tipa 2

Šećerna bolest je kronična neizlječiva doživotna progresivna bolest karakterizirana hiperglikemijom i poremećajima metabolizma zbog apsolutnog ili relativnog manjka inzulina. S obzirom na prognozu.

Dijabetologija

Imam nizak tlak i nizak šećer, počnem se tresti i bude mi loše

Dijabetologija

Predijabetes-nedijagnosticirana bolest

Predijabetes, je stanje koje prethodi razvoju punog oblika bolesti, a traje 8-12 godina prije nego bude postavljena dijagnoza šećerne bolesti. Predijabetes pojavljuje u sve mlađoj populaciji.

Dijabetologija

Šećerna bolest

Bolujete od šećerne bolesti ili poznajete nekoga tko je dijabetičar ? Vrlo vjerojatno je odgovor na ovo pitanje potvrdan, jer je šećerna bolest jedna od najčešćih bolesti u razvijenim zemljama.

Dijabetologija

Metformin je IN

Metformin (dimetilbigvanid) sada ima neprikosnoveni status najpropisivanijeg antidijabetika u svijetu. Jednako je iznenađujuće, ili možda nije, da su njegovi korijeni biljni i da su rasli i na tlu.